Citizens of Earth

Gönderen - - İncelemeler, 4 Fazlasi
close [x]

Citizens of Earth

Herkesin başkanı olmaya hazır mısın?

Koskoca bir dünyada yaşıyoruz. Birbirinden farklı ülke ve tabii ki birbirinden farklı ülke lideri var fakat günümüz dünyasında bile bu liderlerden bazıları, sanki dünyanın başkanıymış gibi hareket edebiliyorlar. Citizens of Earth de tıpkı bu şekilde hareket eden başkanları tiye alan bir karakterle karşımıza çıkıyor. Onun adı önemli değil, siz ona kısaca “Vice President of the World” deseniz kâfi. Şaka değil, başrollerde yer alan karakterimiz gerçekten de dünyanın başkan yardımcısı rolünde. Yapılan seçimden yeni çıkan başkanın, tüm dünyayı kontrol edeceği döneme bizi de ortak etmeyi başaran Eden Industries, bu süreçte birçok zorluğa da göğüs germemizi istiyor.

03

Seçim sonuçları ne derece doğru?

Rengârenk dünyası ve iki boyutlu kamera açısı ile karşılıyor bizi Citizens of Earth. Biraz iki boyutlu, biraz da izometrik RPG havası taşıyan yapımın fazlasıyla geyik olduğunu henüz ilk dakikadan çözüyoruz. Annemizin bizi yataktan kaldırmasıyla başlayan maceramız, kardeşimizle tanışmamıza ve buradan da sokaklara uzanıyor. Yatağımızdan koskoca bir unvanla kalkıyoruz belki ama öyle görünüyor ki dünyanın büyük bir kesimi geldiğimiz konumdan pek mutlu değil; hatta bizi ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapmayı planlıyorlar. Anne ve kardeşimiz dünyaya karşı yapacağımız propagandada en kuvvetli silahlarımız. Nasıl mı? Şöyle ki bu oyun sıra tabanlı savaşlara ev sahipliği yapan, RPG türünde bir yapım. Hal böyle olunca ekibimize ilk katılanlar anne ve kardeşimiz oluyorlar. Başkansa hiçbir şekilde savaşlara dâhil olmuyor. Malum, adam dünyaya hitap ediyor, elini kirletir mi? Evden dışarı çıktığımız anda durumun ehemmiyetini anlıyoruz. Her yer, bize karşı yürüyüş yapan protestocularla dolu. Kendilerine değdiğimiz anda oyun sıra tabanlı savaş mekaniğine geçiş yapıyor. Her karakterin kendisine has özellikleri bulunmakta ve özel saldırılar için bir – iki tur “Energy” veren saldırılar yapıp akabinde çok daha güçlü saldırılarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Zamanla ya da belirli saldırılarla dolan Energy sistemi, sıra tabanlı savaş kısmını güzel bir kıvama getirmiş. Seviye atladıkça karakterlerin hem güçlerinin artıyor, hem de yeni özellikler kazanıyor olması da cabası…

06

Eğer ana senaryoya odaklanırsanız, oyunu kısa sürede bitirmek mümkün ama etrafta çok fazla yan görev olduğunu unutmamak gerekiyor; hatta bu görevleri yapmadan oyunu oynadım demek inanın çok da doğru olmayacaktır. Oyunun bir diğer ana unsuru da başkanın yanında savaşacak olabildiğince fazla birey toplamak. Etrafta diyaloğa girip bize katılmasını talep edebileceğimiz envaiçeşit karakter mevcut ama hiç kimse kara karşımıza, kara gözümüze gelmiyor. Her birey için yapılması gereken bir görev bulunuyor ve oyunun en eğlenceli kısmı da şüphesiz ki bu görevlerde yer alıyor. Sıra tabanlı strateji ve RPG temasını sevenlerin, dünyanın kalanıyla dalga geçen bir oyun deneyimi istedikleri noktada Citizens of Earth yatıyor, bu kadar basit.

Ertuğrul Süngü

İyi

  • Eğlenceli oyun teması
  • Savaş sistemi
  • Karakter çeşitliliği

Kötü

  • Zorlayıcı düşmanlar
  • Sürekli savaşmak
8,0


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.