Monster Energy Supercross

Gönderen - - İncelemeler, 5 Fazlasi

İnceleme: Monster Energy Supercross

Ülke olarak motor sporları ile ilişkimiz pek bir platonik. Formula 1, MotoGP ve Dünya Ralli Şampiyonası. Dünyanın en büyük üç motor sporları organizasyonu ve geçtiğimiz yıllarda bunların hepsine ve daha nicesine ev sahipliği yapma şansımız oldu. Çok da başarılı işler çıkartıldı doğrusu ama maalesef bütün bu organizasyonlarda bir şey eksikti. Seyirci ilgisi ve nihayetinde Portekiz’de yapılan bir ralliyi izlerken “ne yapıyor bu adamlar yol ortasında” dememize sebep olan o çift taraflı bıçak, yani tutku.

Ülkemizde de yerel bazlı olarak düzenlenen motokros müsabakaları kemik takipçileri dışında yeteri kadar tanınmıyor diyebiliriz. Milestone tarafından geliştirilen Monster Energy Supercross -The Official Videogame ise bu iki tekerlekli, hafif ama son derece hırçın makinelerin heyecanını sonuna kadar hissetmemize yardımcı oluyor.

Söz konusu iki tekerlekli araçlar olunca ve yanına da “video game” eklentisi gelince hep bir şüpheyle yaklaşıyorum. Çünkü motosikletler gamepad ya da klavye ile kontrol edilmemesi gereken araçlar gibi geliyor bana. Yıllar önce MotoGp oyunlarından ümit kesmeme sebep olan tam da buydu. Monster Energy Supercross ise yarattığı yoğun atmosfer ve tadında gerçekçiliği ile doğrusu beni heyecanlandırdı.

Unreal Engine 4 ile geliştirilen oyun sanki VR kullansak kendimizi Anaheim’da yarışırken bulacakmışız gibi hissettiriyor. Tribünlerin kalabalığı ve yarıştaki gelişmelere göre taraftarların verdiği tepkiler bu hissi çok kuvvetlendiriyor. Kask içi kamera açısının da kesinlikle denenmesini tavsiye ediyorum. Klostrofobik değilseniz tabii…

Motto: Gerçekçilik
AMA Supercross serisinin resmi spikeri Ralph Sheheen’in deyimiyle “In Your Face Feeling”. Oyunun lisans konusunda bir sıkıntısı yok, şampiyonada yarışan tüm sürücüler türlü üç boyutlu taramalardan geçirilerek oyuna aktarılmış.

Pistlerimiz de gerçek, evet. 17 farklı stadyum parkuru (kimisi beyzbol kimisi Amerikan futbolu sahası) fotogrametri yöntemi ile birebir yansıtılmış. Bu ince işçiliği tek bir cümle ile anlatmak oyuna biraz haksızlık olabilir. Öyle ki, fotoğraf ile oyundan bir görüntü arasındaki farkı anlamak neredeyse imkansız.

Unutmadan ekleyelim, kendi zevkimize göre parkur tasarlayıp bunu çevrimiçi olarak paylaşabiliyoruz. Bu özellik de çoklu oyuncu modunun olarak uzun süre canlı kalmasına ve çok farklı zorluklar/heyecanlar yaşatmasını sağlayabilir.

Marka sponsorluğunda hazırlanan oyunlar genelde çok gişe yapan filmlerin ardından acele şekilde hazırlanan oyunlara benzer. Monster Energy Supercross bu tuzağa da düşmemiş ve bu yorumu bazı Milestone oyunları için yapmak güç.

Oyunun tek kişilik tarafına baktığımızda, yeterli detaya sahip olan kariyer modunda uzun süre vakit geçirebilirsiniz. Üstelik bu heyecanı üç farklı kategoride yaşamak da mümkün. 250cc East, 250cc West ve 450cc serisi. Kariyer basamaklarınızı tırmanırken bol bol çamura saplanacağınızı unutmayın çünkü bu küçük makineleri kullanmak hiç de kolay değil.

Kontrol ve Fizik
Motora yön tuşları ile komut vermenin ötesinde sürücünün vücut kontrolünü de tıpkı eksi MotoGP oyunları ve MXGP’de olduğu gibi WASD tuş takımıyla sağlayabiliyoruz. Ön ve arka teker fren kullanımı da yarış stilinizi yansıtmak, başarılı olmak için oldukça yüksek bir öneme sahip.

Oyunun hata yapmaya hayli müsait olan fizikleri tüm oyuncular tarafından beğenilmese de daha iyisinin kısa vadede yapılabileceğini sanmıyorum. İki tekerleğin hissiyatını ve kontrolünü oyuna yansıtmak dört tekerlekli araçlarınkini yansıtmak kadar kolay değildir. Bunun en önemli de sebebi az önce bahsettiğim, WASD ile yönlendirilen vücut hareketleri. Bu şekilde verilen sürüş hissiyatı artırılmaya çalışılmış.

Yine de gidilmesi gereken fazla yol var gibi. Bunların en başında kaza animasyonları geliyor ama oyunun simülatör olma gibi bir çabası da yok zaten. Yine de motorunuzun ayarlarıyla oynayabileceğiniz ufak bir ‘setup’ bölümü mevcut. Yapacağınız değişiklikler çok sınırlı olmasına rağmen etkisini gösteriyor.

Oynanışa alışmak pek kısa sürmüyor ve sabırsız oyuncular erkenden kazan kaldırabilir. Alıştıktan sonra alınacak zevk ise bu sürece kesinlikle değiyor.

Sonuç olarak, umarım oyun geliştirilmeye devam eder ya da aynı stratejiyle daha iyisini yapmaya çalışırlar. İzledikleri yol başarılı ve Monster Energy Supercross kesinlikle boş bir oyun değil.

Mert Uzun
https://twitter.com/Mertoya

Uygun fiyatlara Kinguin’den satın almak için: Tıklayın!

İyi

  • Harika grafikler
  • Yoğun yarış atmosferi
  • Lisanslı pist ve sürücüler

Kötü

  • İrili ufaklı buglar
  • Oynanış çoğu kişi için zor
  • Fizikler halen bir şeyler eksik gibi hissettiriyor
7.8


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.