Neredesiniz: Ana Sayfa Forum

LEVEL Online


Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

[PC] Point Blank
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: [PC] Point Blank
*
#77129
HarDRhymeR
Soldier
Gönderiler: 2
Puanlar: 0
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
[PC] Point Blank 4 Yıl, 8 Ay önce  
Warrock, CS, WolfTeam gibi oyunların popüler olmasını fırsat bilen yapımcılar bize saydığım oyunların tadında oyunlar sunmakta. Yapımcılar farkına varmış ki Türk oyuncu kitlesi bu tür oyunları her türlü oynuyor ve seviyor ki zaten şu vakitlerde sıkça yeni çıkan Türkçe oyunların da farkına varmışsınızdır. Point Blank'a yakın zamanda çıkmış taze ve "ham" bir oyun diyebiliriz. Kısa giriş faslını bitirdikten sonra incelememize geçelim,

Oda Sistemi


Oyunda klasik bir oda sistemi bizi karşılıyor. Diğer oyunlardan pek fark görmediğim bu sistem, kısa özetlerle odanın özelliklerini gösterip bize oyuna girme imkanı sağlıyor, pinglerin iyi olması da dikkatimi çekti doğrusu. Çok nadir şekilde düşük pingli oyuncu rastlıyorsunuz ki zaten onlar da Rus oyuncular oluyor. Resimde de gördüğünüz gibi gayet basit tasarlanmış bir sistem. yukardaki "Görevler" başlıklı pencere dikkatinizi çekti sanırım, onu biraz sonra anlatacağım.

Bir oyunun odasına girdiğinizde sol altta size detaylı olarak performansınızı gösteriyor.

Grafik

Grafik bakımından "sınıfı geçmiş" bir oyun Point Blank. Çok detaylı olmasa da yapımcılar bu konuyu es geçmemiş, görsel anlamda az da olsa tatmin oluyoruz. Silan modellemeleri ise çok fena değil gibi. Grafik tasarımı iyiye benziyor ancak texture konusunda pek uğraşılmamış gibi. Harita tasarımları insan ve silah modellemelerinden daha az özenli tasarlanmış gibi duruyor bence. Yine de bu oyunun MMOFPS bir oyun olduğunu hatırlıyor ve oyunun fiziki yapısını konuşmaya geçiyorum.

Fizik

Oyunun fizikleri pek kullanışlı değil. Aklınızdan "Dur şu konteynıra atlayıp oradan adama HS atarım" gibi bir düşünceniz varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bir örnek olarak size el bombasının nasıl sektiğini gösterebilirim. Liman Porta haritasında F.Rebels takımının giriş taraflarında çapraz olarak yerleştirilmiş içinden geçilebilir bir konteynır var. Konternırın üstünde duvardan giriş imkanı sağlanmış. Yani haritanın ortasında sniper ile adam avlayabilirsiniz(Uğraştırıyor, benden söylemesi.) Orada bir kaç adam gördüm. Fırsat bu fırsat deyip el bombasını çaprazdan sektirerek atayım dedim, çıkışın ağzında bomba patladı, hevesim kursağımda kaldı. Normalde sekerek içeri gitmesi gereken bomba, dışarda takılıyor. Bunun gibi bir çok örneğini oyunda bulabilirsiniz. Yine bir örnek daha verecek olursak, düşman oyuncudan el bombası geldiğinde bombaya bakma fırsatım oldu. Yere düştü, olduğu yerde dönüyordu. Detay olarak nitelendirilemeyecek bir durum. Özetle fizik tasarımı vasat bir oyun PB.


Oynanış

Oynanış bakımından ben oyunu Counter Strike'a benzettim. Oyuna başladığınızda 4 saniye ölümsüz olup base'den hasarsız çıkabiliyorsunuz.

Öldüğünüzde ise T'ye basıp envanterinizdeki silahlardan birini seçebiliyorsunuz. Daha ne istersin? Haritalar aksiyonlu ve çoklu alternatifler sunulmuş. Örnekle Kütüphane haritasında 3 adet çıkış bulunuyor ve düşman takımdan biri akıllı olup eş zamanlı içeri 3 bölgeden girseler çoğu kişiyi katlederler diye düşünüyorum. Yani anlaşıldığı gibi her şey olabiliyor ve sürekli hareketli oluyorsunuz. Hareketli oluyorsunuz demişken sniper oyuncuları bu oyun tam size göre değil gibi. Özetle oynanış ve aksiyon bakımından oyuncuyu memnun edecek bir oyun PB.

Oyun esnasında belirtilen görevler var. Görevleri tamamladığınızda sizi ilginç bir ödüllendirme bekliyor. Point Blank harflerinden oluşan kartları tamamlamak amacınız. En son elde ettiğiniz kart oyun sıralamasında nickinizin sol tarafında gösteriliyor.

Ses

Oyundaki sesler canlı fakat hiç gerçekçi değil. Düşman oyuncuya ateş ederkenki ses çok kötü ve oynanışı olumsuz etkiliyor. Oyuncunun ölüm sesleri vb. sesler sanki kulağınızın dibinden çıkıyormuş gibi geliyor. Çevre etkileşimli(yankılı, basık ses vs.) sesler olsaymış daha güzel olabilirmiş.

Ses bakımından kişiye göre güzel fakat kötü bir oyun PB.

Silahlar

Orta derecede çeşitli bir silah sayısı var oyunda. Dragunov, Kalashnikov gibi oyuncuların kulağına aşina olmuş silahlar es geçilmemiş. (Araya bir not geçeyim, silahlar bayağı pahalı. O kadar oynamama rağmen resimdeki karakterin elindeki silahı 7 günlük olarak alabildim. 90 gününü siz düşünün artık.) Silahların performansı oldukça iyi. En basit silahları bile iyi kullandığınızda güzel skorlar yapabiliyorsunuz. Silahların sekme ve hedefi bulma oranı bir o kadar güzel fakat MW2, BC2 oynayan oyuncular için de rahatsız verici. Çünkü hoplayıp zıplasanız bile kurşunlar hedefini sekmeden vurabiliyor. Tamamen sekmiyor değil fakat yapımcılar bu yöntemle casual oyuncuları hedeflemiş olabilirler. Silahların performansını da oldukça detaylı belirten PB, silah bakımından iyi bir not alıyor bizden.


Clan Sistemi


Hani forumlarda görürüz, Fan Clublar açılır, herkes bir konuda toplanır, isteyen istediği yerde takılır vs. Ne yazık ki bu durum PB için de geçerli.

Clan kavramı çok basitleştirilmiş, herhangi bir takım niteliğinde clan tanımı var bu oyunda. İşin kötü tarafı, bu clanların birbirlerinden tek farkı isimleri. Evet, logo ekleyemiyoruz clanlarımıza. İyi bir noktası da yok değil, clanımıza XP puanları kazandırabiliyoruz. Bu sayede clanımız rütbe atlıyor. Bu özellik de pek vurgulanmadığı için sönük kalıyor bizim açımızdan. Clan sistemi açısından standartın altında bir oyun PB.

Oyun Modları

Oyunda 3 adet mod var, TDM, Patlatma Görevi ve "Görev". Bu modları biraz açıklayayım.

TDM, bildiğiniz üzere; iki takım var, belirli mekanda sürekli çatışma halinde. Bu oyun modu başarılı bir şekilde eklenmiş. TDM meraklılarını oyuna bağlayabilir.

Patlatma Görevi; Counter-Strike'ta da gördüğümüz gibi bomba kuran bir takım ve bu bombayı etkisiz hale getirme amaçlı bulunan bir takım var. Bu oyunda el bitene kadar yeniden spawn olamıyoruz. Oynadığımda ağır bir CS havası vardı oyunda. Yapımcıların kimden esinlendiği aşikar.

Görev; Botlarla yapılan bir TDM. Kademe kademe botların zorluk seviyesi yükselen bu modda pek bir eğlence yok gibi. Arkadaşlarla oynandığında zevk verebilir ancak tek başına pek tadı yok.

Oyun modları çok çeşitli olmasa da tatmin edici bir çeşit var. Oyun modu bakımından ortalama bir oyun PB.

Sunucular

Oyun şu vakit Rus sunucularında barındırılıyor. Oyunculardan duyduğum kadarıyla Rus GM'ler Türkçe konuşan birini gördüğünzde odadan atıyormuş. Sanırsam o sorun çözüldü ki daha böyle vakalara rastlamadım. Beta aşamasından çıktığında eminim Türk sunucularına geçiş yapılacaktır.Point Blank, kimisine göre eğlenceli, kimisine göre vasat bir oyun. "Şimdilik" vasat bir oyun olarak gördüğüm Point Blank nedenini bilmediğim bir nedenden dolayı beni bağladı. Demek istediğim ön yargılı olmayın. Benim gibi kötü oyun deyip denediğinizde kanaatiniz daha olumlu olabiliyor.

Point Blank belirttiğim gibi daha ham bir oyun ve olgunlaşması gerek. Olgunlaştığında eminim MMOFPS'ler arasında sayılacaktır.
 
Son Düzenleme: 29/08/2010 20:28 Düzenleyen Rocko.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
#77257
spyware
Soldier
Gönderiler: 2
Puanlar: 0
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
[PC] Point Blank 4 Yıl, 7 Ay önce  
bir indirip denemek lazım...
 
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
#77528
Opticoniro
Colonel
Gönderiler: 2571
Puanlar: 2493
graphgraph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Cinsiyet: Bay Doğum günü: 16/07
[PC] Point Blank 4 Yıl, 7 Ay önce  
Puan vermemişsin bu biiiiiiiiiiiiiiiiiiiir.Ayrıca resim koymak yasak Şefik abi kaldırmış resmi bu ikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.Üüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüçç ,döööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööörrrrrt ttttttttttttttt,beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeşşşş,altıııııııııııııııııııııııııııııııııııııı ııııııııııııııııııııııı,yeeeeeeeeeeeeeeddddddiiiii iiiiiiiiii,kedi eti yedi!
 
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Üste gitSayfa: 1
Yetkililer: Alexander the Great

FRPNET

Türkiye'deki FRP tutkunlarını bir araya getiren, Türkiye'nin fantastik kurgu ve FRP sitesi FRPNET'e ulaşmak için tıklayın.

HEARTHSTONE TÜRKİYE

Hearthstone: Heroes of Warcraft TürkiyeBlizzard'ın yeni oyunu Hearthstone: Heroes of Warcraft'ın Türkiye'deki hayranlarını bir araya getirmek amacıyla açılan Hearthstone: Heroes of Warcraft Türkiye'ye girmek için tıklayın.

GTATÜRK

GTATürkTürkiye'deki Grand Theft Auto hayranlarını bir araya getiren ve seri hakkındaki en güncel bilgileri bulabileceğiniz siteye girmek için tıklayın.

DOGAN BURDA SITELERI | Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahce | Evim
Formsante | Guncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | Istanbul Life | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Francaise | PCnet | Seninle | Tempo | Yacht Turkiye