div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Shadows Peak’i test ettik!

- Advertisement -

Esrarengiz bir hikayeye sahip olan oyunda, bir yazar olan Tom Blair, efsaneler hakkındaki yeni kitabına malzeme bulmak için nişanlısı ile bu ürkütücü adaya gelir.

Nişanlısı ile macera peşinde olan Tom’un işleri ise hiç umduğu gibi gitmez. Efsaneler gerçek olmuş, ada bir çok korkutucu ve tekinsiz canlı ile dolup taşmıştır. Adada birkaç insan kaybolmuştur ve diğerleri de garip şeyler gördükerini iddia etmektedirler.

Oyunumuz hayli karanlık ve kasvetli bir havaya sahip olan adanın iskelesinde başlıyor. İç karartıcı bir manzara olduğunu da söyleyelim zira iskele baştan aşağı kan izleriye ve ölü kuşlar ile dolu. Neler yaşandığına dair ise hiçbir fikrimiz yok. Tom, nişanlısının adını haykırarak onu her yerde onu arıyor ve biz de iskeleden çıkarak ip uçları aramaya başlıyoruz.

4_52

Shadows Peak, tamamen atmosfere ve keşfe dayalı bir oyun. Etrafta dolaşırken eşyalar almak mümkün. Oyunda dövüş mekaniği neredeyse hiç yok ve bu şekilde oyun gerçekten garip bir hal alıyor. Şöyle ki, adada karşılaşağımız başlıca yaratıklar siyah silüetli hayaletler ve yılanlar. Başka şeyler olsa da genel anlamda önceliklerimiz bunlar. Yılandan bir iki adım atarak kaçmak mümkün. Fakat asıl korkulu rüyamız şu karanlık hayaletler. Adanın her tarafında olabilirler, nereden çıkacaklarını bilemiyoruz. Onlara yaklaştığımız anda ise bize uçarak yaklaşıp canımızın yarısını götürüyorlar. Hayli can sıkıcı olduklarını söylemek mümkün.

342

Daha kötüsü, bu konuda yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Tek çaremiz sürekli kaçmak, birinden kaçarken diğerine yakalanmak ise işten bile değil. Oyunun büyük bir bölümünü de bu saçmalık kapsıyor maalesef.

- Advertisement -

Shadows Peak’in artı yönlerine gelirsek, şüphesiz adanın büyüklüğünden başlamak gerek. Oyun çok korkutucu olmasa da rahatsız edici ve psikoloji bozucu ögeler bolca mevcut. Oyunun grafikleri ve atmosferi de bir o kadar iyi. Fakat bunlar bu oyunu oynamak için yeterli değil maalesef.

maxresd0efault

Kötü yönleri ise hikayesinin derin olmaması ve oyunun başından itibaren yakamıza yapışan belirsizlik. Arada telefonumuza garip garip mesajlar geliyor fakat genel anlamda oyunda ne olup bittiğini pek anlayamıyoruz. Dövüş mekaniği zaten yok, yaratıklardan kaçıp durmak da insanı bir zaman sonra bıktırabiliyor.

Oyunun şu erken erişimdeki gidişatı insanı sürüklemiyor ve hemen sıkabiliyor. Piyasada bu kadar çok iyi korku oyunu varken Shadows Peak’i oynayanlar istediklerini bulamayabilirler. Oyunda bir şeyler gerçekten eksik yapılmış.

NOT: Bir de oyunun çok karanlık olması ve önümüzü doğru dürüst göremememizin dışında da bug’lar mevcut. Zaten zıplama tuşunun pek bir işe yaradığı söylenmez, bir de garip ve dar yerlere girerek oyununuzu mahvetmeyin.

Beklenti: 2/5

Simay Ersözlü

Haberler

1 Yorum

  1. Son dönemlerin furyası korku oyunlarının başarısız örneklerinden. Ben de denemiş biri olarak satın alınmasını önermiyorum. Bence furya gazıyla çıkan tüm oyunlar ve tüm furyalar için bu geçerli. Güzel ve açıklayıcı bir inceleme.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler