Football Manager 2016

Gönderen - - İncelemeler, 3 Fazlasi

Football Manager 2016

Bir bölük, nasıl onları yönetecek bir komutan olmadan işlevsiz hale geliyorsa, bir futbol takımı da onları yönetecek bir menajer olmadan bir hiçtir. Futbol takımı menajerliği veya teknik direktörlüğü ise kesinlikle kolay bir iş değildir. Elinde iyi bir takım olsa bile işler istediğiniz gibi gitmeyebilir, taktiğiniz takıma uymayabilir, takımı yönetebilecek kapasitede bir menajer değilsinizdir ve daha pek çok neden olabilir. Fatura, anında menajere kesilecektir. Ya da her şeyi doğru yapsanız bile istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Futbol sizi o an için sevmez ve meşin yuvarlak sizi sırtınızdan bıçaklar. Yine fatura menajere kesilecektir. Bu durumu belki de en iyi anlatan yapımlardan biridir Football Manager serisi.

Önce Championship Manager, daha sonra Football Manager ile devam eden menajerlik kariyerim, 2012 yılına kadar her sene bir adım ileriye taşınmıştı. Her sene, oyundaki detay seviyesi artıyordu ve menajerliğin nasıl çetrefilli ve zorlu bir yol olduğunu her sene daha iyi anlıyorduk. Ancak 2012 senesinden sonra FM serisi küçük bir duraksama yaşadı. Aslında FM 13, 14 ve 15 asla kötü oyunlar değildi ve hiçbirinin 12’den eksik yanı yoktu. Ancak farklılıklar her sene son derece azdı. Güncel kadroların dışında devrimsel yenilikler göremiyorduk ve sanki her sene yeni bir oyun değil de kadro güncellemesi ve ufak tefek düzeltmeler, yenilikler içeren güncellemeler görüyorduk. FM 15’te bu durum bir nebze daha olumlu olsa da FM 16’yla beraber Football Manager serisinin tekrar ilerlemeye başladığını görmek son derece güzel.

2015-11-04_00001

Mutlu haberi madem verdim, artık oyundan bahsetmeye başlayalım. Eski FM oyunlarının en sevdiğim özellikleri, her sene getirdikleri yeniliklerdi. FM 2016 bu yönüyle beni bir hayli tatmin etti. Daha oyunun başlangıcında bu yenilikleri görebiliyoruz. Bu yeniliklerin en önemlilerinden biri de yeni bir kulüp yaratmak. Artık Football Manager’de tamamen kendi istediğimiz özelliklerde bir kulüp yaratıp bu kulüple yükselme şansına sahibiz. Kulübün var olan itibarını, popülaritesini, kulüp anlayışını, değerini ve daha birçok şeyi ayarlayabiliyoruz ve Football Manager’da kendi kulübümüz ile boy gösterebiliyoruz. Kulübümüzle istersek detaylı bir menajerlik oyunu oynayabileceğimiz gibi önceki FM oyunlarında yer alan Touch modu sayesinde sezonları daha hızlı geçirebileceğimiz oyunlar da oynayabiliyoruz. Bunun dışında yine önceki yıllardan hatırlayacağınız Meydan Oku modu ile bir kulübü mali krizden kurtarma, kümede kalma gibi verilen bazı görevleri yerine getirmeye çalışıyorsunuz.

Bir diğer yenilik ise menajer profili oluştururken karşımıza çıkıyor. Artık menajerinizin görünümünü baştan aşağıya düzenleyebiliyorsunuz. Yani 3D maç motorunda kulübe kenarında kendi oluşturduğunuz tipte bir menajeri görmeniz mümkün olacak. Çok detaylı özelleştirme seçenekleri olmasa da menajerinizin boy, kilo, yaş ve surat gibi dış görünüşünü ayarlayabiliyor ve maçlarda giyeceği kıyafeti eşofman veya takım elbise olarak seçebiliyorsunuz. Tabii bu detaylar 3D maç motorunda pek de belli olmadığından, ne derece gerekli olduğu tartışılır.

2015-10-31_00001

Maç motoruna değinmeden önce diğer oyun içi detaylardan bahsetmek istiyorum. Takım yönetimi eğlenceli ve gecesini gündüzünü benim gibi takımına veren ve bir sezonu iki haftada geceli gündüzlü oynasa da zar zor bitirebilen oyuncular için son derece detaylı tasarlanmış. Öncelikle gözlemcilik ağı gelişmiş ve gözlemcilerin yetenekleri çok daha belirgin hale gelmiş. Mevcut takım yönetimi ise daha detaylandırılmış. Takımla maç içi ve dışındaki konuşmaların oyuncular üzerindeki etkisi çok daha iyi tasarlanmış. Ayrıca oyuncular artık daha olgunlar ve ilk ters tepkide moralleri dibi bulmuyor. Konuşmalarınızı ve tavrınızı gerçekten de bir süzgeçten geçirdikten sonra yorumluyorlar.

Yine maçlarda oyunculara verilen talimatlar çok daha iyi anlaşılabiliyor. Aynı FM 15’te olduğu gibi maç esnasında oyunculara bireysel olarak veya takım halinde seslenebiliyor ve onları maçın durumuna göre yönlendirebiliyorsunuz. Bu arada, maç esnasında oyun anlayışınızı belirleyen liste şeklindeki ekran, yepyeni bir pencere ile şematik bir alana dönüşmüş. Yine bazı noktalarda yazıların üzerine gelip seçmek durumunda kalsanız da defans çizgisinin ne kadar önde olacağı, hücuma çıkış yönü, ceza alanına nasıl girileceği gibi meseleleri şekilsel bir anlatım ile çözmüş Sports Interactive. Bana soracak olursanız gayet güzel olmuş.

Basın toplantılarında, yönetimle ve oyuncularla olan konuşmalarda yeni diyalogların eklenmiş olduğunu görmek de son derece sevindirici. Hala bazı eski diyalogları görmek olağan olsa da yeni diyalogların çeşitliliğini yadsıyamayız. Bu da oyunda detay arayanlar için apayrı bir heyecan elbette. Bu konuda söyleyeceğim bir diğer durum da antrenörlerin, fizyoterapistlerin veya teknik ekipte yer alan diğer elemanların artık çok daha detaylı ve anlaşılır raporlar hazırladığını görebiliyoruz.

2015-11-16_00002

Taktik ekranı da artık daha anlaşılır ve daha kullanışlı. Taktiklerinizin takımınızın oyun tarzına uyup uymadığını daha kolay anlayabiliyor, taktiksel dokunuşlarınızı hem maç sırasında, hem de maç dışında daha net seçebiliyorsunuz. Eğer Football Manager serisine birkaç yılınızı verdiyseniz, birkaç maçta doğru taktiksel yönetimi seçebiliyorsunuz. Ayrıca duran top organizasyonlarını artık daha iyi bir şekilde ayarlayabiliyor ve oyuncuların duran toplarda daha efektif rollerde bulunmalarını sağlayabiliyorsunuz.

3D maç motoru, her sene olduğu gibi bu sene de görsel olarak fazla bir şey sunmuyor. Artık oyunculardaki detayları biraz daha gelişmesini beklediğim maç motorunda, görsel olarak gelişen sadece birkaç yeni animasyon ve taraftarların artık daha canlı olması yer alıyor. Hatta stadyum görüntülerinin de biraz daha göze hoş geldiğini söyleyebilirim; ancak sahadaki futbolcuların detay seviyesi bu denli düşük olunca, oyun görsel olarak gerçeklikten bu şekilde uzak kalınca, kafaya takmadan duramıyorum. Elbette ki kimse bir FIFA kalitesi beklemiyor. Ancak en azından top hareketleri verilen paslar, ikili mücadeleler ve buz pateni pisti gibi sahalar daha iyi hale getirilebilir. Yine de maç motorunda yer alan pek çok hatanın düzeldiğini görmek de oyun zevkimi üçe, beşe, ona katladı. Tabii hala insanı sinir eden bazı durumlar mevcut. Kanat oyuncusunun çaprazdan ceza sahasına girdikten sonra sıfıra inmesi ve burada boş oyunculara pas atmak yerine kaleye vurması gibi durumlar hala devam ediyor. Bu tip durumların taktiksel anlayışla hiçbir alakası olmaması, tamamen motorun bir takım saçmalıkları olması nedeniyle zaman zaman can sıkıcı haller de olabiliyor.

Football Manager 2016, yine oyunculara benzersiz bir menajerlik deneyimi sunuyor. Piyasada şu an herhangi bir alternatifinin bulunmayışı da futbolseverlerin FM’yi yine baş tacı etmelerini sağlıyor. Devrimsel yeniliklerin olduğunu söylemek elbette hala imkansız; ancak bu seneki yenilikler son derece tatmin edici ve maç motorunun daha düzgün çalışıyor olması sevindirici. Bu sene FM’yi es geçmeyin ve takımınızı yalnız bırakmayın derim.

Enes Özdemir

İyi

  • Kulüp yaratma seçeneği
  • Anlaşılır arayüz
  • Maç motorundaki pek çok hata giderilmiş

Kötü

  • Maç motorunda hala ufak tefek hatalar var
  • Türkçe dil seçeneğinin ufak tefek cümle hataları
  • Hala aşırı bağımlılık yapıyor
9.1

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.