Purrfect Date

Gönderen - - İncelemeler, 2 Fazlasi

İnceleme: Purrfect Date

Video oyunlarında kontrolünün bizde olması önemlidir. Oyunun ana karakterini kontrol etmek, onun ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgisini bizzat görebilmek bambaşka bir duygudur.

Günümüzde görsel roman dating (flört) simülatörü türü, herkese hitap eden bir tür değil. Çünkü bu tarz flört oyunları kedilerle, atlarla ve daha çoğaltabileceğimiz birbirinden tuhaf “şeylerle” romantizm seçimlerini önümüze seriyor. Tabii İngilizce seviyeniz yetersizse, bu tarz oyunlar eziyet olmaktan öteye geçemiyor. Durum böyle olunca, eğer görsel roman simülatör türlerinden hoşlanmıyorsanız, Purrfect Date size göre değil demektir.

Kedileri sever misiniz? Yani böyle yumuşacık, minicik veya şişmanca falan. Mıncık mıncık, pofuduk, ısırasın gelir hani. Jelibon patilerini, pembiş burnunu, ağzını görürsün sevimli mi sevimli ve o anda dişlerin kaşınır falan (Yazar burada kendini fazla kaptırdı, salyalarını siliyor). Kısacası kediler güzel varlıklar.

Bu oyunda karşımıza çıkan her kediyle buluşmamız isteniyor. Kimi zaman oyunda görmemiz gereken şeyleri göremiyoruz ve bu da doğal olarak hikayenin sonunu etkiliyor. Kediler tarafından doldurulan bir adada geçen hikayemizde, hem bölümde bir bilim adamının seçimlerini kontrol ediyoruz. Spoiler olmaması adına fazla detay vermeyeceğim. 6 bölümden oluşan hikayemizde Profesör Pawpur’a kedilerin eğitiminde yardımcı oluyoruz.

Seçimlerimizle doğru orantılı olarak oyunda, yedinci gizli bölümü açabiliyoruz. Burada Sherlock ve Watson(!) isimli kedilerimizin hikayesini okumak pek eğlenceli. Her asistan olarak, bu adadaki ilk gecemizde vahşi ve “yaşlı” kediler tarafından cırmalanıyor ve tüylü dostlarımızdan biri haline gelmemize neden olan bir hastalık kapıyoruz. Bu süreçte birkaç tane kedi dostumuz bizden kayıp kedileri bulmamızı istiyor ve biz de hem adanın gizemini çözmeye, hem de hastalığımıza çare bulmaya çalışıyoruz.

Enfeksiyonu kapmadan belirli miktarda araştırma yapabiliyoruz. Bu sürede 4 enerji barımız var. Her yaptığımız araştırma ve her flört enerji barımızın bir tanesini yiyor. Bu nedenden araştırmamıza devam edebilmek için dinlenmek de gerekiyor.

Oyundaki her kedi birbirinden farklı. Kimisi maceracı iken, kimisi daha romantik veya kendini beğenmiş. Onlarla vakit geçirdikçe ve çeşitli araştırmalar yaptıkça diyalog seçenekleri artıyor. Seçimler genelde araştırma sürecinde ortaya çıkıyor. Profesörün gizli testlerini karıştırırken, yanlış seçim yapmamız bizi kötü bir sonla karşı karşıya getirebiliyor.

Kısacası Purrfect Date, aslında mesela köpek severlerin tercih edebileceği bir görsel roman simülatörü değil. Aynı zamanda kendini tekrar etmesi de diğer sıkıcı detaylardan biri. Seçimlerde farkında olmadan tedaviyi bulmuş olabiliyor veya gizli detayları öne çıkartabiliyoruz. “Belki” türünü sevenler için sırf kedi adasındaki tüm sırları çözeyim de bakalım ne olacakmış düşüncesindeyseniz tekrar oynanır.

Her şekilde türünü seviyorsanız, eğleneceğiniz kesin. Çünkü kediler var!

Ceyda Doğan Karaş
Twitter: CepEjderi

İyi

  • Türü ve kedileri sevenler bayılacak!
  • OliverAge24'ün elinden çıkma harika müzikler
  • Bolca tadında romantizm

Kötü

  • Herkese hitap etmiyor
7.0


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.