div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Block’hood’u test ettik!

- Advertisement -

Bu ara bir kaktüs modası patladı, bilmem farkında mısın sevgili okur? Değişik değişik kaktüsler, enteresan konseptler ile güzel fiyatlara satılıyor. Ben de nedendir bilinmez kaktüsleri çok severim. (Hayra yoruyoruz dergicek. – Kürşat)

Niye severim hemen açıklayayım: kafana estiği zaman su veriyorsun ve seni radyasyondan koruduğu söyleniyor. Adeta benim gibi unutkan ve tembel insanlar için yaratılmış. Sistemin bug’ını söylüyorum. Kaktüsten bir parça koparıp eve gidip toprağa diktiğiniz an coşuyor. Alın size basit ekoloji. İnsanla bitkinin ilişkisi…

Bu kadar ekolojiden bahsetmemin sebebi tabii ki oyunla alakalı. Pencereden baktığınızda, eğer gökdelenler arasında oturmuyorsanız, enlemesine yerleşik bir düzen göreceksiniz. Oyunumuz da bu tabuyu yıkıp sizi dikine, boylamasına bir yerleşime doğru yönlendiriyor.

62aae889ebeff7e93bc17f2cc6c78bea

Oyunda ana göreviniz ekosistem kurmak. Yani nedir, sıfırdan bir hayat kuruyorsunuz. Bu hayatı da size sunulmuş olan, 10×10 karelik kısıtlı bir alan içerisinde kuruyorsunuz. Hayat dediğim de aslında mahalle, siye ya da semt diyebileceğimiz bir yer. Bunu kafanıza göre arttırabilirsiniz fakat en azından ilk başta size verilen alan bu.

CdFnVHdWAAAV1IS.jpg-large

Oyun çok karmaşık. Size başlangıçta belli bir para veriliyor ve gerek su kuyusu, gerekse rüzgar gülü kurarak yaşam için temel bileşenlere erişiyorsunuz. Tabii sadece su kuyusu ve rüzgar gülüyle olmaz. Bunun evleri var, dükkanları var, yolları var. Var da var… Düzeni iyi kuramazsanız sistem ayağınızın altından kayıp gidiyor. Tavsiyem sindirerek, öğrenerek, yavaş yavaş büyümeniz. Bir anda büyük bir semt inşa etmeye kalkarsanız fena halde batabilirsiniz.

- Advertisement -

Oyun içindeki sistemin çok karışık olduğunu daha önce söylemiştim, şimdi de detaylandırmak istiyorum. Size verilen alan içine kurduğunuz her şeyin bir girdisi çıktısı var. Örnek vermek gerekirse basit bir ağaç diktiğiniz zaman, bu ağaç bir sürü şeye etki edebiliyor. Ağaç bir birim su harcarken size 2 birim temiz hava veriyor. Basitçe açıklamak gerekirse, hava kirliliği artarsa ağaç ölüyor, ağaç ölürse o iki birim hava temizlenmesi de bitiyor ve hava kirliliği üç katına çıkıyor.

5-1024_6764

Benim matematiğim de bu acımasız mekaniğe çok anlam veremedi açıkçası. Bu üç katına çıkan hava kirliliği, semtinizdeki insanların pılını pırtını toplayıp gitmesine, bu da para kaybetmenize yol açıyor. Semtinizi büyüttüğünüz zaman tek bir ağacın ölmesi bile büyük bir kelebek etkisine yol açıp size bütün oyunu sildirtebilir. Bunu nereden mi biliyorum? Çünkü 2 hafta uğraştığım semtim tek bir ağaç yüzünden yerle bir olunca kafam attı ve sildim. İnsan bazen pişman olabiliyor sevgili okur. Sen sen ol, sürekli oyunu kaydet.

Block’Hood da tahmin edebileceğiniz üzere bağımsızların dostu Unity kaynaklı bir oyun ve halen erken erişim süreci sona eriyor. Henüz 0.8’nci alpha sürümünde ve Marttan bu yana sıkça güncellenmeye devam etmekte. Oyun şu haliyle bile geçer not alır fakat biraz daha geliştirilmesi lazım. Tam sürümü merakla bekliyoruz!

Beklenti: 4/5

Doruk Demirüstü

blockhoodscreen2

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler