Neredesiniz: Ana Sayfa İnceleme Xbox 360 Call of Duty: Black Ops

LEVEL Online


Call of Duty: Black Ops

Call of Duty: Black Ops
Geçen sene şu sıralar deliler gibi MW2 oynuyorduk. Hem deliler gibi oynayıp hem de deliriyorduk; çünkü hile kullanarak oynayanların bini bir paraydı. Neyse, buradan girmemin sebebi biraz hafızaları tazelemek için. Sonra hatırlayın, Infinity Ward yapımcıları sudan sebepler yüzünden teker teker kovulmaya başlayınca her gün konuyla ilgili haber trafiğine yetişemez olmuştuk. Sorun neydi, adamlar MW2'nin gelirinden paylarına düşen parayı alamadan, "disiplin" gibi göreceli bir konu yüzünden kapı dışarı edildiler. Activision ve IW mahkemelik oldu. IW, "Call of Duty" ismi için dava açtı, kazanamadı. Bu arada Activision, MW2'nin çıkmasından çok kısa bir süre sonra "Bakın, isim hakkı halen bende." der gibi yeni oyunun çıkışını duyurdu. Sizi bilmem ama olaylar benim için biraz fazla hızlı gelişiyordu. Sırf gurur meselesi yaparak yeni bir oyunu bu kadar hızlı çıkarmanın doğuracağı sonuçları oyun çıkınca göreceğimi düşündüm. Oyunu herkes gibi aldım. Biraz hareketli (Arcade gibi.) FPS oynamanın zevkli olacağını düşündüğüm için yaptım bunu. Şimdi beraberce bakalım, Black Ops beklentileri karşılıyor mu ya da biraz aceleye gelen ve sadece ismiyle satan popüler kültür bir oyundan mı ibaret?

BOPS’un senaryosu yaratıcı ve tatmin edici şekilde yazılmış. Senaryo, Küba'nın işgal edildiği Bay of Pigs harekatında bir grup askerin Fidel Castro'yu öldürmeye çalışmasıyla başlıyor. Castro'yu öldürüp göreve devam ederken işler sarpa sarıyor ve aslında Castro'nun benzerini öldürdüğümüzü anlayıp, Mason denen elemanın geride kalıp yakalanmasıyla hikaye dallanıp budaklanıyor. Hikaye fena değil, peki oyun içindeki sunumu nasıl? Sunum gayet hareketli, dur durak bilmeden sürekli geçmişi hatırlayarak harekat grubumuzdaki farklı askerleri yönetiyoruz. İşkenceyle başlayan ilk sahneler ve beyne elektriği yedikçe geçmişi hatırladığımız olayları yeniden yaşamamız iyi düşünülmüş, oyuncuyu hikayeye ısıtan detaylar. Araç kullanımı ve sürekli bir ekiple hareket etmemiz, operasyon hissini güçlendiriyor. Yani bana kalırsa MW2'nin kurgu gelecek senaryosundan katbekat iyi düşünülmüş bir hikayesi var. Bu açıdan bakılınca senaryo güzel not alıyor.

Call of Duty: Black Ops

Dananın kuyruğunu kökünden koparan nokta multiplayer. Senaryosu istediği kadar güzel olsun, yüzlerce saatimizi asıl multiplayer modunda geçireceğimiz için çoğunuzun tek kişilik senaryosuna bakmadan milleti topuklarından vurmak için multiplayer moduna balıklama atlayacağınızdan eminim. Öncelikle MW2'de yakındığımız hazır sunucu (Dedicated server) özelliği oyuna eklendiği için VAC ile hileciler yakalanabiliyor. (En azından böyle iddia ediyorlar ama halihazırda hatırı sayılır şekilde hile kullanan oyuncular göze çarpıyor ve BFBC2'de ekranın ortasında hile kullanan oyuncuların banlandığına dair bir örneği ne yazık ki BOPS’ta göremedim.) Hilecileri rapor edebildiğiniz bir özellik de mevcut. En nihayetinde iyi bir sunucuda oynayarak yöneticilerin hilecileri banladığı kanallarda oynama şansınız var. Bunlar iyi niyetli girişimler ama şu an tam anlamıyla çalışıyor mu? Hayır ama oyunun zaten halihazırda eksiklikleri varken zamanla düzeleceğini umuyoruz.

Multiplayer modundaki başka bir yenilikse eşya, silah ve bunlara yapıştırılan, takılan aparatları almak için seviye atlamamanın yetmemesi. Çünkü artık BOPS paramız var ve bunu savaştıkça kazanıyoruz. Yani yeni bir silah mı açmak istiyorsunuz, fiyatını ödemelisiniz. Silahınıza aparat mı takacaksınız, pamuk eller cebe. Silahınıza amblem mi yapıştıracaksınız, çıkın paraları. Örneğin; bir silaha aparat taktınız. Eğer başka bir silah alır, ona da takmak isterseniz, o aparatı tekrar satın almak zorunda kalıyorsunuz. Aklınıza gelebilecek her özellik, isminizi yazdığınız rozet, silahın renginin değişmesi, klan isminizin silahınıza işlemek, askeri özellikleriniz (Perk'ler), öldürme ödülleri (Kill Streak’ler), hepsi paralı. "N’olur yahu, açarım hepsini." diyebilirsiniz ama yeni bir sınıf yarattığınızda her şeyi baştan satın almanız gerekiyor. Bu da para kazanmanın sürekli olmasını gerektiriyor. Para kazanmak için başka yollar da mevcut. Örneğin; sözleşme imzalamak gibi. Üç farklı sözleşme var: Mesela belli bir sürede üç tane S&D maçı kazanırsanız, belli bir miktar gelir ediyorsunuz. 

Yorumlar 

 
#1 13-11-2010 01:04
bence oyun 70 puandan fazla etmez.Zira oyun boyunca sağa,sola koşturmaktan başka birşey yok.Nasıl desem oyun çok YAVAN olmuş.Oyuncuyu için almıyor,lezzet vermiyor.durmadan ateş etmek oyunculuk değil.Oyunuda karanlık bir mahalde kaldım el yordamıyla yol bulup çıkmaya çalışıyorum. C4 KOYMAM VEYA ALMAM GEREKEN BİR YERE KADAR GELDİM AMMA BİR TÜRLÜ İLERLEYİP KARANLIK YERDEN KURTULAMADIM .VARSA BİR YOLU LÜTFEN YAZIN BURAYA..HERKESE İYİ OYUNLAR....
Alıntı
 
 
#2 13-11-2010 18:45
bence oyunun single player ı gayet güzel olmuş. Özelliklede hikaye çok güzel. Sanırım ninjam adlı arkadas oyunun senaryosunu anlayamamıs.multiplayer la ilgili sorunlar olduğu doğru . onunda kısa surede duzeltıceklerın e ınanıyorum.Bence oyunun senaryosu şuana kadar çıkmış tüm COD lardan daha sürükleyici ve daha güzel.(şahsi görüşümdür)
Alıntı
 
 
+3 #3 14-11-2010 20:02
oyuna okadar para verip aldım beklentimi karşılamadığı gibi pc versiyonunda iki kişi bir kapıya yüklenip araba patlamadan odaya girdiğimiz bölümden sonra oyun kararıyor ve ilerlemek imkansız bu konuda bir çok şikayet okudum ve düzgün bir cevap göremedim. burada bir çare bulursam sevineceğim. lütfen ekran kartı sistem gibi cevaplar yazmayın çünki bu konuda sorunum yok
Alıntı
 
 
#4 20-11-2010 11:24
o karanlık odada kaldım ya birisi napcagımız konusunda bilgi verebilirmi ?
Alıntı
 
 
#5 25-11-2010 17:46
karanlık odaya girmeden kapıyı açmaya yardım etmeye gidildiğinde sürekli arka arkaya f tuşuna basrak araba patlamadan içeri gir
Alıntı
 
 
#6 03-12-2010 14:48
gencler f ye olumune basın orayı gecersiniz
Alıntı
 
 
#7 09-12-2010 21:50
en koyal modda giriyobende olduam yine hayvan gibi f ye basın kırın f yi
Alıntı
 
 
#8 10-12-2010 03:10
içeriye girmek mevzu değil çıkmak nasıl olacak var mı bilen arkadaşlar
Alıntı
 
 
#9 12-12-2010 16:03
bende karanlık bölgede kaldım 20m var mesafeye gidemiyorum oraya.bilen varmı.
Alıntı
 
 
#10 14-12-2010 20:28
biri ışıkları yaksın mahsur kaldık karanlık odada..
Alıntı
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
YenileFRPNET

Türkiye'deki FRP tutkunlarını bir araya getiren, Türkiye'nin fantastik kurgu ve FRP sitesi FRPNET'e ulaşmak için tıklayın.

HEARTHSTONE TÜRKİYE

Hearthstone: Heroes of Warcraft TürkiyeBlizzard'ın yeni oyunu Hearthstone: Heroes of Warcraft'ın Türkiye'deki hayranlarını bir araya getirmek amacıyla açılan Hearthstone: Heroes of Warcraft Türkiye'ye girmek için tıklayın.

GTATÜRK

GTATürkTürkiye'deki Grand Theft Auto hayranlarını bir araya getiren ve seri hakkındaki en güncel bilgileri bulabileceğiniz siteye girmek için tıklayın.

DOGAN BURDA SITELERI | Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahce | Evim
Formsante | Guncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | Istanbul Life | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Francaise | PCnet | Seninle | Tempo | Yacht Turkiye