Türkiye’nin ilk oyun tasarımı bölümü Bilgi Üniversitesi’nde açıldı!

İstanbul Bilgi Üniversitesi, tüm dünyada çığır açan ve Türkiye’de hızla gelişmekte olan dijital oyun tasarımı alanında dört yıllık lisans programı açtı. Türkiye oyun endüstrisinin yeni aktörlerinin yetiştirecek Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı’nda eğitimler, yeni akademik dönemde başlayacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde açılan Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı, 2015 – 2016 Akademik Yılı’nda öğrencilerini kabul edecek. Öğrenciler, LYS sonuçları açıklandıktan sonra programa tercih yapabilecek.

Gelişen teknoloji ile birlikte gün geçtikçe dijital oyun tasarımının dünya pazarındaki payı büyüyor. Sadece eğlence amaçlı olmaktan çıkıp hayatın her alanında kullanılmaya başlanmasıyla birlikte yeni bir istihdam alanı oluşturuyor. Rekabetin büyük olduğu oyun pazarında başarının sırrı ise yeni ve özgün içerikler üretmekten geçiyor. Bilgi Üniversitesi, 2015-2016 Akademik Yılı’nda eğitime başlayacak Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı ile oyun sektörüne özgün içerikler üretecek tasarımcı ve disiplinler arası çalışma ortamına hakim gençler yetiştirmeyi amaçladığını ifade etti. Öğrenciler programa özgün hazırlanan ders müfredatı sayesinde mezun olduklarında uluslararası oyun sektörünün her kademesinde, müzik, eğitim, pazarlama, yönetim, medya, yazılım ve tasarım sektörlerinin çeşitli pozisyonlarında çalışabilecek. Öğrenciler, bir oyunun fikir aşamasından ürün olarak piyasaya sürülmesine kadar tüm aşamalarda aktif olarak yer alabilecek.

Not: Dergimiz yazarlarından Ertuğrul Süngü’nün, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yardımcı Doçent Doktor Tonguç İbrahim Sezen ile yaptığı keyifli röportajı Temmuz sayımızda okuyabilirsiniz.

Basın bülteninden derlenmiştir.

3 Yorum Eklenmiş

Tartışmaya katıl
  1. Berk 2 years ago | Cevapla
    İpek mi ne değil miydi o ya? Geçen öyle bir haber okudum ben, Ankara'da bir özel üni.yle ilgili.
  2. Kutay Artun 2 years ago | Cevapla
    Böyle yenilikçi bölümlerin açılması şahsen ülkemiz adına çok gurur verici. Fakat dijital oyun tasarım bölümü olan bütün üniversiteler programın tanımını daha doğrusu neler vaat ettiğinin önüne geçemiyor. Demem o ki benim gibi YGS-LYS' ye girecek bir öğrenci sadece bu vaatleri okuyup hevesleniyor.Fakat okul burslu mu, burssuz mu, mf ile mi tm ile mi alıyor ve en önemlisi kaç puanla alıyor.Bunlar koca birer soru işareti. Bu konuda aydınlatabilecek bir aydın varsa beni ve benim gibi öğrencileri çok mutlu etmiş olur.
  3. İsmail Temirci 2 years ago | Cevapla
    Hocam yanlış haber yapmışsınız 4 yıllık LYS-MF4 puanıyla alan İpek üniversitesi Sinema sanatları fakültesinde , Bilgi üniversitesinde 2 yıllık yüksek okul açıldı YGS puan türünde .

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

Games Week 2018 bünyesinde BAU E-Sports ile organize edilecek olan PUBG, Fortnite, CNR Games Week CS:GO Masters, St… https://t.co/dgbK44Idfv
Yeni Razer Blade Dünyanin En Küçük 15.6 inç Oyun Laptop’u https://t.co/5bJ1QDjqv5 https://t.co/SQHGn9uRKA

Flickr