Shoppe Keep’i test ettik!

Normalde bir yer işletmeye, baştan yaratmaya alışkınızdır. Roller Coaster Tycoon gibi oyunlardan alışık olduğumuz bu konuda, ya bir lunaparkı baştan yaratır ya da kurulu bir lunaparkı işletirdiniz. Bu oyunda konu azıcık daha farklı. Bu sefer küçük esnafsınız. Tabii ilerleyen seviyelerde küçük esnaflıktan çıkıp süpermarket oluyorsunuz. “KAPATIYORUZ!” pankartını boylu boyunca açarsanız da satışlarınız artıyor! Şaka tabii.

Shoppe Keep, esnaflık oyunu. Tamamen ticaret meselesi. Yani başlarda öyle, dükkan tutunursa alır yürürsünüz. İlk başlarda 60 altınla oyuna başlıyorsunuz, on altına dört can şişesi alıyorsunuz. Fiyatını yükseltip sehpaya koyuyorsunuz ve ayaklı para makinalarınız size geliyor. Ayaklı para makinaları dediğim ise müşteriler. Ayaklı para makinası diyerek ayıp etmiş olur muyum?

shoppe-keep-32006

Oyunun kötü yanı şu ki, paran bittiği an oyun bitmiş demektir. Çöp karıştırarak satacak bir şeyler buluyorsunuz ama ne zaman satılacağı belli değil. Onun dışında elinizde süpürge, dükkanın önünü bile süpürebilirsiniz. İçimdeki esnafı tutamadığım zamanlarda dükkanın önünde, elimde süpürge beni görebilirsiniz. Onun dışında mallarınız bittiği zaman toptancıdan sipariş ediyorsunuz ve getiriyor. Kendinizi geliştirdiğiniz taktirde, aradan kargo şirketini çıkartıp portal aracılığıyla gönderiyorlar fakat tabi ürünün fiyatı değişmiyor. Bu da bir oyun sonuç olarak!

Oyun sadece ticaret üzerine, fakat bu biraz esnek bir olay. Oyun içinde size verilen bazı görevler var ve bunları yaparak artıdan puan kazanabiliyorsunuz. Bu puanlarla oyun içinde bazı skill’leri açıp güveninizi, müşteri profilinizi, müşterinizin cebindeki parayı geliştiriyorsunuz. İki hoş özellik daha var. Bu görevler için kendinize bir adam tutabilirsiniz. Sürekli görevden göreve koşturarak size çok yardımcı olur. Diğer özellik ise, kendi bahçeniz ya da atölyenizi oluşturabiliyorsunuz. Burada bir şeyler üreterek, esnaflıkta boyut atlıyorsunuz. “Fabrikadan halka” bir durum oluyor.

shoppe-keep-2015-08-26-19-19-38-08

Oyunda satış, yerleşim ve çatışma dinamikleri özenle kurulmuş izlenimi veriyor. Yapımcılar derslerine iyi çalışmış, fakat çöp karıştırma olayını çözebilmiş değilim. Dinamik demişken; ürünleri ne kadar ucuzdan satarsanız müşterinin güvenini kazanıyorsunuz. Diğer bir taraftan ise ürünlerin fiyatlarını hoyratça arttırırsanız “sen kimi kazıklıyorsun” diyerek bırakıp kaçıyorlar.

Bunlardan bahsetmişken, bir de oyunun en uğursuzlarından bahsedelim. Oyunda çok hırsız var! Kalabalık bir anda gelip, bir şeyler alıp kaçıyor. Şöyle ki; son on altınınızla bir can potu alıyorsunuz. Tek ümidiniz o! Geliyor, alıyor, kaçıyor. Yakalamazsanız son umudunuz koşarak uzaklaşıyor.

shoppe-keep_010

Hırsızlarla bitmiyor. Bir de barbarlar var oyunda. Başta tek tük geliyorlar. Elinizdeki kılıçla dükkanınızı savunuyorsunuz. Bir iki de büyü biliyorsunuz zaten. Daha sonra sayıları yavaş yavaş artmaya başlıyor. Kamyon kasasında adam toplayıp mı geliyorlar ne yapıyorlarsa artık, bir anda dükkana adam yağdırıyorlar. Uğraşmak zor geldiği anda kapatıp başka oyuna başlamak çok güzel oluyor.

Oyun henüz erken erişimde olmasına rağmen çok tatlı bir oyun.

“Tatlı bir oyun” ne demek diye sorarsanız açıklayayım. Bu oyun tamamdır, fakat bazı yerlerde ufak geliştirmelerle kendine bağımlı edecek ve oynarken zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyeceğiniz bir oyun demektir sevgili okuyucu. Sizi bilmem, fakat benim bu oyun yüzünden sosyal hayatım biraz etkilenir. İçimdeki minik esnafa dur diyemiyorum zira!

Beklenti: 3/5

ARTILAR
+Konu basit ama güzel
+Geliştirebilir esnaf
+Kendi ürününüzü kendiniz üretebiliyorsunuz

EKSİLER
-Zaman çok zor geçiyor
-Hırsızları yakalamak zor
-Paranız bittiği an kurtuluş yok

Doruk Demirüstü

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.