div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Grand Ages: Medieval PS4’e de strateji getirecek

- Advertisement -

Grand Ages: Medieval ortaçağda uygarlığınızı kurduğunuz bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Port Royale 3 ve Rise of Venice’in yapımcılarının yaptığı oyun 25 eylül’de Steam’de satışa çıkacak.

Öncelikle oyun nasıl, neye benziyor, oynanışı nasıl bir göz atalım. Grfikleri, oynanış tarzı vs. gibi kısımlar bir ilk izlenim oluştursun. Sonra yazımıza devam edelim.

Grand Ages: Medieval, bir önceki oyun olan Grand Ages: Rome da olduğu gibi, imparatorluğunuzu kurarken sizi özgür bırakma amacında. Ancak diğer oyundan farklı olarak bu sefer Roma İmparatorluğu gibi kısıtlı bir alanda olmak yerine, Britanya, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika da oyunda daha geniş bir şekilde yer almakta. Böylece imparatorluğunuzu canınız nasıl ve ne yöne isterse o şekilde büyütebilirsiniz.

Oyunu klasik bir RTS olarak tanımlamak istemiyor yapımcılar. Açık dünya, geniş bir stratejik alt yapı ve çok etkili, güçlü bir ekonomik sisteme sahip olan oyunu, bu özelliklerinden dolayı klasik RTS’lerden farklı görüyorlar. Elbette bu tarz, klasik RTS’lerin önüne geçen, güçlü alt yapıya sahip oyunlar var, Medieval bir ilk değil ama etkili ve güçlü olacak gibi görünüyor. Müttefiklerinizle olan ilişkileriniz, çevrenizdeki diğer devletlerle yapacağınız ticaret ve düşman bellediklerinize karşı girişeceğiniz askeri mücadele geleceğinizi belirleyecek.  Büyüme rakamlarınızı yüksek tutmanız şart. Sonuçta imparatorluk yöneteceksiniz sarayınızdan.

Senaryo modu, Serbest modu ve Çok oyunculu seçenekleri olan oyun hangi tarzı isterseniz onu oynayın diyor. Tabi öncelikle çoğumuz senaryosuna bir göz atacağız. Ve karşımıza babasının ölümü üzerine tahta çıkan bir prens olan Leon Versselios çıkacak. Bu genç beden aslında siz oluyorsunuz ve elinizde atalarınızdan yadigar imparatorluğunuz oluyor. Tabi ki asıl amaç büyümek, güçlenmek. Ancak senaryoda da Leon’un hikayesi geçmekte. Önceden kurulmuş olan ilişkileri ya iyileştirir ya da bağları koparıp kendinize yeni savaş alanları çıkartabiliyorsunuz.

Senaryo modu çoğu oyunda olduğu gibi öğretici kısımla başlıyor. Kasabaları, şehirleri nasıl yapacağınız, komşu şehirler ile nasıl ticaret yapacağınız, ham madde toplamak, yeni toprakları keşfetmek, kendinize yeni müttefikler bulmak veya düşmanlarınıza askeri gücünüzü göstermek öğretilmekte. Yapımcılara göre ana hikaye (Leon’un hikayesi) 15 saatlik oyun süresi ile tamamlanabiliyor. Ama oyun böyle bitmiyor. Aslında oyun siz istemedikçe, hiç bir şekilde bitmiyor zaten. Ana hikaye tamamlandıktan sonra imparatorluğunuzu büyütmeye ve stabil tutmaya devam edebiliyorsunuz.

- Advertisement -

h2-noscale

Serbest oyun modunda ise rastgele yaratılmış ana karakterlerden seçip, kafanıza göre bir bölgeyi seçip “obamızı buraya kuruyoruz” diyerek yeni bir oyuna başlayabiliyorsunuz. Sonrası bir senaryoya bağlı kalmadan tamamen size bağlı olarak ilerleyen bir büyüme çabası. Muhtemelen oyuncuların büyük bir kısmı zamanlarını en çok bu şekilde oynayarak kullanacaklar. Ancak şunu da belirtmek gerek, sadece ekonomi-askeri güç gibi şeylerle uğraşmayacaksınız. Aynı zamanda doğa ana da size karşı bazı zorluklar çıkartacaktır. Deprem ile şehirlerinizi yerle bir edebilir, fırtınalar ile donanmanızı yok edebilir veya salgın hastalık ile tüm halkınızın başına bela olabilir…

Grand Ages: Medieval ve bildiğimiz neredese tüm RTS’ler, alıştığımız üzere PC’ye gelirler her zaman. Kontrollerin bolluğu gibi sebepler dışında RTS’leri mouse ile oynamak daha rahattır. Ama şimdi Medieval PS4’e de gelerek yeni bir kapı aralıyor strateji oyunlarına. Belki ilerde konsollarda daha fazla strateji oyunu görebiliriz.

ss_da497cd4dc3b461d15655ca38f5e3ca64e5ceb8f.600x338

 
– Erman Utku ERCİYAS

Haberler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler