Defender Cobra M5 Rev.B’yi inceledik!

Hey gidi hey, Top Gun, Iron Eagle gibi filmlerin ve Körfez Savaşının da etkisiyle 90’ların en popüler oyun türleri arasındaydı simülasyon oyunları. Bu dönemde çıkan ve 2D/3D arasına sıkışıp kalmış F-19, Hind ve LHX gibi oyunlar yüzlerce saatimizi yedi, her bir silahın verimli bir şekilde nasıl kullanılacağını öğrenene kadar onlarca kez tekrar ettik aynı görevleri.

Sonra zaman değişti ve yeni nesiller bu emek isteyen türe çok fazla ilgi göstermedi açıkçası, daha kolay oynanabilen, daha kısa sürelerde keyif alınabilen FPS gibi oyunlar öne çıktı ve simülasyon türü de zaman içinde tükenme noktasına geldi.

Bugün geldiğimiz noktada bir durgunluktan bahsetmek mümkün olsa da simülasyonların kemik bir kitlesi mevcut ve bu insanların para harcamaktan da çekinmeyeceğini bile oyun firmaları (Train Simulator’ün 500’e yakın DLC’si mevcut) ve donanım üreticileri halen bu türe uygun yapımları piyasaya sürmeye devam ediyorlar.

cobra_m5_1

Defender Cobra M5 Rev.B de ülkemizde giriş seviyesi ve üst sınıf joystick’ler arasındaki o çok hissedilen boşluğu, özellikle de fiyat anlamında doldurmaya çalışan bir ürün. Öncelikle tasarım anlamında Hotas Cougar’ı fazlasıyla andırdığı bir gerçek, bu da Cougar’ın ikinci elde bile 500$’ı geçen fiyatı düşünüldüğünde hiç de fena bir şey değil.

Ne demiştik, dünyada olduğu gibi ülkemizde de simülasyon oyunlarına ciddi zaman ve para harcayan kemik bir kitle söz konusu olsa da sayıları çok yüksek değil. Bu noktada eğer War Thunder, DCS veya Flight Simulator X gibi bir oyuna başlamak istiyorsanız ve niyetiniz bir joystick edinmekse, maalesef çok fazla seçeneğiniz yok. Saitek’in bir dönem getirdiği ürünler fiyat/performans anlamında hiç fena olmasa da, Logitech’in efsanevi modeli Wingman Force 3D’nin yerine üretmeye başladığı Attack 3 ve Extreme 3D Pro modelleri, hem aşırı hafif yapıları, hem de yetersiz performansları ile alternatif olabilecek bir noktada değiller. Bu fiyat düzeyinin üzerine çıkmak istediğinizde de Logitech G940 gibi profesyonel bir ürün karşınıza çıkıyor ki, fiyatı 1500TL civarında!

Fiyat olarak 350-400TL civarında olmasını beklediğimiz Defender Cobra M5 Rev.B, Thrustmaster Hotas Cougar’ın ağır ve dayanıklı yapısını birebir olarak koruyor öncelikle, alttaki tabla kısmı metalden yapılmış. Rus ordusunun kullandığı Su-34 avcı/bombardıman uçaklarının tasarımından esinlenilmiş olan joystick, M-Force adı verilen manyetik bir yönlendirme sistemi kullanıyor, böylece yönlendirme hareketleri (pitch / roll) birbirine temas etmeyen sensörler tarafından gerçekleştirildiğinden ekstra hassasiyet sağlanmış oluyor.

cobra_m5_1

Örnek vermek gerekirse, War Thunder’da hayli çevik bir avcı uçağı olan Polikarpov i-153 ile yaptığım denemelerde son derece rahat ettim ve hedefi de nişangahta tutmakta hiç zorlanmadım diyebilirim, üstelik herhangi bir ince ayara gerek duymadan. Bu oldukça tatmin edici bir sonuç zira War Thunder’ı joystick ile denediyseniz biliyor olmalısınız, kullandığınız joystick’ten verim alabilmek için saatler harcamanız gerekebiliyor. Defender Cobra ile bu süreci kısa sürede atlatmak mümkün oldu.

Eğer DCS veya Lock On: Flaming Cliffs gibi modern simülatörler ilginizi çekiyorsa da iyi haberlermiz var, ürünün kullandığı ClusterFire özelliği sayesinde tetiği tek harekette kullanabileceğiniz gibi, ikincil silahlar için de tanımlayabileceğiniz diğer bir tetiği de kullanmanız mümkün, böylece bomba veya güdümsüz roketleri ayrı ayrı hedefe bırakabiliyorsunuz. A-10 Thunderbolt veya Su-25 Frogfoot gibi aynı anda pek çok farklı silah taşıyabilen uçaklar için biçilmiş kaftan. Ayrıca kolun üst tarafında biri kamera yönlendirme için ayrılmış dört farklı tuş daha bulunduğunu da hatırlatmak gerek.

CobraM5-side

Ürünün yanında Thrust’ı kontrol edebileceğiniz ikinci bir parça gelmiyor Hotas Cougar’ın aksine, bununla birlikte cihazın üst kısmında tekerlek şeklinde bir kontrol mekanizması var. Bu pek ergonomik değil ve hassaslığı FSX’te yeterli olsa da sürekli “gaz pedalı” ile oynamanızı gerektiren askeri simülasyonlarda ciddi anlamda yetersiz kalıyor. Defalarca rahat kullanamadığım için avantajımı kaybettiğim oldu hava savaşlarında. Kısaca, olmamış.

Ürün yeterince ağır olduğu gibi (2kg) eğer isterseniz vidalar yardımıyla yüzeye de sabitleyebiliyorsunuz. Joystick ele son derece iyi oturuyor ve pedallara sahip olmasanız da kendi çevresinde dönebildiğinden “Rudder” hareketini rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

cobra_m5_3

Bizim incelediğimiz test versiyonu, yanunda War Thunder için 1000 Gold hediyesiyle beraber geliyordu ancak çalışıp çalışmadığını denemedik, en azından War Thunder’da bölge kilidi olmadığından ülkemizde de çalışacağını varsayabiliriz.

Defender Cobra M5 Rev.B, vaat edilen fiyat düzeyinde piyasaya çıkabilirse büyük bir boşluğu doldurmaya aday. Temmuz ayı içinde piyasaya sürülmesi planlanan ürünü fena halde tavsiye ediyoruz.

PUAN: 88/100

Kürşat Zaman

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

ASUS ve BAU Güçlerini Espor İçin Birleştirdi https://t.co/umulfzWFWO https://t.co/tTrnkCIDQH
PlayStation’dan kış gecelerine keyif katacak PlayLink oyunları. https://t.co/bsGon3M1vj https://t.co/EChIqsg6UN

Flickr