div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

En sinir eden 5 oyun bölümünde 2. sıra: Mafia – Fairplay (Yarış Bölümü)

- Advertisement -

5.Sıra: Driver Tutorial
4.Sıra: Diablo II Act III ormanları
3.Sıra: Half-Life: Blast Pit

Haftanın son gününe gelirken beni, bizi, tüm oyuncuları vakti zamanında sinir etmiş olan veya sinir etmiş olacağını düşündüğümüz 5 oyun bölümünde 2. sıraya geldik. 2.sırada yine sıralamadaki diğerleri gibi çok sevdiğimiz ama sadece tek bir bölümü ile hayattan soğutan bir oyun var: Mafia: The City of Lost Heaven

maxresdefault

Mafia gerçekten çok ilginç ve beklenmedik bir oyundu. GTA III ortalığı kasıp kavururken (O zamana kadar bu kadar başarılı işleyen ve içerikli bir open world oyun yoktu) Çek yapımcılar tarafından sessiz sakin geliştirildi ve kimsenin beklemediği kadar iyi çıktı. Etrafımdaki bir çok insan oyunu GTA III‘ün Godfather‘lı olanı olarak tanımlıyordu. Bir de ilginçtir TRT o sıralar Godfather serisini yayınlamaya başlamıştı. Öyle olunca oyun Türkiye’de ayrı bir tuttu (Bir de Kurtlar Vadisi var tabi)

0

Çok sağlam bir hikaye, Godfather‘ı aratmayan bir atmosfer, eğlenceli oynanış (GTA taklidi olmayıp üzerine de oldukça şey koymuştu)… Kısacası oyun beklenilen herşeyi sağlamakla kalmamış üstüne pek çok yenilik getirmişti..

mafia-the-city-of-lost-heaven1

- Advertisement -

Bu kadar iyi şeyin yanında oyunun tek bir sıkıntılı yanı var. Yani ufak hataları vardır elbet ona bir şey demiyorum fakat bu sıkıntı başka bir şey. Bu sıkıntı oyundaki koca bir bölüm. Bir görev. Adı Fairplay.

Görev basit. Bir yarış aracını alacağız ve yarışacağız. Tabi ki yarış bittiğinde hem birinci gelmiş olmamız hem de aracın sağlam kalması gerek. Kulağa pek zor gelmiyor değil mi? İşte durum hiç öyle değil. Yapımcılar bölümü nasıl tasarladıysa artık herşeyin mükemmel, kontrollerin yerinde olduğu Mafia‘da bu bölümde herşey tersine dönüyordu. Aracı kullanmak zor. Hız yapsan direkt çarpıyorsun. Araç kolayca hasar alıyor. Rakipler ise gereğinden iyi sürüyor. Yani oyuna daha yeni başlamışız, akıcı hikayenin içine girmişiz, böyle bir şey ile bölmeye ne gerek vardı ki şimdi? Gerçekten bir çok arkadaşım bu noktada oyunu bıraktı. Ben de silmiştim. Sonra birkaç ay geçince tekrar yükleyip azmedip oyunu bitirdim. Öyle ki oyunun sonraki versiyonlarında bu bölüme özel bir zorluk seviyesi seçeneği geldi. Yapımcılar hatalarını fark ettiler ama çok geçti ne yazık ki.

Videoda yarış 26. dakikada başlıyor.

Birinciliği kapmış bölümü haftaya pazartesi göreceğiz.

Haberler

4 YORUMLAR

  1. İlk 5’in tamamı Mafia’dan gelseydi de şaşırmazdım doğrusu. Sadece bu bölüm değil, oyun genel olarak çıldırtan cinsten. Her ne kadar bitirene kadar canım çıkmış da olsa güzel bir oyundu gerçekten.

  2. Bu oyun kesinlikle hayatımda oynadığım en iyi oyundu. Mükemmel atmosferi ve hikayesi vardı. Çıldırtacak kadar olmasada zor bir oyundu ama öyle olması daha iyi oldu bence. Sonuçta oyun dediğin insanı zorlar, ciddiye alman gerekir, örnek olarak ateri oyunları ne kadar zorlayıcı oyunlardı hatırlarsınız. Mafia resmen kendi türünü yarattı, mükemmel bir Mafia oyunuydu. Sonuna kadar isminin hakkını verdi ara videoları belkide oyun tarihinin en başarılı ara videolarını barındırıyordu. Resmen sinema filmi gibi bir oyundu Mesela Goodfellas,Godfather filmleri gibiydi. Zaten Godfather’a göndermeler barındırıyordu ayrıca Goodfellas’danda biraz esinlenmişti ama bütün açısından özgün bir oyundu. Müzikleride inanılmaz oyuna yakışan, döneme yakışan nostalji değerli müziklerdi. Karakterde bir o kadar güzeldi, Oyunun ambiansı dehşet güzeldi Salieri Bar’ı bilirsiniz 🙂 İnanılmaz bir duygu barındıran bir oyundu ve bu oyunu oynayarak Mafia’nın ne olduğunu anlayabiliyordun. Şundan neredeyse eminim ki birdaha Mafia the City of Lost Heaven gibi bir oyun gelmez… Mafia the City of Lost Heaven gerçekten inanılmaz oyun ötesi bir yapımdı…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler