Alone With You

Gönderen - - İncelemeler, 5 Fazlasi

Alone With You

Macera oyunlarının popülerliği belki 90’ların ortasındaki seviyede değil ancak nicelik bakımından o günlerden eksikleri yok fazlaları var diyebiliriz. Retro bir yaklaşımla geliştirilen Alone With You da tam eski tarz macera oyunu tutkunlarını çekebilecek bir yapım.

Alone With You’da uzak bir gezegendeki tasfiye edilmiş koloninin, geriye kalan tek üyesi olarak oyuna başlıyorsunuz. Bu noktada oyun, oyunla ve karakterle bütünleşmek adına karakterinize bir isim belirlemenizi istiyor. Hikayenin sonrasında ise bulunduğunuz gezegenden kaçmak ve Dünya’ya dönebilmek için kaçış gemisini onarmak ve gerekli kaynakları toplamak zorundasınız. Çünkü gezegenin patlamasına bir aydan daha az bir süre var. Asit yağmurları, depremler de cabası…

Oyunda kaçmanıza yardım eden ve sizi yönlendiren AI isimli bir yardımcınız var. Sabah 6’da kalkıyor, AI’dan gerekli yönlendirmeleri alıyor ve göreve koyuluyorsunuz. Bu noktada oyunda güzel bir rutin söz konusu. AI, kaçışınız için alanlarında uzman olan 4 kişiyi hologram aracılığıyla sizinle görüştürüyor. Bu dört uzman da yakıt, motor, yiyecek ve iletişim sistemlerini onarmak için gereken bilgileriyle becerilerini sizinle paylaşıyorlar.

Oyunun mekaniklerinden de biraz bahsedelim. Hikayeye bakınca aşırı derecede karmaşık bir oyun mekaniği bulacağınızı sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Zira oyunun oldukça basit bir oynanışı var; yön tuşları ve space tuşu, tüm tuşlar bundan ibaret (Reveal the Deep’i hatırlayın).

Bölüm yüklemeleri ve geçişler de gayet hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Save konusunu oyun size bırakmıyor ve otomatik kayıt alıyor. Bu sebeple de oyunu istediğiniz anda kapatamıyorsunuz. Çünkü oyuna tekrar girdiğinizde en son kayıt noktası sizi çok geriye atmış olabiliyor.

Oyunda nostaljik ses efektlerinin yanı sıra modern bilim-kurgu efektleri de kullanıldığını fark ediyoruz. Bu tadında karışım da oyunun oynanışını oldukça eğlenceli kılıyor. Oyunun grafiklerinin pikselli olması oyun için sizde bir ön yargı oluşturmasın. Pikselli grafikler, oyunun atmosferiyle adeta bütünleşiyor.

Uzay Teknolojileri ve Kitap
Oyunda kitap vurgusu karşımıza oldukça sık çıkmakta. Oyunun 2064 yılında geçtiğini, uzay teknolojilerinin ve yapay zekaların arasında olduğumuzu göz önüne alırsak, klasik basım kitapların vurgusu hayli etkileyici bir detayı oluşturuyor.

Oyunda kitapların yanı sıra günlükler, notlar ve raporlar buluyorsunuz. Bulunan her eşya, her günlük, her not, her rapor size zaman zaman açamadığınız kilitli bir kapının kodunu, zaman zaman da hikayenin eksik parçalarını veriyor. Bu nedenle bulunan eşyalar, hikayeyi ilerleten materyaller olarak kullanılıyor.

Ana hikayenin yanı sıra kolonide neler olup bittiğine dair yan hikayeler de ortaya çıkıyor ve asıl hikayeyi destekliyor. Oyunda kitaplar bulmak, kolonide yaşayanlara ait günlükler ve notlar bulmak oldukça güzel bir senaryo oluşturuyor. Uzay teknolojisine rağmen hala bilgileri kitaplarda aramak, kitaplarda bulmak verilen güzel bir mesaj olmuş açıkçası. Bütün bunlar kitapları ve okumayı seven insanları zevkten kendinden geçirecek cinsten detaylar olarak sizleri bekliyor.

Acımasız yalnızlık duygusu
Tüm oyun kurgusunun içinde esas temayı elbette ki yalnızlık ve yalnızlık hissi oluşturuyor. Giriş sahnesinde daha ilk anda yalnızlık yüzümüze adeta bir tokat gibi çarpıyor. Oyun ilerledikçe de yalnızlık duygusu altında eziliyorsunuz. Sadece yönettiğiniz karakterlerin yalnızlığından da bahsetmiyoruz; bulduğunuz notlardan tutun da hologramda görüştüğünüz kişilere kadar herkesin tek başınalık hissi üzerinize adeta bir kara bulut gibi çöküyor.

Retro ve pikselli grafiklerin birleşimi karamsar bir atmosfer yaratıyor. Bu durum da elbette ki yalnızlık hissini biraz daha perçinliyor. Yalnızlık hissinin ve hologramda görüştüğünüz siluetlerle kurduğunuz diyalogların oyuna romantik bir hava kattığını da söylemeden geçemeyeceğim. Hikayeye dayalı diyaloglar oldukça samimi bu noktada. Dört holografik liderle ilişkilerin gelişmesi oyunu daha dramatik ve romantik bir hale sokuyor.

Oyunu genel anlamda çok beğendim. Alone With You her ne kadar macera-bilimkurgu oyunu olsa da aslında bulmacalar ve diyaloglar üzerine kurulu bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Diyaloglar, hikaye ve yansıtılan karakterler gerçekten çok başarılı.

Öte yandan oyunun pek çok eksiği var. Örneğin bulmacaların ve görevlerin sürekli aynı tür tekrarlanması bir noktadan sonra oyunu biraz sıkıcı bir hale getirebiliyor. Buna rağmen oyunun birden fazla sonunun olması, diyalogların hikayeye etkisi, hikayenin bütünü ve karakterlerin yansıtılan ruh halleri o kadar başarılıydı ki oyunun tüm eksileri ve eksikleri göz ardı edilebilir. “Alone With You” romantizmle harmanlanmış hikaye odaklı, bilim-kurgu ve macera oyunu sevenler için oldukça güzel bir alternatif olarak karşınızda.

Nesrin Karataştan

İyi

  • Birden farklı son bulunmakta
  • Diyaloglar muhteşem
  • Oyunla bütünleşen retro ve pikselli grafikler
  • Muhteşem kitap detayları

Kötü

  • Sürekli kendini tekrarlayan bulmacalar
  • Sıkıntılı otomatik kayıt mekaniği
8.0


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.