Windward

Gönderen - - İncelemeler, 2 Fazlasi
close [x]

Bir dönem tarayıcı üzerinden oynanan korsan savaşları son derece popülerdi. Korsan savaşı dediğime bakmayın. Bu oyun yapısını pek çok temaya uyarladılar. Gerek Seafight ile korsan savaşlarına girdik, gerekse Dark Orbit ile bilim kurgu temasını kullanarak uzay gemilerini çarpıştırma şansı yakaladık. Her ne kadar bir Ogame kadar içli dışlı olmasam da, bir dönem tarayıcı oyunlarının bağımlısı olarak bu saydığım oyunlarla da ciddi bir vakit geçirdim. Tasharen Entertainment’in hazırladığı Windward’da bana işte o günleri hatırlattı. Ve özellikle de Seafight’da geçirdiğim o saatler hatırıma geldi.

Windward temel olarak gemi savaşlarını temel alan bir aksiyon oyunu. İzometrik bir açıdan bize verilen gemiyi yönetiyor ve görevler yaparak, savaşlara girerek gemimizi geliştiriyoruz. Harita üzerinde birbirinden farklı limanlar ile ticaret yapıyoruz. Geminizin görünümünü kendi zevkinize göre ayarladıktan sonra oyunun seçtiğiniz bir haritasında doğuyorsunuz. Bu harita elbette ilk başta açık olmuyor ve siz de haritanın neresinde ne olduğunu kendiniz keşfediyorsunuz.

Single Player bölümünde geminizi görevler ile olabildiğince geliştiriyorsunuz. Görevler diğer limanları ticaret amaçlı ziyaret etme veya korsanlarla savaşma gibi içerikler barındırıyor ve tecrübe puanı veriyor, seviye atladıkça yetenek sistemi üzerinden gemi gelişiminizin hangi yönde olacağını belirliyorsunuz. Yeterli parayı kazandığınız zaman ise daha iyi özelliklere sahip bir gemi satın alabiliyorsunuz. Tek kişilik oyun modu bir süre sonra tekrarlayan görevler nedeniyle bir hayli insanı sıkabiliyor ama en büyük sorun bu değil . Oyunun en büyük sorunu tek kişilik modun bir hayli kolay olması ve bir görevi yaptığınızda bir başarı duygusu yaşatmaması. Tek kişilik oyun modunun tekrarlayan görevlerine sabırla katlanırsanız birkaç günde yenilmez bir gemi oluşturmanız olası.

2015-06-15_00003

Tek kişilik oyun modu bir süre sonra monotonlaşan bir yapıda ilerlese de asıl olay burada değil. Windward’ın iyi yanını oyunun bir süre oyalanabileceğiniz multiplayer yönü oluşturuyor. Windward’ın multiplayer bölümünde de aslında single player kısmında olduğundan çok da farklı aktiviteler yapmıyorsunuz ancak olayın içine bu defa gerçek oyuncular girince bu görevler o kadar da kolay olmuyor. Oyuncular ile savaşa tutuşmak oldukça kolay ve bu savaşların sonucunda güçlü olan hayatta kalıyor.

Teke tek savaşlar da elbette eğlenceli; ancak savaşlarda ki asıl eğlence filo savaşlarında yatıyor. Yani arkadaşlarınız ile beraber toplanarak bir haritayı fethetmek son derece eğlenceli. Fakat şundan bahsetmeliyim; oyunu ilk aldığım zaman bir miktar kalabalık olan multiplayer sunucuları son zamanlarda bir hayli oyuncu kaybı yaşıyor. Bunun yine en büyük nedenlerinden biri oyunun bir süre sonra tekrara bağlaması ve özellikle tek kişilik oyun modunun bir hayli kolay olması.

2015-06-04_00005

Windward Steam satışlarından oldukça memnun olsa da oyun bir türü kendini oynatamıyor ve pek çok oyuncu bu nedenle oyunu aldığına pişman oldu bile. Multiplyer modu bir süre sizi oyalasa da burada da hızla oyuncu kaybı yaşanması nedeniyle sunucuların ömrü çok da uzun olmayacaktır. Kanımca, geçmişte Sid Meier’s Pirates ve Seafight gibi oyunlara çok kafa yormuş oyuncuların bile çok fazla dayanabilecekleri bir yapım değil.

Enes Özdemir

İyi

  • Bir süre oyalayan multiplayer modu

Kötü

  • Tekrarlayan görevler
  • Oyun fazlasıyla basit
  • Multiplayer sunucularındaki oyuncu kaybı
5.7


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.