Pro Basketball Manager 2017

Gönderen - - İncelemeler, 2 Fazlasi

Pro Basketball Manager 2017

Basketbol denilince aklınıza kimler geliyor? Liste çok uzun değil mi?

Benim aklıma gelen isimlerin çoğu artık oynamayı bıraktığı için bu oyunda yoklar. Baştan hevesinizi kırmak istemezdim…

Bu elimde görmüş olduğunuz oyun, sevgili okur, neredeyse basketbol menajerliği için milat sayılabilir. Daha önce ortaya çıkan Pro Basketball Manager oyunlarına baktığınızda farkı çok net olarak görebilirsiniz. Aynı firma, yani Umix Studios ve Cyanide ortak yapımı olan Pro Basketball Manager 14, 15 ya da 16’ya baktığınızda çok daha rafine bir simülasyon var karşımızda. Diğer taraftan, lisans problemi aynen yerinde duruyor. Onun çözümü de hayranları tarafından bulunmuş durumda, oraya birazdan değineceğim.

Geliştiricilerinden biri olan Cyanide’ı daha önceden Pro Cycling Manager serisi ve at yarışı menajerliği gibi oyunlardan tanıyoruz. Fransız firma bu engin deneyimini bu kez basketbol için kullanmış fakat oyun dinamiklerinde halen ufak tefek sıkıntılar söz konusu, ya da benim beklentilerim çok yukarıdaydı, bilemiyorum.

Onun dışında oyunda hayli geniş bir veritabanı söz konusu ve istediğiniz her şeyi, yani 2016-2017’de var olan hemen tüm takım ve oyuncuları bulabiliyorsunuz. Lisans problemi sebebiyle isimleri hafifçe tahrifata uğratılmış ama olsun. Mesela Doğuş Balbay karşınıza D. Balbai olarak çıkıyor. Çözümü ise oyunu Steam atölyelerine bağlayarak bulmuşlar. Hayranlar gerçek isimleri, takımları, bayrakları, logoları hepsini tamamlayıp bir paket halinde size sunuyorlar. Oyuna başlamadan önce mutlaka edinmenizi önerdiğim bir paket bu, aldığınız keyfi ciddi oranda artıracaktır.

Oyunda maçları “sim geçme” olarak bildiğimiz mekanizma biraz sıkıntılı, neye göre kurulduğu hakkında çeşitli teorilerim var fakat henüz sonuca ulaşamadım sevgili okuyucu. Maçlardan önce size tahmini bir oran ve favori veriyor. Gel gelelim, takım güçlerini karşılaştırdığınızda rahatça galip gelmeniz gereken bazı maçlarda kendinizi otuza bağlanmış halde soyunma odasının yolunu tutarken buluyorsunuz ve taraftarlar üzerinize yürüyor.

Ayrıca başıma gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Ben şimdi gittim, A.İstanbul (Anadolu Efes) takımını rüya takım haline dönüştürdüm. Üç Euroleague şampiyonluğu, dört Lig Şampiyonluğu kazandığım bu kariyerim, yönetimin “On milyon dolar olan kar marjımızı bu dönem sekiz milyon dolara düşürdüğün için sözleşmeni feshediyoruz!” demesiyle hüsranla sona erdi. Oyun yapımcıları takım yöneticilerini bu kadar iyi gözlemlemiş olamaz, olsa olsa bug’dır diye düşünüyorum.

Oyunun diğer bir güzel yanı ise Türkçe dil desteğinin bulunması ve oyuna başlamadan basketbol kurallarını, lig kurallarını ve sekmelerde nasıl hareket edebileceğinizi detaylı olarak anlatması. Böylece oyunun detayları arasında kaybolmadan öğrenme eğrinizi kısaltabiliyorsunuz.

İki haftadır başından kalkamadığım oyunu, dördüncü Euroleague finalimi arka planda izlerken yazıyorum. Kovulduktan sonra başka takım buldum ve işte yine finaldeyim!

Sonuç olarak oyun çok başarılı fakat mükemmellik konusunda biraz daha yolu var gibi duruyor. İki güncellemeyle çözülebilecek ufak hataları olsa da Football Manager’ı aratmayacaktır.

Doruk Demirüstü

İyi

 • Taktik çeşitlilik
 • Geniş veritabanı
 • Başarılı maç motoru
 • Türkçe dil desteği

Kötü

 • "Sim" geçilen maçlar sıkıntılı
 • Lisans sorunu söz konusu
8.5


2 Yorum Eklenmiş

Tartışmaya katıl
 1. Ali Güler 6 years ago | Cevapla
  Hocam bahsettiğiniz güncellemeleri bulamadım. Nereden bulabilirim acaba?
  • LEVEL 6 years ago | Cevapla
   Buna ben cevap vereyim, oyunun Steam Workshop desteğine bir haller oldu. İşe yarayan neredeyse tüm modlar -lisans problemleri sebebiyle- uçmuş durumda. - Kürşat

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.