MotoGP 17

Gönderen - - İncelemeler, 4 Fazlasi

İnceleme: MotoGP 17

Hiçbir zaman büyük bir yarış oyunları hayranı olmadım. Buna rağmen simülasyon oyunları dendiğinde mutlaka öne çıkan, herkesin saygı duyduğu yapımlar vardır ki saygıda kusur etmek pek mümkün değildir.

Nedense Tourist Trophy dışında bu klasmana dahil edilebilecek başka bir motosiklet oyunu çıkmadı piyasaya. Belki bu dediğim, motosiklet oyunu tutkunları tarafından yanlış anlaşılabilir ancak bu incelemeyi yaparken biraz daha dışarıdan birisi olarak baktığımı unutmamanız gerekiyor.

Öncelikle, kendi düşünceme göre, bu tarz oyunların öğrenme eğrisinin çok düzgün ilerlemesi gerekir. Yani viraj nasıl alınır, frenajda selede nasıl hareket edilir, nerede frene ne kadar basılır, tüm bunlar için düzgün bir tutorial gerekiyor. Evet, MotoGP 17’de de öğrenme sürecini kısaltmak için bazı sürüş yardımları ve pist üzerinde kimi işaretler var ancak bu oyunlara aşina olmayan birisinin düzgün bir yarış çıkartması için çok zaman gerekiyor. Belki bir simülasyon tutkunu Milestone oyunlarının sürüş fiziklerindeki sıkıntıların (Kaza yapmak bu kadar kolay olmamalı.) üstesinden gelmenin bir yolunu bulacaktır ancak türe yabancı biri için sıkıntı büyük.

İkinci olarak oyunun serinin önceki oyunlarına göre ne kadar değiştiğine değinmek istiyorum. Elbette ilk odağım oyunun grafikleri olacak. Baktığımız zaman serinin 2015 yılındaki oyunundan grafik olarak çok farklı değil. Elbette motor ve karakter üzerindeki detaylar göz çarpıyor ancak bunların abartılacak boyutta olmadığını söylemem gerekiyor. Özellikle arka planda kalan objeler çok düzgün görünmüyorlar. Tabii, buna ne derece dikkat edersiniz o size bağlı. Neticede bu tarz oyunlarda etrafı izlemekten ziyade yarış alanında kalmaya odaklanmış oluyoruz. 2015’ten beri pek az değişiklik var diyorum ancak hakkını vermem gerekiyor. Bu özelliğinden dolayı oyun su gibi akıyor zira aynı motor optimize edile edile pamuk gibi olmuş. Üst seviye bir sisteminiz olmasa dahil sorunsuzca oynayabileceğiniz bir oyun yapmışlar.

Oyunda en dikkat çekici olay oyunun çoklu oyuncu kısmı diyebiliriz. Elbette bu tek başına oyunu satın almak için bir sebep değil ancak MotoGP’nin organizatörü Dorna ile yapılan anlaşma neticesinde oyunun e-spor alanında da varlık göstereceği umuluyor.

Oyun su gibi akıyor demiştim ancak bir sıkıntımız var. MotoGP 17’de gerçekten rahatsız edici bazı buglar bulunuyor.

Oyun bazı menülerde ansızın donabiliyor veya oyuna girdiğinizde siyah ekranla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca daha önceki oyunlarda hayli yavaş olan yapay zekanın bu oyunda çok saçma bir mantıkla işlediğini, virajları oyuncudan çok daha hızlı alabildiğini söylemem gerekiyor. Bu tarz ilginçlikler sizi rahatsız etmeyecekse buyurun, elinizde bir yarış oyunu var.

Ancak beni dinlerseniz, oyunu düzeltmelerini bekleyin. Veya seneye yeni oyun motoruna geçerlerse şansınızı tekrar denersiniz.

Cantuğ Şahiner


MotoGP17’yi Kinguin’den uygun fiyata satın almak için: Tık

İyi

  • Gerçekçi sesler
  • Farklı oyun modları
  • Başarılı optimizasyon
  • Güzel grafikler

Kötü

  • Önceki oyundan pek farkı yok
  • Sinir bozan buglar var
  • Öğrenme eğrisi uzun
6.5


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.