Game of Thrones a Telltale Games Series

Gönderen - - İncelemeler, 4 Fazlasi
close [x]

Game of Thrones: Episode 1

Aşk, savaş, ihtiras, dram!
Bugüne kadar Telltale Games tarafından üretilen oyunları deneyim etmediyseniz, Game of Thrones’a başlamadan önce önceki oyunları deneyim etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Firma özellikle iki sezonluk The Walking Dead ve The Wolf Among Us oyunlarıyla bugüne kadar denenmemiş bir oyun yapısını beğenimize sundu. Nitekim bu oyunlardaki temel yapı hep aynıydı. Önceki yazılarımda biraz daha geliştirilmesinin gerektiğini iddia ettiğim dinamikler, nihayet Game of Thrones ile oyuna eklenmiş. İşte bu gibi farkları görebilmek ve oyunu genel hatlarıyla eleştirebilmek için siz siz olun, The Walking Dead’e ve The Wolf Among Us’a bir bakın.

05

Herkes burada
Telltale Games, o bilindik senaryo ağını ve kurgu yapısını bu oyunda da bizlere sunmuş. Kocaman bir dünyaya sahip olan Game of Thrones’un altında ezilmektense ona ayak uydurmayı başarabilmiş. Böylesine karışık bir dünya içinde var olmak için oyunu bir anlamda üçe bölen yapımcı firma, aynı zamanda dizi esnasında belki de hiçbir zaman görmediğimiz, olması muhtemel sahneleri gözler önüne seriyor. Oyun, War of the Five King döneminin orta ve son kısmında geçiyor. Beş farklı lordun Iron Throne için yaptıkları mücadeleyi bizler zaten biliyoruz. House Forrester olarak başladığımız oyunda, bu haneyi savunarak ilerliyoruz. Westeros için ziyadesiyle önemli olan aile, oyunun ilk başındaki diyaloglardan da anladığımız üzere dünya üzerindeki Ironwood’un büyük miktarını çıkarıyor ki bu ürün dayanıklılığıyla bilinen bir materyal.

Oyunu üç cephede deneyim ediyoruz. İlk olarak karşımıza Gared Tuttle çıkıyor. Kendisi Lord Forrester’ın yamağı ama oyunun henüz başında lordu tarafından bir asker olarak atanıyorsa da ne yazık ki orduda kendisine bir yer bulamıyor. Lord Forrester’ın ölümüyle gelişen olaylar, nihayetinde amcasının Gared’ı “duvara” yollamasıyla sonuçlanıyor. İkinci cephedeyse Forrester evinin genç lordu Ethen bulunuyor. Burada tıpkı dizinin ilk sezonunda olduğu gibi, ufak yaşta bir çocuğun kocaman bir dünyada sorumluluk almasının ne kadar da zor olduğunu birinci elden deneyim ediyor, yaşımıza göre çok büyük kararlar veriyoruz. Üçüncü cepheyse King’s Landing’de geçiyor. Annesi tarafından buraya Margaery Tyrell’in yardımcısı olmak için gönderilen Mina Forrester’ın senaryosunu deneyim ediyoruz. Mekân Kings Landing olduğu için burada Lannister kardeşlerle yakından tanışma fırsatımız oluyor. Dediğim gibi, Telltale Games yapı olarak Game of Thrones’a yakışır bir bölünme sunmuş biz oyun severlere. Her cephede farklı bir şekilde savaşıyoruz. Belki Gared Tuttle ile biraz daha kafa göz yarıyoruz ama oyunun geneli konuşma üzerine kurulu. Diğer Telltale Games oyunlarına kıyasla daha fazla diyalog olduğu kesin ve diyalog içinde bulunduğumuz insanların “cevabı hatırlama” potansiyelleri çok daha fazla. Verdiğimiz kararların anlık cümleleri etkilediği de bir hayli belli oluyor. Serinin geneline hâkim olan şaşkınlık durumu bu oyunda da mevcut. Özellikle bir anda karşımıza çıkan “karar” kısımları, oyuncuyu çok zor durumda bırakıyor.

08

Başlangıç için çok iyi bir yapım diyebilirim ve eminim ki Telltale Games seriyi daha da iyi bir hale getirmek için elinden geleni yapacaktır. Herkese hayırlı olsun; kim bilir bu oyun kaç sezon sürecek.

İyi

  • Game of Thrones dünyası
  • Senaryo akışı
  • Kurgu
  • Bol karakter

Kötü

  • Kısa oyun süresi
8,3


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.