Days of War’u test ettik!

Bildiğiniz üzere savaşları konu alan oyunlar, bir dönemler fazlasıyla İkinci Dünya Savaşı odaklıyken, geçen zaman içerisinde günümüz, hatta günümüzden biraz daha ileri dönemleri kapsamaya başladılar.

Nihayet Battlefield 1’in çıkışı ile tekrardan geriye doğru bir dönüş oldu. Days of War da bu dönüşü takip eden yapımlardan birisi olmak için kolları sıvamış durumda.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Kickstarter üzerinden başlayan macera, bu ay oyunun erken erişime açılması ile bir sonraki aşamaya geçti. Yapımcı firma her ne kadar talep ettiği en üst miktara ulaşamamış olsa da şimdiden hatırı sayılır miktarda oyuncuyu ağırlıyor.

Takım çalışması
Driven Arts tarafından geliştirilen ve dağıtılan oyun, Unreal Engine 4 üzerine kurulmuş. Nitekim erken erişim sürecinde bu grafik motorunun nimetlerinden pek de yararlanılabildiğini görmedim. Tam tersine, sanki UE4 yapımcılara biraz fazla gelmiş gibi durdu. Kötü ölüm şekilleri ve sürekli hareketli halde olan bazı objeler, ziyadesiyle can sıkıcı görüntüler ortaya koyuyor. Yine de bazı animasyonlar gerçekten kaliteli. Özellikle koşma animasyonu başarıyla kotarılmış. Neden bilmiyorum ama bu koşma işi gözüme acayip güzel gözüktü.

Oyunumuzda toplam dört adet farklı oyun modeli bulunuyor. Capture the Flag, Deathmatch, Search and Destroy ve Domination. Tüm bu modlar aslında daha önce deneyim ettiğimiz modellerden pek de büyük farklar içermiyor. Oyunda dokuz farklı sınıf bulunması, sanıyorum Days of War’un en önemli noktasını oluşturuyor. Her sınıf değişik bir ana silaha sahip ve kullanım şekilleri büyük farklılık gösteriyor. Özellikle Omaha gibi büyük bir çıkarma haritasında, kimin ne gibi silahlar kullandığı dev fark yaratıyor.

Days of War kesinlikle bir takım oyunu. Birlikte, düzgün bir şekilde plan yapan hemen her türlü ekip kısa sürede zafere ulaşabiliyor. Takım oyununun ön plana çıkmasındaki esas unsursa, keskin nişancı haricindeki silahların da bir iki mermi ile ölüme sebebiyet verebilmeleri.

Silah demişken birazcık bu noktaya da eğilelim. İkinci Dünya Savaşında gün yüzüne çıkmış birçok silahı Days of War’da bulmak mümkün. Özellikle MG 42 ve Thompson gibi savaşın gidişatını değiştiren silahları deneyim edebiliyoruz. Silah sesleri konusunda iyi bir çalışma yapılmış olmasına rağmen halen bazıları çok zayıf kalıyor. Benzeri şekilde bazı silahların nişan alma prosedürleri yeterli seviyede zorluk çıkartıyorken, bazıları Counter Strike 7.0 beta’daki AK 47 gibi daha ikinci mermide gökyüzüne ateş ediyor.

Silahların kendilerine has güç dengelerini sınıf seçerken görebiliyoruz. Bu sayede kullandığımız silahın nasıl bir prensipte çalıştığını önceden anlayabiliyoruz.

Days of War şimdilik eğlenceli bir yapı sunduğu gibi, dönemini harika şekilde yansıtıyor.

Nitekim başta lag sorunları ve diğer tamamlanmamışlıklarıyla birazcık can sıkıyor. Umarım piyasaya çıkıncaya kadar tüm eksiklerini giderir.

Beklenti: 4/5

Ertuğrul Süngü
https://twitter.com/ertugrulsungu

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.