Playstation SNES sadece gerçek değil, çalışıyor da!

Belki hatırlayacaksınız, bir kaç ay önce Nintendo’nun ile beraber tasarladığı Playstation SNES prototiplerinden biri açığa çıkmış ve biz de haberini yapmıştık.

Bu fotoğraflarda SNES’in yapısını ve Sony’nin adını kullanan, CD-Rom ile desteklenen bir ürün gözüküyordu ve ürünün vaktiyle Sony ile ortak çalışan bir teknoloji firmasının kapanmasından sonra çöpte, “imha edilecek ürün ve dökümanlar” arasında bulunduğu rivayet ediliyordu.

Kaldı ki bu oyun sektörünün en büyük kent hikayelerinden biridir, Nintendo’nun SNES’i bir CD sürücü ile güçlendirmek istemesinin ardından firma oturup Sony ile görüşmelere başlar ve bir şekilde proje başarısız olup rafa kaldırılmadan önce 200 kadar ürün üretim hatlarından ayrılır ve çoğu da kısa hayatını çöpte tamamlar. Çoğu kişiye göre ise prototip üretme aşamasına bile gelinememiştir.

Aşağıdaki videoda SNES’in genel hatlarını kullanan, Sony PlayStation adını da üzerinde görebileceğiniz, oldukça “orijinal” gözüken bir prototip görüyorsunuz.

Gözüken o ki bu prototip’in gerçek olup olmadığını tartışmak bir tarafa ürünün sahipleri olan Terry ve Dan Diebold ürünü fişe takıp çalıştırmayı da başarmış. Üstelik SNES oyunları ve gamepad’ler halen çalışıyor ancak CD-Rom sürücüsü maalesef çalışır durumda değil. Tamir etmek için X-Ray görüntüsü üzerinden hasar analizi yapma yoluna dahi gitmişler ancak gözle görülür bir yapısal hasar mevcut değil. En mantıklı açıklama CD-Rom sürücüsünün bir yazılımsal problem veya Nintendo tarafından kasten devre dışı bırakılması sebebiyle çalışmıyor olması.

78

Eh, bundan sonra bu nadide parçanın fiyatının ne düzeylere çıkacağını tahmin bile edemiyoruz.

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

6-10 Haziran 2018 tarihleri arasında CNR Holding tarafından düzenlenecek Games Week İstanbul, oyun dünyasının eğlen… https://t.co/bxbq4xNwQI
Call of Duty: Black Ops 4'e dair ilk videolar paylaşıldığına göre soralım, heyecanlı mıyız? :) https://t.co/7Bqn6VX6Kj

Flickr