MMO oyunları oynamamızın dokuz nedeni…

Dünyada her gün milyonlarca saat MMO oyunu oynanıyor. Her gün insanlar ister tek başına ister arkadaşlarıyla olsun MMO oyunları oynamaya devam ediyor. Oyuncular MMO oyunlarında yeni insanlar tanıyor, kaynaşıyor, takım çalışması içerisine giriyor ve gurup halinde pek çok etkinlikte bulunuyorlar. MMO sektörü de geliştiriciler açısından, oyuncu sayısı nedeniyle piyasada önemli bir konumda yer alıyor. Peki biz MMO severler olarak neden MMO oyunlarına bu kadar düşkünüz? MMO oyunlarının son yıllarda oyuncuları bu oyun türüne yaklaştırmasının sebebi ne? Bu oyunlara paramızı ve zamanımızı neden harcıyoruz? Elbette her oyuncunun MMO oyunlarını oynamak için farklı sebepleri var. En yaygın sebeplere gelin hep beraber bakalım.

02

1) Oyun arkadaşlığı başkadır.

MMO oyunlarının iskeletini oluşturan, MMO oyunlarını MMO oyunu yapan madde oyuncular arası sosyal aktivitelerdir. Oyuncular arası diyaloglar, ticaretler, paylaşımlar… Tüm bu unsurlar oyuncuların diğer oyuncular ile sosyal aktivitelerde bulunmasına yardımcı olur. Oyunda yalnız olmadığınızı bilmek ve diğer oyuncular ile partiler, loncalar yardımıyla işbirliği içine girmek gibi unsurlar ister MMOFPS, ister MMORPG isterse MOBA olsun, MMO oyunlarının altyapısını oluşturur. Oyunlardaki sosyalleşme seçenekleri, MMO oyuncularının en dikkat ettiği noktalardan biridir.

03

2) Senaryodaki yerimi alacağım!

Günümüzde çok başarılı senaryoya sahip diyebileceğim çok fazla oyun olmasa bile MMO oyuncularının büyük çoğunluğu ve özellikle de MMORPG oyuncuları oyunlarda sağlam senaryolar ararlar. Senaryo görevlerini tamamlamak ve karakterlerini anlatılan hikayenin bir kahramanı olmak isterler. Senaryonun MMO oyuncuları üzerindeki etkisini MOBA oyunlarında dahi görmek mümkündür. MOBA’larda senaryoya göre birbirinin baş düşmanı olan iki karakter karşılaştığında ve içlerinden biri öldüğünde, mücadeleyi kazanan ismin daha bir tatmin olduğu bir gerçek.

04

3) Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!

Her ne kadar zor görevleri tek başına yapmak insanı oldukça tatmin etse de sağlam bir iş birliği ve görev paylaşımıyla bu zor mücadeleleri kazanmak ve bunu diğer arkadaşlarınla kutlamak MMO oyuncuları için çok daha zevklidir. MMOFPS ve MOBA’lar gibi takım tabanlı oyunlarda buz zaten bir zorunluluk olsa da diğer türlerde de loncalar, partiler veya takımlar dayanışma ruhunun temelini oluşturur. Oyuncular arkadaşlarıyla veya diğer insanlarla dayanışma içine girmeyi severler. Bu nedenledir ki son yıllarda co-op oynanış pek çok tek kişilik oyunda opsiyonel bir seçenektir.

05

4) En güçlü benim!

Her oyuncu rekabet etmeyi sever. Bu nedenle de her oyuncu en üste çıkmak için mücadele eder. Eğer sizi zorlayacak bir rakibe sahip değilseniz, oyunlar da sizi zevk almaktan genelde mahrum bırakır. Bu nedenle oyuncuların pek çoğu yapay zekayla yetinmeyi sevmez. Pek çok AAA oyun bu nedenle multiplayer modlara sahiptir. Oyuncular programlanan görevleri yapan, kısa zaman sonra tahmin edilmesi kolay hareketlerde bulunan yapay zeka yerine, ne yapacağı daha zor tahmin edilen ve bazen hiçbir zaman tahmin edilemeyen oyuncularla karşılaşmayı severler. Bu nedenle günümüz MMO oyunlarının büyük çoğunluğu PvP sistemi üzerine kurulur ve oyuncular PvP sistemi iyi oyunları. PvE savaşları dahi PvP için daha iyi eşyalar kazanabilmek adına yapılır.

06

5) Bitmeyen eğlence arzusu.

MMO oyunlarının bir sonu yoktur. Ayrıca ne kadar pratik yaparsanız oyunda da o ada iyi olursunuz. Tek kişilik oyunların en uzununu bile her gün bir 1-2 saat oynama süresiyle birkaç aya bitirebilirsiniz. Ancak MMO oyunları çok daha uzun süre oynanabilir sürekli olarak daha iyi eşyalar elde etmek bir süre sonra en büyük amacınız olur ve bu nedenle raidlerden, zindanlardan, PvP maçlarından çıkamaz olursunuz.

07

6) 9.8.7.5.7.5.3.4 güncellemesi gelmiş, bir göz atalım.

Düzenli oalrak güncellenen ve yeni içerikler eklenen MMO’lar oyunun sürekli dinamik kalmasını sağlar. Biz de oyuncular olarak sürekli aynı şeyleri yapmaktan elinde sonunda sıkılırız. Bun nedenle sürekli olarak güncellenen ve yeni içerikler sunan MMO oyunlarına yükleniriz. Piyasada tutunmayı başarmış oyunların hemen hemen hepsinin, düzenli güncellemeler ve zamanında çıkarılmış ek paketlere sahip olan oyunlar olması tesadüf değildir.

01

7) Bedava mı? Alırım

Özellikle son on yılda F2P MMO oyunları kendini inanılmaz bir biçimde geliştirdi. F2P oyunlarda içerisinde, sizi diğer oyunculardan ayıracak olan eşyalar her ne kadar ücretli olarak sunuluyor olsa da oyunu oynamanın tamamen ücretsiz olması, direk olarak oyuncuların MMO’lara yönelmesini sağlıyor. Sonuç olarak oynayan oyuncu ücretsiz olarak bir eğlenceye dahil oluyor ve oyun kendisi için başarılıysa hiçbir ücret edemeden bu eğlenceden pay alabiliyor.

09

8) E-sporun teşvik edici yanı.

Her fırsatta e-sporun son derece geliştiğini, daha da gelişeceğini ve ülkemizde buna dair potansiyelin yüksek olduğunu söylüyorum. E-spor tüm dünyaya etki eden ve oyuncuları bu sektöre teşvik eden bir faaliyet olarak ön plana çıkıyor. Oyuncular kendi aralarında takım kurarak e-spor camiasında yer edinmeye çalışıyor. Canlı yayınlardan izledikleri ve imrendikleri turnuvalara katılabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

10

9) Kafa Dağıtmak, vakit harcamak.

Bazen oyunlardaki en saçma ekinliklere katılır, en saçma başarımları açmaya çalışır, manasız görevleri tamamlar veya sadece oyunda boş boş dolanırız. Yani MMO oyunlarını bazen sadece vakit geçirmek, can sıkıntımızı bir müddet ertelemek ve kafa dağıtmak için oynarız. Hayatın getirdiği stresten ve düşüncelerden arınmak ve farklı bir dünyaya geçmek isteriz.

Enes Özdemir

3 Yorum Eklenmiş

Tartışmaya katıl
 1. meraklı 7 years ago | Cevapla
  6. başlığa öncülük eden ekran görüntüsü hangi oyuna ait ?
  • Yalçın 7 years ago | Cevapla
   Tera online -ikinci ada ilk dungeon girişi npc lerden yanlışım olabilir varsa düzeltin 23 lwl civarı bi görev
 2. gladman 7 years ago | Cevapla
  Güzel çalışma, emeği geçenlerin eline sağlık.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.