Guitar Hero Live!

Gönderen - - İncelemeler, 5 Fazlasi

Guitar Hero Live!

Bir döneme damgasını vuran Guitar Hero Live, küllerinden yeniden doğdu ve yeniden hayatımıza yerleşti. Hatırlarsanız serinin en son oyunu, altıncı oyundu (Guitar Hero: Warriors of Rock) ve oyunun yapımcı tarafı da bu oyundan sonra başka bir Guitar Hero oyunu yapılmayacağını açıklamıştı. Ama işte öyle büyük konuşmamak gerekiyor demek ki yeni konsolların “hörgüçten yeme” geleneğine ayak uyduran Guitar Hero, hasretimize dayanamayarak yeniden aramıza döndü. Bu noktada tabii ki değişen şeyler de söz konusu ki bu değişimin en büyük tarafında, gitarın bizzat kendisi bulunuyor. Hatta hazır laf buraya gelmişken, yeni gitarımızı şöyle bir inceleyelim.

Yeni gitarımızın klavyesinde artık o eski 5 renkli tuş modeli yok. Onun yerine 3 tanesi üstte, 3 tanesi de altta olacak şekilde 6 yeni tuşumuz var. Yani gerçek bir gitarla karşılaştıracak olursak, klavyemizdeki tel sayımız 2’ye çıkmış durumda. Bu da tabii ki yepyeni bir oynanış yapısı ve yepyeni kombinasyonlar demek oluyor. Yeni tuşlarımız siyah (Üst tuşlar) ve beyaz (Alt tuşlar) olarak birbirinden ayrılıyorlar. Ekranımızda akan notaları da bu renklere göre ayırt edebiliyoruz böylece. Gitarın pena vuruşu yapılan kısmında ise herhangi bir değişiklik yok. Yine yukarı ve aşağı pena vuruşları yapabildiğimiz bir butonumuz var. Özel gücümüzü aktif eden Hero Power tuşu da yine bizimle ki bilirsiniz, gitarın sap kısmını hafifçe havaya kaldırmamız da aynı işlevi görüyor. Beni hayal kırıklığına uğratan taraf ise “tapping” imkanı sağlayan dokunmatik tuşların artık olmaması ama onları kullanması da pek bir zordu zaten be… Dolayısıyla birçoğunuzun bu eksiklikten yakınacağını pek sanmıyorum.

06

Gitarımız böyle… Peki yeni Guitar Hero’muz nasıl?

Açıkçası, oyun elime geçtiğinde o kadar heyecanlıydım ki kutuyu parçalamamak için kendimi zor tuttum. Yeni gitarın parçalarını itinayla bir araya getirdikten ve oyunun kısa süren güncelleme aşamasını da kazasız belasız atlattıktan sonra o özlediğim atmosferle yeniden kucaklaştım ve Guitar Hero Live, aşama aşama beni kendine bağlamayı sürdürdü.

Guitar Hero Live, iki ayrı oyun moduyla karşımıza çıkıyor. Bunlardan ilki olan GH Live modu, sizi gerçek bir konser atmosferine davet ediyor. Oyunun kariyer modunu temsil eden bu tarafta, sırasıyla iki müzik festivaline konuk oluyorsunuz ve bu festivallerde çalan grupların gitaristi olarak sahne alıyorsunuz. FPS bakış açısıyla önce sahne arkasında açıyorsunuz gözünüzü. Dışarıda sizi bekleyen yüzlerce insan var ve herkesin üzerinde yoğun bir heyecan var. Teknisyeniniz size gitarınızı uzatıyor ve büyük bir tezahürat eşliğinde sahneye çıkıyorsunuz. Gerçek görüntülerden oluşan capcanlı bir atmosfer söz konusu. Kimi zaman grup elemanlarınızla göz göze geliyorsunuz, yeri geliyor size dokunmak isteyen hayranlarınızla bakışıyorsunuz. (Bazen kendimi kaptırıp hatun keserken yakalıyordum kendimi, o derece…) Olayın en güzel tarafı, performansınıza göre grup elemanlarınız ve seyirciler size tepki veriyorlar. İyi çalarsanız herkes çılgınlar gibi eğleniyor, kötü çaldığınızda da herkes önce “Neler oluyor?!” moduna giriyor, sonra da yuhalanmaya başlıyorsunuz. Berbat bir performansın sonunda sahneden atılmanız bile söz konusu…Her festivalde farklı tarzlara sahip gruplarla sahne alıyorsunuz ve bu şekilde 42 şarkıdan oluşan kariyeriniz, tadını damakta bırakarak sona eriyor. Buradaki tek sorun, şarkı listesinin pek tatminkar olmaması ki gitarla alakası olmayan club müzikleri bile var listede ama burada zevkler ve renkler devreye gireceği için fazla konuşmayacağım.

04

Guitar Hero Live’ın diğer bir tarafındaysa bileklerinizi sakat bırakma tehlikesi taşıyan GH TV yer alıyor. Böyle bir tehlike var, evet; çünkü bu modda gitarı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz resmen ki zaten oyunun kendisi de sizi sürekli şarkı çalmaya zorluyor. Bu modda toplam 2 kanalımız var (Yakında bir kanal daha eklenecekmiş…) ve bu kanallarda sürekli yeni şarkılar ve arka planda da şarkıların klipleri yer yayınlanıyor. Hangi kanalı seçerseniz, o kanalda çalan şarkıyı çalmaya başlıyorsunuz. Yani çalan şarkının ortasından olaya dahil olmanız bile mümkün. Canlı bağlantı üzerinden akıyor bu yapı ve oyunu oynayan herkes aynı anda çalıyor şarkıyı. Oynadığınız zorluk seviyesine göre bir ilk 10 listesine alınıyorsunuz ve sıralamanız da performansınıza göre yükseliyor. Hatta bir de seviye atlama şekli yerleştirilmiş buraya ve seviye atlayıp para kazandıkça, yeni gitar klavyesi modelleri ve diğer ıvır zıvırları da satın alabiliyorsunuz. GH Live moduna nazaran bu tarafta çok ama çok iyi şarkılar var ki her birini çalmak ayrı bir zevk. GH TV tarafı gerçekten çok tehlikeli. O kadar eğlenceli ve sürükleyici ki hakikaten farkında olmadan bileklerinizi sakatlayabilirsiniz, aman diyeyim…

05

Yeni gitar modelinden bahsettik ama bu gitarı nasıl aktif olarak kullanacağımızı atladık galiba. O tarafa da biraz dokunalım… Dediğim gibi, siyah ve beyaz tuşlarla muhattabız bu sefer. Tuşların klavyedeki dağılımı söz konusu olduğunda 3 parmak stilini kullanmak zorunda kalıyoruz. Ama tabii bu durumda alt tuşlar da devreye giriyor ki tüm tuşları kullanmak için en az Regular zorluk seviyesine terfi etmeniz lazım. Bu yeni yapıya eşlik etmek ilk etapta zor gibi görünse de kısa zamanda alışıyorsunuz zira eski 5 tuş yapısına nazaran gerçek gitar hissiyatına biraz daha yaklaşılmış bu yeni sistemle. Hatta eski oyunlarda sadece bas gitarda kullanılan boş tel vuruşları da eklenmiş gitara ve harika olmuş. (Boş tel vuruşlarının gitarda olmamasına bir türlü anlam verememiştim zaten.) Yeni tuş yapısıyla yeni kombinasyonlar da devreye giriyor doğal olarak. Gerçek bir gitarın akor basma hissiyatına yakın kombinasyonlarla karşılaşacaksınız ve bu konuda epey bir zorlanacaksınız; çünkü bazen –özellikle akor basarken- siyah ve beyaz tuşların dağılımını algılamak zor olabiliyor. Ama herşeye rağmen yeni sistemle çalmak çok ama çok keyifli. Bu arada, Hero Power olayında da yenilikler var. Artık bir bombayla önünüzdeki zor bir nota dizilimini alt edebildiğiniz gibi yine zor bir aşamada Hero Power’ı aktif ederek zorluk seviyesini basite indirgeyebiliyorsunuz.

03

Kötü haber… Guitar Hero Live’da bu sefer davulcular kadro dışı kalmış durumda maalesef zira bu yeni modelin kadrosuna davul sistemi alınmamış. Ama hiç belli olmaz, bu kadar ilgi gördükten sonra oyunun ikinci versiyonunda yeni bir davulla karşımıza çıkabilir Free Style Games. O zamana kadar sadece yeni gitarınızla muhattap olmanız gerekecek. Şu aralar bizim evin favori oyunu oldu Guitar Hero Live. Bazen bana bile sıra gelmiyor ki oyunun adını duyan “Ne zaman size geliyoruz?” diye yakama yapışmaya başladı. Televizyonuma bir de kulaklık taktım (Şiddetle tavsiye ediyorum!) ve bu sayede gece gündüz demeden sahnelere akabiliyoruz. Aynı heyecanı yaşamak isterseniz, ritim oyunlarından hoşlanıyorsanız veya en azından denemek istiyorsanız, bence şu anda tam sırası…

Ertekin Bayındır

İyi

  • Yeni gitar modeli çok başarılı
  • GH Live modunun gerçek sahne atmosferi
  • GH TV modunun akıcılığı zenginliği
  • Yeni Hero Power seçenekleri

Kötü

  • Davulsuzluk...
9.0

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.