MechaGore

Gönderen - - İncelemeler, 3 Fazlasi

MechaGore

Son zamanlarda Türk geliştiriciler yaptıkları oyunları Steam’e kabul ettirmek konusunda oldukça başarılı gözüküyor. Bu sefer incelememizde Türk yapımı bir platform oyunu olan MechaGore var.

Türkçe be, oley be!
Oyun Türk bir firmanın elinden çıkınca haliyle bizi cezbeden ilk konu, dil seçeneği oluyor. Diyaloglardan menüye kadar her şey düzgün bir Türkçe ile bizlere sunulmuş. Oyun Türkçe olarak yapıldığı için dil konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

08

Klasik bir hikaye ve oynanış…
Robot fabrikasında uyanan bir iş robotu olarak başlıyoruz oyuna. Diğer robotlardan farklı olarak bilincimiz yerinde, bu yüzden fabrikadan çıkmadan imha etmeye çalışıyorlar bizi (Short Circuit filmlerini hatırlayan var mı?). Fabrikadan kaçarken de binlerce bulmaca, farklı düşmanlar, geçmemiz gereken platformlarla karşılaşıyoruz.

İlk başlarda sadece yakın dövüş seçeneği bulunmakta, menzilli silahları ise sonraları buluyoruz. Uçan, yürüyen, sürünen robotların yanında lavlar, eziciler, kesiciler gibi tehlikeler de bizi bekliyor. Kullanabileceğimiz silahların yanı sıra, bazı araçlar da oyunda mevcut. Can ve mananızı doldurabileceğiniz platformlar, ek can ve mana paketleri, bölümler arası geçiş yapabileceğiniz portallar da oyunda mevcut.

05

Pazar gezintisi değil…
Oyunda sahip olduğumuz küçük bir can ve mana havuzu ile bitmek bilmeyen savaşlara giriyoruz. Bölüm sonu canavarları bildiğiniz OP! İlk boss savaşında bile o kadar zorlandım ki anlatamam. Belki de benim platform oyunlarındaki acemiliğimden olsa gerek ama insanları oyuna bağlamak için yapılmış bunlar diye düşünmedim değil.

Hazır zorluk konusuna değinmişken, ekleyeyim de “Dark Souls mu abi bu?” diye bir tepki vermeyin, zor dediysem o kadar da değil. Az biraz kafa yorarak gayet rahat devam edebiliyorsunuz. Sabırsız olmamak gerekiyor, o kadar.

MechaGore’da kontrolleri klavye veya gamepad ile sağlıyoruz. 2 boyutlu olan bu platform oyununda bazen karşılaştığımız sinematikler dışında pek bir destek bulunmuyor. Belki de bazı bölümlere saatler harcayabilirsiniz. Amma da abarttın demeyin, bu tarz oyunlar bağlamıyor mu zaten bizleri PC başına? (Merhaba Super Meat Boy!)

04

Daha yeni ve geliştirilebilir olması yönünden uzun uzadıya anlatamıyorum oyunu. Bölüm, mod, silahlar ve robotumuza yapabileceğimiz eklemeler yönünden MechaGore hala zenginleştirilebilir. Şu an için eksikler olsa da, bu tarz oyunların izinden gidilerek bölüm ve ilerlemeler konusunda bir yerlere varmak gayet mümkün. Düşük bütçe ile ortaya çıkartılmış, son derece keyifli ve bağlayıcı bir oyun var karşımızda, türün meraklılarına öneriyoruz.

Metin Arı

İyi

  • Kontroller rahat, oyun gayet akışkan.
  • Güzel çizilmiş 2D grafikler
  • Bulmacalar tek çözümlü olsa da keyifli
  • Oyuna uyumlu müzikler

Kötü

  • Kazanımların sayısı çok az
  • Sinematikler takılabiliyor, donmalar mevcut
  • Tek zorluk seviyesi var
7.2

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

LEVEL ekibi olarak bayramınızı kutluyoruz! https://t.co/DU3zBeKiYg https://t.co/txCLa124UD
Dünyanın en büyük Hello Kitty koleksiyonu! https://t.co/n3xIk6ouyr https://t.co/r8BL0vyebu

Flickr