Juicy Realm

Gönderen - - İncelemeler, 6 Fazlasi
close [x]

İnceleme: Juicy Realm

Bir meyve sıkacağımız olsa her şey daha kolay olmaz mıydı?

Ayın belki de en eğlenceli oyunu benim için Juicy Realm oldu. Bağımsız bir yapımcının oyunu olan Juicy Realm İlginç bir temaya ve bir o kadar da eğlenceli oynanışa sahip. Steam’deki uygun fiyatı da bana kalırsa eğlencesini karşılıyor.

En son ne zaman bir meyve yediniz ya da suyunu sıktınız? Aman dikkat edin, bir gün bu meyvelerin kolları ve bacakları çıkabilir! Ve siz daha ne olduğunu anlamadan tabağınızdaki elma eline kalaşnikofu alıp bir direniş başlatabilir. Juicy Realm’da da işler bu şekilde gelişiyor. Aniden oluşan bir evrim ya da bir çeşit mutasyon sonucu meyve ve sebzeler gelişip kolları ve bacakları olan bilinçli birer varlıklara dönüşüyorlar. Sonuç olarak, gıda zincirini etkileyen bu durum biz insanları bir şeyler yapmak zorunda bırakıyor.

Oyunun hikayesinin kısaca bu olduğunu söyleyebiliriz, ancak belirtmem gerekiyor ki Juicy Realm hikayesi ile değil eğlenceli oynanışı ile ön plana çıkan bir oyun.

Oldukça tatlı ve renkli grafiklere sahip bu oyunda dört farklı sınıftan birini seçiyor ve silah kuşanmış meyvelerin arasına korkusuzca dalıyorsunuz. Bazen kalaşnikoflu elmalara, bazen kılıçlarla dolaşan karpuzlara, bazen ise oradan oraya zıplayan üzüm tanelerine karşı savaşıyorsunuz. Oyun bir nevi hack & slash tadında ilerliyor.

Oyuna başlamadan önce dört farklı sınıftan birini seçtiğinizi söylemiştim. Ninja, Botanist, Boxer ve Mercanary’den oluşan bu sınıfların her biri kendine özel oynanışa sahip. Örneğin, ninja sınıfı yakın dövüş silahlarında ustayken, diğer sınıflar ağırlıklı olarak menzilli silahlar kullanıyorlar. Oyunda birçok farklı silah çeşidinin olmasını ise gerçekten güzel buldum. Ne olduğunu anlayamayacağımız ateşli silahlardan tutun da bildiğiniz somun ekmeğe kadar pek çok şeyi silah olarak kullanabiliyorsunuz. Hatta, Steam logosu şeklinde tasarlanmış bir silah sayesinde para ateş ediyor, mermi harcadıkça da coin topluyorsunuz. Oldukça hoş bir fikir olduğu aşikar.

Peki bu coinler ne işimize yarıyor ve başka nasıl toplanıyor?

Coinler yok ettiğiniz düşman meyvelerden ya da sandıklardan çıkıyor. Bulunduğunuz bölümü geçip o bölümün boss’unu da alt ettikten sonra yeni bölüme geçmeden bir pazara giriyor ve bu pazarda coinler ile mermi, sağlık ya da yeni bir silah alabiliyorsunuz. Az önce de bahsettiğim gibi oldukça komik onca silah arasından seçim yapmak bayağı eğlenceli oluyor.

Gelelim can alıcı noktaya: Juicy Realm öyle kaydedip çıkabileceğiniz, sonrasında istediğiniz noktadan başlayabileceğiniz bir oyun değil. Bir kere oyunun başına oturduktan sonra ilerleyebildiğiniz noktaya kadar ilerlemeniz gerekiyor. Zira oyundan çıkar ya da ölürseniz her şeye en başından başlıyorsunuz. Oyuna her baştan başladığınızda da bölüm sonundaki boss’lar haricinde diğer tüm düşmanlar farklılaşıyor. Bölümler aynı olsa da seviyeleri farklı sıralarda geliyor. Kayıt sisteminin olmayışını çok da tuttuğumu söyleyemem, çünkü ileri bölümleri görmek isteseniz de bir noktada oyunu bırakmak isteyebiliyorsunuz.

Hoş grafikleri ve eğlenceli oyun yapısı ile Juicy Realm aslında tam bir çerezlik oyun. Canınız sıkıldığında “Dur bari, iki el oynayayım,” diyebileceğiniz ve aynı zamanda bir arkadaşınızla beraber co-op olarak da deneyim edebileceğiniz bu oyuna siz de bir göz atabilirsiniz.

İyi

  • Eğlenceli oynanış
  • Güzel grafikler
  • Mizahi unsurlar

Kötü

  • Kayıt seçeneği yok
  • Karakter gelişimi yetersiz
7.1


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.