En baba co-op oyunlar!

Bir oyunu yanınızdakiyle birlikte oynamanın keyfi ayrıdır ama o keyif artık çok gerilerde kaldı. Şimdiki zaman, bu keyfi online altyapıya taşıdı ve eskisi kadar keyif vermese de co-op zevkini kaybetmedik neyse ki. Şahsen, işin içerisine online oyunlar, daha doğrusu birisiyle beraber takılacağım oyunlar girdiğinde rakip olmaktansa beraber olmayı tercih ederim. Hatta bu yapıyı o kadar çok severim ki iyisiyle kötüsüyle bir ordu co-op oyun geçmiştir elimin altından. Bu yüzden de dikkatime takılan, bana normalden daha fazla keyif veren co-op başlıklarını sizler için bir araya getirmeye çalıştım. Aklımda şu an için bir sayı yok zira olayı akışına bırakmak istiyorum. Belli bir sıralamam da olmayacak – şu iyi, bu şundan daha iyi gibi- ve bakalım rastgele modunda attığım oltama neler takılacak.

RESIDENT EVIL 5

resident-evil-5_00447396
Sanıyorum ki LEVEL yazarı olarak ilk zamanlarımdı ve Resident Evil 5 piyasaya yeni çıkmıştı. Kendisini zaten hevesle bekliyordum ama daha da iyisi, oyunu inceleme şansı tanınmıştı bana ki yanlış hatırlamıyorsam verdiğim puan da epey yüksekti. Resident Evil 5, belki de en çok co-op tarafıyla vurmuştur serinin hayranlarını. Hikayenin tamamını co-op olarak oynayabiliyorsunuz. Gerçi karakter seçmek gibi bir lüksünüz yok ama hali hazırda olan Chris Redfield ve Sheva Alomar, böyle bir gereksinimi ortadan kaldırabilecek kadar ağır karakterler. Oyunun hikayesinden bahsetmeyeceğim; çünkü yeri değil ama zaten az çok tahmin edebilirsiniz işte… Zombiler, virüs, klasik Resident Evil klişeleri vs. Az önce sıralama yapmayacağım dedim ama sanırım şimdiye kadar oynadığım en iyi co-op serüveni, Resident Evil 5’e ait. Kuzenle birlikte oyunun her bölümünü, her zorluk seviyesinde üşenmeden bitirmiştik. (Yok, bir dakika… Sanırım şu dev troll’ün geldiği bölümü son zorluk seviyesinde bitirememiştik, şimdi hatırladım.) Eğer klasik bir co-op zevki tatmak isterseniz, bence Resident Evil 5 mükemmel bir tercih olacaktır sizin için.

BORDERLANDS I-II

borderlands-header-large

Hem tek başına, hem de co-op olarak tanıdığım en iyi oyunlardandır Borderlands. İlk ve ikinci oyun arasında ayrım da yapamam üstelik; çünkü her ikisini de ayrı bir severim. Koskoca bir post-apokaliptik dünya, tamamlanmayı bekleyen yüzlerce görev, geneli çöp olsa da envai çeşit silah, basit bir yapıda dizayn edilmiş RPG ögeleri, seçilebilir ve birbirinden farklı özelliklere sahip 4 karakter ve şu an aklıma gelmeyen yığınla detaya sahip bir seridir Borderlands. Oyun 4 kişilik co-op altyapısına sahip ama tabii isterseniz bütün hikayeyi tek başınıza da oynayabiliyorsunuz. Ama yine de olayı en azından yanınızdaki bir kişiyle birlikte yaşamak ayrı bir keyif. Her iki oyunda da favorim sniper karakterleri olmuştur ama bu sınıfın yanında klasik bir asker, ağır silahlar kullanabilen bir yarma veya büyü güçleri olan bir diğer karakteri de seçme şannsınız var. Yanınızda sizi yalnız bırakmayacak sadık bir dostunuz varsa ve uzun soluklu bir maceraya atılmak isterseniz, Borderlands serisi ve hatta DLC’leri sizi co-op oyunlardan bıktıracak kadar tatmin edecektir.

LEFT 4 DEAD I-II

left-4-dead-2_00443234

Left 4 Dead’in ortalığı kasıp kavurduğu yıllarda PC oyunlarıyla aram pek iyi değildi zira konsollarla, daha doğrusu o zamanın devi PS2 ile haşır neşirdim. Hatta yuhalanmayı göze alarak söylemekte zarar görmüyorum, daha geçtiğimiz ay tanıştım ben L4D çılgınlığıyla. Bunun oluşum aşaması da işyerimden birkaç gamer’la kafa kafaya gelip bir co-op korku oyunu oynamaya niyetlenişimiz, Dying Light’ı fiyatından dolayı kallavi bir Steam indirimine erteleyişimiz ve kafadan L4D2’ye dalışımızdır. O kadar eğlendim ki L4D dünyasında. Bazen işi gücü bırakıp saatlerce, hatta sabahlara kadar oynadık ki hala fırsat buldukça oynuyoruz. Co-op oyunların gücünü fark eden Valve, harika bir altyapı tasarımıyla oyun tarihine damga vuracak kadar kaliteli bir yapıma imza atmış resmen. Sırf bu sebepten dolayı, Half Life 3’ü bekleyen o kadersiz tayfanın bir beklentisi de Left 4 Dead 3 olsa gerek. Korku konsepti taşıyan co-op oyunlar arasında en üst sıralara rahatlıkla oturtulabilecek bu güzide yapım, hala büyük bir kitle tarafından zevkle oynanıyor. Tavsiye ederim… Ama yanınıza üç kafadar daha bulmanız lazım ki bir kişi bile eksik olsa, pek bir tat alamazsınız koskoca oyundan.

DEAD NATION

Dead Nation

Böyle büyük oyunlar arasında olmayı hak eder mi bilemedim ama Dead Nation da gayet kaliteli bir co-op yapımı. Aslında şimdi fark ettim de piyasadaki co-op oyunların büyük bir çoğunluğu korku konsepti taşıyor. Ya da ben sadece korku temalı co-op oyunlardan hoşlanıyorum, neyse… Dead Nation, yine bir virüs salgını sonucu insanların zombiye dönüştüğü bir kıyamet senaryosunu konu alıyor. Oyun, o tanıdığımız ve sevdiğimiz izometrik kamera açısına sahip. Hali hazıda iki karakterimiz var ve bir de yüzeysel bir RPG alt yapımız var, yani sadece silahlarımızı geliştirebildiğimiz bir yapı bu. Olayın ilginç tarafı, öldürdüğünüz zombi sayısı, bulunduğunuz memleketteki insanların sayılarıyla birlikte bir genel toplam oluşturuyor ve bu şekilde dünya sıralamasına giriyorsunuz. Gerçi o zaman dikkat etmiştim de ilk iki sıra, sürekli Japonya ve Amerika tarafından el değiştiriyordu ama Türkiye’nin sıralaması da hiç fena değildi. Dead Nation, PlayStation kulvarına ait bir yapım ne yazık ki ama eğer bir PS3 veya PS4 sahibiyseniz, yanınıza bir arkadaşınızı bulup aksiyondan aksiyona koşabilirsiniz. Yavaş yavaş zorluk seviyesini yükseltmeyi de unutmayın, olayın keyfi orada çünkü…

LITTLE BIG PLANET I-II-III

LittleBigPlanet-Vita-2

Bu kadar kasvet yeter, biraz da renkli diyarlarda gezinelim. PlayStation tarafında olan ve Little Big Planet’ı bilmeyen yoktur, sanmıyorum. Yediden yetmişe, her kesime hitap eden, eğlencede sınır tanımayan bir oyun LBP serisi. Her yeni oyununda kendine yenilik katan, basit ve sade bir platform oyunu gibi görünen ama görünenden fazlasını taşıyan bir seri ayrıca. Şahsen çok gördüm “Bu ne ya, çocuk oyunu mu oynayacağız!” diye artistlik yapan ve gamepad’i elinden bırakamayanları. Bir platform oyunu olarak dört kişiye kadar co-op yapısını destekliyor LBP. Ve oyunu dört kişi bir arada oynamak kadar eğlenceli başka bir şey olamaz. Bazı bulmacaları sadece belirli bir kişi sayısıyla çözebiliyorsunuz ve oyunun geneline hakim bir konu bu. İşin içinde birbirinizi tokatlayabilmek bile var! Tabii ki birçok şeyi tek başınıza da yapabiliyorsunuz ama asıl eğlence, co-op tarafında yatıyor. Hoş, bu derece sevimli bir oyuna “co-op” demek biraz ağır bir görüntü oluşturuyor ama neyse… Little Big Planet serisi, görüp görebileceğiniz en eğlenceli platform oyunlarından oluşuyor ve her biri de kesinlikle tadına bakılası birer şaheser. Deneyin, memnun kalacaksınız.

Dip not: Burada olmayı kesinlikle hak eden bir oyun daha var: Dying Light. Zaten bahsi de geçti az önce ki kendisini bir türlü Steam indiriminde yakalayıp kolleksiyonuma ekleyemedim ama illa ki olacak bu. Oynamadığım bir oyunu da buraya koymak gelmedi içimden. Bu arada, sizin favori co-op başlıklarınızı da merak ettim. Sizde neler var?

Ertekin Bayındır

6 Yorum Eklenmiş

Tartışmaya katıl
 1. Gökay 6 years ago | Cevapla
  Insurgency de listeye eklenebilir.
 2. Mert Gumuscay 6 years ago | Cevapla
  Risk Of Rain, Trine serisi, Monaco, Dungeon Deffenders Co-Op olarak çok zevk alarak oynadığım oyunlardı. Castle Crashers zaten bilindik bir örnek söylememe bile gerek yok aslında.
 3. YÜKSEL 6 years ago | Cevapla
  L4D 1-2 den Ertekin abim seninle oyun oynamak ayrı bir keyif kattı bana, teşekkürler. Oyun halen favorimdir arkadaşlar tavsiye ederim.
 4. BURAK 6 years ago | Cevapla
  CO-OP takım projesine devam.Ben de çok keyif aldım ld4 1-2 birlikte oynamaktan.Özellikle komik ve keyifliş anlardan.Tüp fırlatmalardan.Birçok co-op oyununu deneyimlerken birlikte olmak dileği ile. Teşekkür ederim Ertekin abim.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.