Plasebo Efekti, Don’t Starve’da bile geçerli!

Haberimiz tamamen plasebo efekti ile alakalı olduğundan öncelikle plasebo efekti hakkında biraz bilgi verelim. Plasebo kısaca, hiçbir fonksiyonu olmayan ilaç anlamına geliyor ve Plasebo Efekti ise, insanların, fonksiyonu olmayan bir ilaç aldıkları zaman daha iyi performans göstereceklerine inanmasıdır ve gerçekten de daha iyi bir performans göstermeleridir. Yani hepimizin anlayacağı dilde, totem yaptığımız zaman futbolda gol atacağımıza inanmak ve hatta öyle bir inanç noktasına varmak ki, sonucunda gol atılsın, gibi.

Plasebo Efektinin ne olduğunu bildiğimize göre haberimize devam edebiliriz. University of York’tan profesör Paul Cairns, oyuncular üzerinde deney yaptı ve onlara rastgele üretilmiş haritalarda hayatta kalma oyunu olan Don’t Starve oynamaları istendi. İlk roundda haritanın tamamen rastgele olduğu ve bilgisayar kontrollü karakterlerin ise kolay derecede olduğu söylendi. İkinci roundda ise bilgisayar kontrollü karakterlerin zorluk derecelerinin en üst seviyeye çıkarıldığı söylendi ve oyunculardan oynamaları istendi. Sonuç gerçekten şaşırtıcıydı.

Oyunu oynayan kişiler, ikinci roundda, zorluk derecesi arttığı için, zorlandıklarını belirtti ve bazıları ise zorluk derecesi artınca harita kontrolü daha iyi olduğu için, ikinci roundda daha fazla eğlendiğini söyleyenler de oldu. Ancak aslında her iki roundda aynı rastgele üretilmiş harita üzerinde aynı zorluk derecesindeydi ve hiçbir şey farklı değildi, yani oyuncular Plasebo Efekti yaşamıştı.

Bu gösteriyor ki Plasebo efekti gerçek dünya dışında aynı zamanda video oyunları üzerinde’de geçerli bir efekt, ki yapımcılar bunu akıllarında tutsa iyi olur gibi. Peki sizin hiç Plasebo efekti yaşadığınız bir anınız var mı?

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

"Londra'nın kasvetli havası yetmediyse üzerine bir de İspanyol gribi ve vampirleri ekleyelim!" Vampyr incelemesi;… https://t.co/xLhQIb8lx4
LEVEL’dan doğru cevap veren 25 kişiye World of Warcraft: Battle For Azeroth Beta kodu! https://t.co/o5KVjKWKQp https://t.co/WbAOVoFqTB

Flickr