Bu oyunu oynayarak Tüberküloz hastalığının tedavisine katkıda bulunabilirsiniz!

Bu oyunun adı Sanitarium, ancak yaklaşık yirmi sene önce çıkan efsanevi yapım değil konumuz.

1998 yılında DreamForge tarafından piyasaya sürülen, hala oynanan ve çoğumuzun göz yaşları ile hatırladığı point-and-click psikolojik gerilim oyunundan bahsetmiyoruz. İskoçya’nın Dundee kendinde yerleşik Abertay Üniversitesi tarafından geliştirilen oyun size sağlanan kısıtlı imkanlar ile adeta zamanla yarışarak Tüberküloz hastası farklı farklı insanları tedavi etmeye çalıştığınız bir yapım. Üstelik bunu da alışılageldik şekilde, para toplayarak veya kaynaklarının bir kısmını Tüberküloz araştırmalarına ayırmak suretiyle de yapmıyor.

Oyun yine İskoçya’da yerleşik St. Andrews Üniversitesi tarafından geliştirilen matematiksel bir model kullanarak oyuna ait tüm dataları kaydediyor ve değerlendirmeye sokuyor, tıpkı sanal bir istatistik gibi olası kuramlar üzerinden hangi klinil tedaviler uygulandığında nasıl sonuçların ortaya çıktığını gözlemliyor ve raporluyor. Matematiksel model bu noktada ilaç tedavilerinin, daha önceden dünyanın farklı bölgelerindeki farklı kültürler ve fiziksel özelliklere, farklı yaş grupları üzerindeki dağılımlara göre nasıl sonuçlar alınabileceğinin gerçek zamanlı bir simülasyonunu yapıyor.

Ne kadar da muhteşem değil mi? Uyguladığınız tedavilerin dünyanın farklı bölgelerindeki insanlar üstünde nasıl sonuçlar doğuracağının önceden tanımlı bazı istatistiklerden yola çıkarak bir nevi deneyini, simülasyonunu yapıyorsunuz, sınırsız kaynaklarınız olmadan, matematiksel ve kanıtlanmış algoritmalara ve modellere dayanarak.

Geçtiğimiz yıl itibariyle 1 milyondan fazla insanın Tüberküloz sebebiyle öldüğünü düşünürsek Sanitarium gibi yapımların artmasını dilemekten başka çaremiz yok. Oyunun bizlere ne zaman ve nasıl ulaşacağını ise henüz bilmiyoruz.

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

Seni gördük Selçuk! :) https://t.co/oW522ncMtC
Gökdelen (Skyscraper) filmini herkesten önce izlemek ister misiniz? https://t.co/O2ynWPAA6l https://t.co/gZ3wDqGgqk

Flickr