Badland: Game of the Year Edition

Gönderen - - İncelemeler, 7 Fazlasi

Badland: Game of the Year Edition

Daha önce App Store, Google Play ve Windows Phone Store’da satışa çıkmış olan ve mobil platformlarda karşılaştığımız sıradışı bir oyun Badland.

PC’de incelediğim oyun PS3, PS4,PS Vita ve Xbox One’da da oynanabilir durumda. Hatta yapımcı ekip oyunu bu yaz Wii U’ya çıkarmak çıkaracağını açıkladı bile. İşe mobil platformlar ile başlayan ve 28 milyondan fazla oyuncuya ulaşmayı başarabilen Badland’i şimdi yakından inceleyebiliriz.

Aslında bu oyunu nasıl detaylandırarak anlatabilirim bilmiyorum zira çok fazla anlatacak bir şeyi de yok. Oldukça basit, bir o kadar eğlenceli bir oynanışa sahip Badland. Bir başına oturdunuz mu o bölüm senin bu bölüm benim derken uzunca bir süre kalkamıyorsunuz. Çoklu oyuncu moduna sahip bir yapım olsa da buradaki ayrım şu: Badland’i internet üzerinden farklı kişilerle oynamak mümkün değil. Bunun yerine aynı cihaz üzerinden farklı oyuncularla yarışa girebiliyorsunuz.

2015-07-13_00005

Küçük, böyle toparlak bir kuşunuz var. Ne gagası var ne, ağzı var ne de burnu. Kanatlarından başka vücudunda ayırt edebildiğiniz tek yer bir çift gözü. Bu kuşu atanmış tuşa bastığınız zaman uçurmaya başlıyor ve ileri geri yaptığınız zamansa hız kazandırıyor veya kaybettiriyorsunuz. Kuşu uçurma mekaniğiniz Flappy Bird’e benziyor; ancak Badland’in uçurma mekaniğini Flappy Bird’den ayıran şey ileri ve geri yapabilmeniz. Oyundaki amacınızda gayet basit. Uçmaya başladığınız anda sahne sağa doğru akmaya başlıyor ve siz de bu sahne de kalmaya çalışıyorsunuz. Sahne akışı sizin hızınızı geçer ve ekrandan kaybolursanız yanıyorsunuz ve yakın bir noktadan tekrar başlıyorsunuz. Bu da oyunu bir hayli basit hale sokuyor ve dikkatsizce oynamanıza sebep oluyor. Aslında biraz daha zor olurdu ama Bit.

Trip Runner’da olduğu gibi yandığınız zaman bölümün başına yollasa çok daha dikkatli davranmanızı sağlayabilirdi. Neyse ki verilen görevler bir miktar daha oyunu zorluyor ama bana sorarsanız bu da yeterli değil. Bu haliyle bölümleri tamamlamanın hiçbir zorluğu olmadığını söyleyebilirim. Siyah kuşunuzu uçurdukça bazı bonuslar kazanıyorsunuz bunlardan bazıları birden fazla kuşu kontrol etmenize, bazıları hızlanmanıza ve bazıları yerde yuvarlanarak ilerlemenize yarıyor. Bunun gibi daha pek çok etkiye sahip bonuslar oyunda bulunuyor.

2015-07-14_00004

Bölümler boyuncu bir takım engeller karşınıza çıkıyor elbette. bu anlamda fizik motorunun gayet iyi tasarlandığını söyleyebilirim. Gerek sizi engellemeye çalışan çevresel etkiler, gerekse kontrol ettiğiniz kuşun hareketleri gayet iyi bir fizik motorunun olduğunu gösteriyor. Bölüm tasarımları da oldukça hoş dizayn edilmiş. Arka plan dışında parkurun tamamen siyah olduğu bu tasarım gayet hoşuma gitti.

Mobil platformlarda yalnızca Android’e ücretsiz olan uygulamanın, diğer platformlarında en ucuz versiyonunu ise 18 TL ile PC oluşturuyor. Ben Badland’i PC’de gayet severek oynadım. Uzun süre başından kalkamadım ve gamepad desteğini görünce iyice coştum. Ancak yine de PS ve Xbox platformlarına istenen fiyata değmeyeceğini düşünüyorum. Tavsiyem ise oyunu ya mobil platformlarda ya da PC’de deneyim edin.

Enes Özdemir

İyi

  • Bağımlılık yapan oynanış
  • Hoş bölüm tasarımları

Kötü

  • Bölümler biraz kolay
7.9


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.