Bu yaz ne oynuyoruz?

Yaz neredeyse geldi. Önümüzdeki birkaç yağmurlu günü de atlattıktan sonra güneşin tüm etkisi üzerimizde olacak, bir dakika bile dışarı çıkmak istemeyecek hale geleceğiz. “O zaman evde oturmak en iyisi.” diyorsanız, demek ki bilgisayar veya konsolunuzla baş başa kalmayı hedefliyorsunuz demektir.

Peki bu yaz hangi oyunları oynayabileceğiz, bu yazıyı okuduğunuz tarihten itibaren hangi oyunları hedeflemelisiniz? En önemli ve heyecan yaratan oyunları burada derledik, size sunduk.

legojurassicworld

LEGO Jurassic World

Yapım: Traveller’s Tales
Dağıtım: Warner Interactive
Platform: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Wii U, 3DS, PS Vita
Çıkış Tarihi: 12 Haziran 2015

Jurassic Park zamanı için muhteşem bir filmdi. Her ne kadar devam filmleri ilk filmin etkisini yaratamasa da, o dönem ilk filmi sinemada izleyenler bir daha unutamadı. Yıllar içerisinde tamamıyla sahneden kaybolan Jurassic Park, Jurassic World adlı filmle tekrar isminden bahsettirmeyi planlıyor ve buna da yepyeni bir LEGO oyunu eşlik ediyor.

LEGO Jurassic World’de yine bir ton karakteri kontrol edecek ve daha önceki LEGO oyunlarında yaptıklarımızın neredeyse aynısını uygulayacağız: Bolca bulmaca çözmek, bolca LEGO parçası toplamak vb.

İsmi yanıltmasın, LEGO Jurassic World sadece son filmi konu etmeyecek ve işin güzel tarafı da burada: Oyunda önceki üç filmden de birçok kesit olacak. T-Rex’ten ciple kaçma sahnesi, hasta dinozoru iyileştirme gibi sahneleri tekrar LEGO farkıyla yaşayacağız. Aklınıza gelebilecek tüm sistemler için hazırlanan oyunun çıkmasına da sayılı günler kaldı.

batman

Batman: Arkham Knight

Yapım: Rocksteady
Dağıtım: Warner Interactive
Platform: PC, PS4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 23 Haziran 2015

Batman: Arkham Knight, kuşkusuz uzun süredir beklemekte olduğumuz oyunların başında geliyor. Oyunun orijinal yapımcısı Rocksteady’nin yapımcı koltuğuna oturduğu yeni Batman, her halinden belli olacağı gibi yine bize Batman’in kontrolünü veriyor.

Serinin önceki oyunlarından farklı olarak bu defa daha geniş bir Arkham’la buluşuyoruz ve Batman artık daha hızlı hareket edebiliyor. Bunu da elbette ki bir ton özelliğe sahip Batmobile adındaki aracıyla yapıyor. Artık şehri gezmek için damdan dama atlamak, süzülmek zorunda değilsiniz. Tek bir tuşla aracınızı çağırabilecek ve içine atlayıp Arkham sokaklarını istediğiniz gibi turlayabileceksiniz. Bu yüzden de Arkham şehrinin sokakları genişletilmiş.

Oyunda ayrıca Dual Play adında ilginç bir özellik de bulunmakta. Batman gizlenirken bir başka arkadaşın yardımını isteyebilecek ve bu sayede kalabalık grupları çok daha etkili bir biçimde ortadan kaldırabileceksiniz.

Derginin gelecek sayısında detaylı incelemesini bulabileceğiniz oyun için pek fazla beklemenize de gerek kalmadı.

dmc4

Devil May Cry 4: Special Edition

Yapım: Capcom
Dağıtım: Capcom
Platform: PC, PS4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 23 Haziran 2015

Sıkı bir Devil May Cry fanatiği misiniz? Yoksa DMC ismi sizin için sadece sıradan bir aksiyon oyununun ismi mi? Eğer ilk seçeneği seçiyorsanız bilmelisiniz ki bu DMC oyununu kaçırmak istemeyeceksiniz; evet, üstelik DMC4’ü daha önce oynamış olsanız bile…

Özünde yine aynı senaryoyu konu eden bir oyun olsa da Special Edition takılı bu oyun bize her şeyin daha da fazlasını sunuyor. Grafikler 1080p çözünürlükte, kaplamalar daha kaliteli, efektler daha şahane. Bunun yanında oyunu Nero ve Dante’nin yanında Vergil, Trish ve Lady adlı karakterler ile de oynayabileceksiniz. Bu karakterlerin tümü kendine özel açılış ve bitiş sinematiklerine de sahip olacak.

İngilizce dublajın yanında Japonca seslendirmelere de ev sahipliği yapacak oyunda ekstradan oyun modları da bulunacak.

God of War® III Remastered_20150324133457

God of War® III Remastered_20150324133457

God of War III Remastered

Yapım: SCE Santa Monica
Dağıtım: SCE
Platform: PS4
Çıkış Tarihi: 14 Temmuz 2015

Eski oyunları yenilenmiş grafiklerle ve birkaç ekstra modla yeniden piyasaya sürme furyasının son üyelerinden biri de God of War III. Zamanında PS3’ün en iyi oyunlarından biri olarak anılan oyun, şimdi de PS4’e geliyor.

Kratos’un tanrılara karşı mücadelesinin son ayağında yine bolca aksiyon, bolca ölü tanrı ve sağlam bir senaryo yer alıyor. Oyunu eğer daha önce PS3’te denediyseniz sizi burada bekleyen yenilik 1080p çözünürlük, 60FPS grafikler ve oyun içi fotoğraf modundan başkası değil. Eğer Kratos’un bu macerasını özlediyseniz belki Remastered versiyonuna da bir şans vermek istersiniz…

untildawn

Until Dawn

Yapım: Supermassive Games
Dağıtım: SCE
Platform: PS4
Çıkış Tarihi: 26 Ağustos 2015

Daha önce PS3 için tasarlanan ve bir çeşit PS Move oyunu olması planlanan Until Dawn, daha sonra şekil değiştirerek PS4 için hazırlanmaya başladı ve sağlam bir korku oyununa dönüştü. Bir grup gencin, bir dağ evinde başlayan hikayesi aslında daha önce birçok korku filminde gördüğümüz bir senaryoya sahip: Gençler eğlenmek için bir yere giderler, ilk önce bir arkadaşları kaybolur ve fark ederler ki bir seri katil hepsinin peşinde…

Oyunda tek bir karakteri kontrol edecek olsak da 9 saatlik oyun maratonunun sonunda hikayeyi tam olarak anlamış olmayacağız. Bu da demek oluyor ki oyunu bir kez daha, farklı bir karakterle oynamamız gerekecek. Oyun boyunca da birçok karar vermemiz istenecek ve bu kararlar direkt olarak oyunun sonuna etki edecek. Bazı arkadaşlarımızın yaşayıp yaşamayacağına da bizim karar vereceğimiz oyun, bakalım korku türünü seven oyuncuları tatmin edecek mi?

mgsv

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Yapım: Kojima Productions
Dağıtım: Konami
Platform: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One
Çıkış Tarihi: 1 Eylül 2015

Hideo Kojima ile Konami papaz oldu, belki duymuşsunuzdur. Bu da demek oluyor ki artık yeni bir MGS oyununu Kojima’nın eseri olarak göremeyebiliriz. Bu da MGSV’i daha da önemli bir hale getiriyor.

Uzun sinematiklere sahip bir oyun olmaktan öte, artık açık dünya temasına sahip olan MGSV, bizi Big Boss’un koltuğuna oturtuyor. Ground Zeroes’u oynayanlara tanıdık gelecek olan oynanış, yine gizliliği ön planda barındırmamızı istiyor fakat iş aksiyon gelince de kahramanımız kimi, nasıl vuracağını her zamanki gibi çok iyi biliyor.

Peace Walker’da olduğu gibi burada da yine bir üs kurma, üssünüze asker alma gibi bir oynanış da bulunmakta. Diğer oyuncular üssünüze sızıp bunu ele geçirmeye çalışacak ve siz de kurduğunuz tuzaklarla, silahlarla, edindiğiniz askerlerle onların işini zorlaştırmaya çalışacaksınız.

Yıllardır heyecanla beklediğimiz MGSV’i oynamamak olmaz; hele ki oynanış da bu kadar rahatlatılmışken…

madmax

Mad Max

Yapım: Avalanche Studios
Dağıtım: Warner Interactive
Platform: PC, PS4, Xbox One
Çıkış Tarihi: 4 Eylül 2015

Hazır Eylül ayını da yazın içine katmışken, Mad Max’ten de biraz bahsedelim. Muhteşem filmin ardından “keşke daha önce gelseydi” dediğimiz bu oyun, bize elbette Mad Max’in rolünü veriyor. Mad Max olarak oyunun %60’lık kısmında araç kullanıyor, geri kalanında da aracımızdan inip birilerinin ağzını yüzünü dağıtıyoruz. Batman’dekine benzer bir dövüş sistemine sahip olacak olan oyun, gizliliğe de izin verecek fakat genellikle yumruk yumruğa dövüş söz konusu olacak.

Filmdekine benzer, turuncu ve kahverenginin hakimiyetindeki bir yokluk içinde hareket edeceğimiz oyunda, “The Big Nothing” adındaki bölgeyi de ziyaret edebilecek ve aracımız için zor bulunan parçalar elde etmeye çalışacağız. Burada susuzluk ve yiyecek eksikliği de büyük oranda sorun olacak.

Bir ihtimal bir hayli kötü bir oyun olması da muhtemel olan Mad Max’i yine de merakla bekliyoruz; bakalım yapımcılar bizi şaşırtabilecek mi…

Tuna Şentuna

8 Yorum Eklenmiş

Tartışmaya katıl
  1. Batuhan Şen 7 years ago | Cevapla
    Abi yazı gerçekten çok güzel ve yeterince detaylı olmuş bi de keşke MGS mad max ve uncharted re make daha önce gelseydi
  2. ODY 7 years ago | Cevapla
    GoW Remastered almalı mıyım Gow oynamadım hiç
  3. Onur 7 years ago | Cevapla
    Umarım Mad Max elimizde patlamaz. Filmi çok güzeldi.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.