Super Stardust Ultra

Gönderen - - İncelemeler, 2 Fazlasi
close [x]

Yıllardan 1993. Bilgisayar denilince akla PC’lerin değil, Amstrad ve Amiga gibi bilgisayarların geldiği bir dönem. (Gerçi Amstrad o vakte kalmamış olabilir.) Amiga’da da birbirinden iyi, sebil gibi oyun yok mu… Finlandiyalı firma Bloodhouse’un piyasaya sürdüğü Stardust da bu dönemde Amiga’da boy göstermiş ve beğenilmişti. “Asteroids” adlı oyunun yenilenmiş bir hali gibi duran oyun daha sonra PC’ye uyarlanmış, son derece hatalı olmasıyla tutmamış, daha sonra Amiga CD32’de yepyeni müzikler ve daha iyi bir oynanışla Super Stardust olarak ortaya çıkmıştı, nihayetinde 2007 yılında da PS3’te “Super Stardust HD” adıyla PSN üzerinden satışa sunulmuştu. Bugün konuştuğumuz konuysa PS4’te yer alan Super Stardust Ultra. Yani nedir, aynı oyunun “daha fazla”sı.

Super Stardust™Ultra_20141127171753

Tam anlamıyla bir shoot ’em up olarak adlandırabileceğimiz oyun, küresel bir alanda geçiyor. Yani alışıldık shoot ’em up’lar gibi ilerlemiyor, aynı yerde dönüp duruyoruz. Tek darbede patlayan gemimizi hayatta tutmaya çalışmak en büyük amacımız ama bir bölümü geçmek için hayatta kalmak yeterli olmuyor. Birçok oyun modu bulunan yapımın ana modu Arcade’de, bir süre oyalandıktan sonra belirli sayıda düşmanı yok etmemiz isteniyor ve bunu başardığımızda bir başka bölüme geçiyoruz.

Bölümlerde bolca göktaşı patlatıyoruz ve içinde enerji kaynağı olanlardan silah, puan, mühimmat gibi güzellikler elde ediyoruz. Göktaşları elbette ki tek hamlede yok olmuyor, büyük bir göktaşı daha küçük kayalara ayrılıyor ve bunları başıboş bıraktığınızda, düşmanlarınız ortaya çıktığında başınıza bela olabiliyor.

Düşmanlarımız hızlı hareket eden solucanlar da olabiliyor, bize ateş eden gemiler de. Tabii ki bizim elimiz de armut toplamıyor; ana silahımızın yanında yakın mesafedeki her şeyi havaya uçurabilecek bombalarımız bulunuyor. Ayrıca kısa bir süreliğine çok hızlı giderek önümüze çıkanı havaya uçurabiliyoruz. Silahlarımız da geliştikçe daha etkili hale geliyor ama ekran göktaşı ve düşman gemileriyle dolduğunda oyun bir hayli zorlaşıyor.

02

Bir çeşit skor mücadelesi olan oyun, bildiğiniz üzere Resogun’ın da atası. Dolayısıyla daha önce Resogun’ı oynadıysanız, bu oyundan da keyif alma olasılığınız yüksek. Resogun’dan iyi olmasın, oyunun efektleri de bir hayli göz dolduruyor ve sırf bir şeyleri patlatmanın zevkiyle bile oyunun başına oturabiliyorsunuz. Arcade modunun dışındaki oyun modları, ekranı bölüp oyunu dört arkadaşınızla birlikte oynayabilme imkânıyla da oyun uzun süre sizi oyalayacaktır. Shoot ’em up tarzını seviyorsanız bu oyunu kaçırmayın ve tabii ki daha önce PS3’te Super Stardust HD’yi saatlerce oynamadıysanız… Oyun PS3 sürümünün üzerine çok da fazla yenilik getirmiyor zira.

Tuna Şentuna

İyi

  • Görsellik
  • İyi bir mücadele sunuyor
  • Multiplayer modları

Kötü

  • Sürekli aynı yerde dönüp durmak biraz sıkıcı
8,1


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.