Frozen State

Gönderen - - İncelemeler, 4 Fazlasi

Frozen State

Erken erişimdeyken ilk bakış yazdığım oyunlar tamamlandığında içimi gereksiz bir mutluluk kaplıyor. Yerimde duramıyor, kıpır kıpır oluyorum.

Bakın, iki yıldır erken erişimde olan Frozen State de sonunda çıktı. Hatırlarsanız bu oyundan beklentim de gayet yüksekti (4/5).

Geçen sefer en büyük derdim asırlık çınarlardan 3 adet odun çıkması ve bu yüzden oyun mekaniklerinin gereksizce zorlaşmasıydı. Herhalde buna takan tek kişi ben değilim ki oyun yapımcıları oturup bunun üzerinde düşünmüşler. Bu konu üzerinde ne kadar çalıştıklarını da asırlık çınarların şekillerini değiştirip ince çiroz ağaçlar koyarak gözümüze sokmuşlar diye düşünüyorum. Çünkü artık o ağaçlardan yalnızca 2 adet odun çıkıyor…

ss_90cb08ccb8ae731a2c05ff438d3bf6e7a832e2b7-1920x1080

Haklarını yememek lazım şimdi sevgili okur. Oyuna yeni bir mekanizma katmışlar ve o çıkan odunları bölüp parçalama seçeneği eklenmiş. Kestiğiniz ağaçları kıydığınızda (türüne göre) 30’a kadar çıkabiliyor envanterinize giren odunların sayısı.

Oyunun üçte ikisinde Sibirya’nın dondurucu soğuğunda koşturup, Lazarus’un yarattığı değişik mahlukatları (Yarı insan yarı şeytan!) öldürerek hayatta kalmaya, bir bölümünde de kolumuzda takılı olan PipBoy benzeri aletten envanterimizi yönetip bir şeyler üretmeye çalışıyoruz. 2 yıllık erken erişim sürecinde sanırım gözlerine en çok batan şeylerden biri de o Pipboy tarzı ekranın düşük çözünürlüklü çerçevesiydi. Onu da değiştirmişler, sağ olsunlar.

ss_65235be1aceaa5d03d90f3557875c81e80976409-1920x1080

Beğenmediğim ne varsa en baştan döktüm, şimdi biraz da oyunun güzelliklerinden bahsetmem gerek ki bunu yapmazsam oyuna haksızlık etmiş olurum.

Oyunda artık bir amacınız var! Geçen sefer ne kadar arasam da dandik görevler dışında karşıma hikayeyi geliştirecek tarzda pek bir şey çıkmamıştı. Hatırlarsan sevgili okur, diğer yazıda bahsettiğim trip atan ankesörlü telefon(Şu asistan bilgisayar gibi olan.) artık insafa gelmiş ve “ya dostum az ilerde bakkalı geçince bir şalter var, onu bi açsan da iki elektrik yüzü görsek” gibi ricalarda bulunuyor.

2 yıllık erken erişim süresince gram elektrik görmediği için trip atmaktan vazgeçmiş de olabilir, bilemiyorum.

Yine oyun başında 3 karakteriniz var. Yenilik olarak her karakterin başlangıç eşyaları farklı oluyor. Karakterimizin mesleğine göre diyebiliriz. Mesela nükleer fizik uzmanı Maria’yı seçerseniz daha çok sağlık, ısınma gibi ihtiyaçlarınıza yönelik eşyalarla başlıyorsunuz. Erkek karakterlerde ise baltalar, silahlar havada uçuşuyor.

ss_e3452b57cb691c910b280a4546dd28c740761a39-1920x1080

Son olarak, karakter yönetiminin zorluğundan dert yanmıştım. Yetkililer sesimi duymuş ve artık girişmek (Ciddi anlamda girişmek, yani böyle sağlı sollu rastgele darbeler.) yerine daha hedefe odaklı darbeler indirebiliyorsunuz.

Koşma konusunda ise büyük bir gelişme söz konusu. Oyunda her bulduğunuz mahlukata saldırmanın çok akıllıca olmadığını kısa sürede öğreniyor ve tabanları yağlıyorsunuz ki yönlendirme rahatlığı bu gibi bir oyunda çok önemli. Artık o kadar hızlı kaçabiliyorsunuz ki pili bitmeyen Energizer’lı ayıcık gibi harita boyunca koşabilirsiniz. Bu Bolt ile yarışabileceğiniz koşu performansını, can havli olarak da yorumlamak mümkün.

ss_43d8564c743b344d6914234e7fee36527759bdab-1920x1080

Sonuç itibari ile oyun beklentimin çok üstünde bir gelişim gösterdi ve gelişmeye devam ediyor. Erken erişimde kendime “ben bu oynar mıyım acaba?” dediğim oyun, şu anda fena halde keyif veriyor.

Vurduğunuzun denk gelmesi, geceleri fenerinizin pili bitmemesi ve kaçarken dalağınızın şişmemesi dileklerimle sevgili okuyucu…

Doruk Demirüstü

İyi

  • Grafikler, gölgeler ve yansımalar
  • Yaratıcı ekipmanlar
  • Mekan tasarımları

Kötü

  • Oyun haddinden fazla karanlık
  • Yavan görevler
7.4

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

"Londra'nın kasvetli havası yetmediyse üzerine bir de İspanyol gribi ve vampirleri ekleyelim!" Vampyr incelemesi;… https://t.co/xLhQIb8lx4
LEVEL’dan doğru cevap veren 25 kişiye World of Warcraft: Battle For Azeroth Beta kodu! https://t.co/o5KVjKWKQp https://t.co/WbAOVoFqTB

Flickr