Fragmanlar ve oynanış videoları ile Gamescom

Bu senenin oyun fuarı anlamında en ağır iki topunu geride bıraktık işte. E3’ün ardından biraz yüzümüzü buruşturmuş “ya o kadar da iyi değildi” demiştik ama Gamescom devlerin ve indie firmaların eksikliğini o kadar yoğun hissettirdi ki, E3’e diyecek bir şeyimiz kalmadı.

Bethesda, Sony, Square Enix, Nintendo’nun yokluğu kadar bağımsız oyun yapımcılarının da beklediğimiz kadar aktif olmadığı fuarı kurtarmak ise Xbox ve Blizzard’a düştü. E3 fuarından kaçırılan Xbox’e özel oyunlardan Quantum Break, Scalebound ve Crackdown 3 yüzlerini ilk kez bu kadar net gösterirken Blizzard’ın başta World of Warcraft: Legion olmak üzere ağırlığı ve Mafia III ile XCom 2’nin yeni detayları akılda kalanlar oldu.

Şimdi gelin hiç fazla yazı işine girmeden, hangi fragmanları izlemişiz beraber bir göz atalım.

Quantum Break

Microsoft konferansıyla başlayan Gamescom’da ilk tanıtılan oyun Quantum Break oldu. Bir süredir merakla beklenen oyunun çıkış tarihi de merak ediliyordu. Tanıtımda yayınlanan videoda hem sinematik hem de oynanış kısmına dikkat çekildi. Alan Wake ve Max Payne’in yapımcılarının elinden çıkan oyun 5 Nisan 2016’da Xbox One’a özel olarak bizlerle olacak.

Konferansta gördüklerimize bakarsak Quantum Break’in TV dizisi de yolda. Oyuna dair bazı detayları dizi aracılığıyla öğrenebileceğiz gibi duruyor. Bu bakımdan bakıldığında Quantum Break yalnızca oynanışa değil senaryoya da büyük önem vereceğini söylemek yanlış olmaz. Oynanış yönüne baktığımızda ise elbette zaman bükme olayının oynanış videosunda son derece havalı durduğunu söylemek yanlış olmaz. Aksiyonun oldukça bol olacağı bir oyun olan Quantum Break’in Gamescom videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Mafia III

Aylar öncesinden kendisini belli etmiş olsa da geçtiğimiz hafta resmi olarak duyurulan Mafia III’ün tanıtım fragmanı ve oynanış videosu nihayet Gamescom’da yayınlandı.

Oyunun oynanış videosu ilk kez duyurulan bir oyuna ait olsaydı çok daha farklı bir tepki verebilirdik ama bu oyunun adı Mafia III ve maalesef trailer hiç bir Mafia oyununda gördüklerimize benzemiyor, olumsuz anlamda. Oyun 2016 yılı içinde PC ve yeni nesil konsollar ile buluşacak.

Mirror’s Edge: Catalyst

Gamescom 2015 fuarı EA konferansı ile tüm hızıyla sürüyor. Elbette EA’nin en çok beklenen oyunlardan biri olan Mirror’s Edge Catalyst’i boş geçmesi düşünülemezdi. Bir oynanış videosu bekliyorduk ve video geldi. Sadece bununla sınırlı da kalınmadı ve oyunun çıkış tarihi bile belli oldu.

Mirror’s Edge Catalyst’in oynanış videosuna baktığımızda oyunun vazgeçilmez teması parkour olayını ve yakın dövüş detaylarına dair fikir sahibi olduk. Üzücü olan taraf yayınlanan video akşam saatlerinde geçmese oyunun görselliğini ilk oyundan ayırmakta biraz zorlanabilirsiniz. Oynanış bakımından da ilk oyunla aynı gözüken Mirror’s Edge Catalyst’de düşmanlarla biraz daha yakın dövüşe gireceğiz gibi duruyor. Bunun dışında ise yine yüksek yerlerde koşacak. Oradan oraya atlayacak ve dibine kadar parkour yapacağız! En sevindirici haber ise elbette oyunun çıkış tarihiyle ilgili. Mirror’s Edge: Catalyst 23 Şubat 2016’da piyasada olacak!

World of Warcraft: Legion

Sonunda beklenen an geldi ve Blizzard uzun zamandır beklenen World of Warcraft’ın yeni genişleme paketi Legion’ı duyurdu.

Basitçe ana mekaniklerden başlarsak Legion ile beraber Level sınırı 110’a çıkıyor ve üzerinde aylarca uğraşacağımız yeni zindanlar ve raid’ler geliyor. Tüm Legion paketinin üzerine kurulacağı, talihsiz geçmişe sahip eski bir Night Elf yurdu olan The Broken Isles oyuna yeni kıta olarak ekleniyor. Tıpkı Uther the Lightbringer ve Alonsus Faol’un yarattığı Silver Hand gibi Class Order’lar oluşturarak bu diyarlara barış getirmeye çalışacağımız Class Order salonları ve silahlarınızı kişiselleştirebileceğiz 36 adet artifact oyuna ekleniyor. Yeni Honor sistemi de cabası. Ancak belki de en önemlisi Legion paketinde çok büyük önem arzedecek olan yeni hero sınıfı: Demon Hunter

XCOM 2

1990’ların ortalarında hayatımızda önemli bir yeri işgal eden, hatta adını taşıyan bir uzay simülasyon oyunu (XCOM: Enforcer) bile yapılan oyun geçtiğimiz yıllarda bilindiği gibi reboot edilmişti. Enemy Unknown’un aldığı olumlu puanlar bir sonraki oyun olan Enemy Within ile daha da yükselmiş, oyun ciddi anlamda ileriye doğru bir adım atmıştı. Nihayet XCOM 2 uzaktan gözüktü, bu seferki oynanış videosu hem anlatımı, hem tam bir görevin içeriğini sunması, hem de sinematik yapısı ile oldukça beğenimizi kazandı.

Oyundan hikaye anlamında beklediklerimiz bir tarafa, oyunun grafiksel açıdan da ileri gittiğini net olarak görebilmek mümkün. Oyunun Kasım ayınca PC’ye çıkmasının ardından 2016’nın başlarında yeni nesil konsollar ile buluşması bekleniyor.

Star Wars – Battlefront

Star Wars’un bir sonraki oyununun bizlerle buluşacağı zaman giderek yakınlaşıyor. Gamescom’da yayınlanan oynanış videosu ise gökyüzündeki savaşlar üzerine odaklanmıştı ve ağzımıza bir parmak bal çaldı diyebiliriz. Üstelik sadece X-Wing ve Tie Fighter’ı değil, Tie Advanced gibi arzu nesnesi makineleri de kullanabileceğiz gibi gözüküyor. 20 yapay zeka ve 20 gerçek oyuncu savaşlara dahil olabilecek. Yani star Wars Batlefront bize yalnızca FPS deneyimi değil Star Wars evreninde geçen bir Space Shooter deneyimi de yaşatacak. Daha ne isteyelim ki?

Bir de gözümüz alışıyor mu ne, bu defa Battlefield 4 modu gibi gelmedi gözümüze.

The Need for Speed

EA’in Need for Speed reboot’u beklediğimizden iyi devam ediyor şu ana kadar, oyun ilk oyunların o mistik havası ile Underground’un canlı yapısını birleştirebilirse serinin gelmiş geçmiş en iyi oyunlarından biri olabilme potansiyeline sahip.

Oyun beş farklı tarzın üzerine kurulmuş durumda ve bunlar günümüzün en ünlü sokak yarışçısı ve free-style pilotları Magnus Walker, Ken Block, Nakai-san, Risky Devil ve Morohoshi-san üzerine kurulu halde olacak. Tarzlar; Outlaw, Style, Build, Speed ve Crew. Outlaw’u Morohoshi-san, Style’ı Ken Block, Build’i Nakai-san, Speed’i Magnus Walker ve Crew’u ise Risky Devil temsil ediyor. Her tarzın da detayını Need for Speed’in internet sitesi üzerinden paylaşmış durumdalar.

Just Cause 3

1 Aralık tarihinde piyasaya çıktıktan sonra bizlere özgürce kaos yaratma fırsatı verecek olan Just Cause 3 için diğerlerinden de çılgın yeni bir trailer yayınlandı.

İlk duyurulduğunda olabileceği kadar kayıtsız kaldığımız bu oyunun çıkış tarihini bekler oldum açıkçası, hatta bu ay kapak bile yaptık! Rico bu kez sadece harita boyutlarıyla değil, grafikleri, eğlencesi ve sınırsız özgürlük hissiyle de yılın en başarılı yapımlarından biri olabilme potansiyeline sahip.

Deus Ex: Mankind Divided

DeusEx’in en yeni üyesi Mankind Divided’ın oynanışı ile ilk detayları E3’te görmüştük hatırlayacaksınız, aynı günlerde oyunun grafik motorunun yeteneklerini gösteren bir teknoloji demosu da tanıtıldı. Gamescom’da ise 4 dakikadan uzun bir oynanış videosu yayınlandı ve karışık yorumlar aldı. Bir kısmı oynanış mekaniklerini çok beğenirken bir kısmı da grafikleri, bölüm tasarımlarını ve renk paletini sıkıcı buldu. Eğer daha önce izlemediyseniz mutlaka izleyin, bakalım ne düşüneceksiniz.

Scalebound

Microsoft’un gayet başarılı geçen Gamescom konferansındaki en ağır toplarından biri olan Scalebound nihayet çıkış tarihi aldı, oyun 2016 yazında Xbox One’a özel olarak piyasaya çıkacak.

Gamescom’da beş dakikalık detaylı (ve muhtemelen scripted) oynanış videosu yanında dört kişilik co-op modu da açıklandı ve gördük ki canavarlarımız ile beraber omuz omuza savaşa girebileceğiz. Oyunda adet yerini bulsun diye co-op oynarken arkadaşlarımızla veya pet’imiz ile haberleşebilmemiz için (ikinci daha muhtemel) bir kulaklık takıyor karakterimiz ve eğer yanlış görmediysek de beraber savaştığımız minik pet’lerimiz savaşta hasar aldıklarında bu sadece hp’lerine değil dış görüntülerine de yansıyor. Silahlarımız ise klasik ok ve kılıç ikilisinden oluşmakta.

Biraz ARK – Survival Evolved’ı da andıran oyun 2016 yılın yaz aylarında sadece Xbox One için piyasada olacak.

Mount & Blade 2 – Bannerlord

Oyuna ait ilk oynanış videosunun yayınlanmasının ardından, oyunun ne kadar geliştiğini ve güzelleştiğini görebilme imkanına ulaşmış olduk. Oyunun hala yapım aşamasında olduğunu belirtelim. Zaten izleyeceğiniz videoda da “work in progress” yazısı bulunmakta. Ancak oyunun dinamikleri üzerine yoğunlaşan video sayesinde, karakter hareketlerinden, çevrede oluşan değişimlere kadar bir çok şey ilgimizi çekiyor. Değişken hava şartları bile yeterli bir güzellik katmayı başarıyor. Kuşatma kısımları ise koçbaşı, mancınık gibi kuşatma silahlarını tanıtırken, karakter hareketleri ve savaş anında, savaş alanı nasıl gözükecek sorusuna da cevap vermeye yetiyor.

Svadyalılar ve Vaegirliler, Rodoklar ve Nordlar, Kergitler ve Sarranidler… Az oynamadık Warband’i ve bir özlem oluşmuş bizde. Bannerlord’un Warband’den 200 sene öncesinde geçeceğini ve Kalradya İmparatorluğu üzerine hikayeyi kuracağını hatırlatalım. Ayrıca 2012’de ilk kez açıklanan oyunun çıkış tarihi de halen belli değil.

Dark Souls III

2016 başlarında PC ve yeni nesil konsollara çıkmasını beklediğimiz serinin son oyunu ayrıca Gamescom boyunca oyuncular tarafından oynanabilir olacak.

“Gel beraber ölelim” temalı serimiz Dark Souls’un üçüncü oyunu, 2016 başlarında bizlerle buluşacak, Gamescom’da da oyunculara tanıtıdı, üstelik kısa da olsa bir oynanış videosu ile beraber. Ayrıca evet, oyunculara açık alanda bizzat sizlere oynama şansı verilecek. Elbette oyun fuarlarının Woodstock’ı Gamescom’da muhtemelen saatlerce sürece bir bekleme süresini göze alırsanız.

Oyunun sistem ihtiyaçları, boyutu veya fiyatı konusunda ise herhangi bir bilgi paylaşılmış değil.

Yeni videoda bazı yeni Boss’lar, devasa oyun alanları ve Bloodborne tarzı, daha hızlı bir oynanış dikkati çekiyor. Ayrıca atmosfer, geliştirilmiş grafikler ve sinir bozucu müzikler de tam istediğimiz gibi.

Metal Gear Solid V – Phantom Pain

Eğer MGS:Peace Walker’ı daha önce oynadıysanız üs mantığına üç aşağı beş yukarı aşinasınız demektir.Oyunun neredeyse her görevi bir sinematik ile başlıyor ve sona eriyor.Videoda da izleyebileceğiniz gibi üssünüz için farklı işleri yapacak doğru adamları buluyor, onları eğitiyor, günlük olarak görevlere yolluyor ve sizin için savaşmalarını istiyorsunuz. Ayrıca crafting konusunda da olabildiğince özgürsünüz, geliştirilecek silahların yetenekleri ve türleri tamamen size bırakılmış durumda.

Üste günler üç aşağı beş yukarı bu şekilde geçiyor. Tabii Kojima’ya özgü bazı acayip detaylar da mevcut videoda görebileceğiniz gibi, mesela duş almak! Evet Kojima sudan uzak durdukça kokmaya başlıyor ve başında sinekler uçan sonra da üste görenin yolunu değiştirdiği itici bir adam haline gelebiliyor.

Videodaki en önemli yenilik ise yeterince asker sahibi olduğunuzda kurmaya başlayabileceğiniz karakollar, yani FOB’lar. Bu FOB’lar size ciddi anlamda kaynak sağlasa da diğer oyuncuların saldırılarına açık durumda. Doğru duydunuz, bu noktada MMO mekanikleri devreye giriyor ve hem diğer oyuncuların FOB’larına saldırabiliyor, hem de kendi FOB’larınızı onlara karşı korumaya çalışıyorsunuz. Tek kişilik oyunun içine MMO mekaniklerinin bu kadar light bir şekilde yerleştirilmiş olması övgüye değer. Resmen oyunun içine MMO mekaniklerine sahip bir mini-Tower Defence oyunu monte etmiş Hideo Kojima.

Daha önce Peace Walker’ı PSP’de ya da PS3’e gelen koleksiyon paketinde oynamadıysanız ve MGS V’i almayı düşünüyorsanız, üs mekaniklerini kavramanız adına aşağıdaki 30 dakikalık videoyu izlemenizi öneririz, inanın bize pişman olmayacaksınız.

Rise of the Tomb Raider

Yeni Tomb Raider oyunu pek çok oyuncuyu heyecanlandırıyor. Microsoft ise her fırsatta oyunu Xbox One için tanıtmaktan geri durmuyor. Gamescom 2015’de de Microsoft Rise of the Tomb Raider’ı bir kez daha oyunculara gösterdi. Yepyeni bir oynanış videosu yayınlanan oyun bir kez daha Lara Croft hayranlarını heyecanlandırdı.

Crystal Dynamics Gamescom 2015’de yayınladığı oynanış videosunda hem gizliliğe hem de aksiyona dikkat çekti. Lara ile bir suikastçı edasıyla nasıl ilerleyebileceğimizi veya ortalığı velveleye verip kinimizi düşmanların üzerine nasıl kusabileceğimizi gördük. Ayrıca kamp alanlarında Lara için daha detaylı bir yetenek ağacının yer aldığını görüyoruz. Yine de oynanışta dikaktimi çeken unsurlara bakacak olursak, öldürme animasyonlarının daha geliştiğini söyleyebilirim. Özellikle Lara’nın düşmanı suya çekip öldürdüğü bölümde heyecan duymamak elde değil. Birkaç kişilik kalabalıklarda ise düşmanların dikkatini teker teker çekip alt etmenin faydasını yine yayınlanan videoda görebiliyoruz. Son olarak ise önceki Tomb Raider’da olduğu gibi olaylar arasına senaryoyu ilerletmek amacıyla sokulan demoları yine bolca göreceğiz gibi duruyor.

Assassin’s Creed: Syndicate

Assassin’s Creed’in son oyunu Syndicate’in ilk duyurulduğu günü hatırlıyor musunuz? Nasıl görmezden geldiğimizi, nasıl “off yine mi?” dediğimizi peki.

İşte daha önceki bir iki oyunda da aynen yaşadığımız bu mizansen bir kez daha başa döndü ve biz oyun tarihi yaklaştıkça “ya acaba Londra nasıl olur?” diye merak etmeye başladık. Evie’nin son yayınlanan oynanış videosu da bu merakı törpüleyecek cinsten. Sizin de görebileceğiniz gibi Evie’nin kendine has bir görünmezlik yeteneğine sahip olduğunu ve bu sayede guard’ları kolaylıkla aşabildiğini buradan görebiliyoruz.

Görev daha önce AC: Unity’de görebildiğimiz bazı görevlere oldukça benziyor. Sızmanız gereken bir bölge size sağlanıyor ve siz de tam bir görünmezlik içinde alt görevleri tamamlamaya çalışıyorsunuz. Evie bildiğiniz gibi ana karakter Jacob’un ikizi ve görevlerin bir kısmını onunla oynayacaksınız. Ayrıca free-roam modunda dolaşırken iki karakter arasında istediğiniz zaman geçiş yapmanız da mümkün olacak.

Unravel

EA’in geçtiğimiz ay E3 konferansında tanıttığı oyunlar arasından ön plana çıkanlardan biri kuşkusuz Unravel olmuştu.

Tamamen yeni bir oyun olan Unravel, şaşırtıcı derecede net olan grafikleri, yaratıcı hikayesi ve sadeliği ile dikkat çekiyordu. Fizik tabanlı bulmaca platformundaki oyunun ana karakteri kırmızı iplikten oluşan Yarny. Kahramanımız Yarny, Kuzey İskandinavya’da bir yolculuğa çıkıyor, yolculuk esnasında ise Yarny’nin ipliğini kullanarak karşımıza çıkan irili ufaklı engelleri aşıyorduk. Yol boyunca Yarny, bir aşk hikayesinin düğümlerini de teker teker açıyor ve bizi oyundaki her şeyi birbirine bağlayan özgün bir hikayeye ortak ediyordu.

Unravel EA konferansında ilk kez canlı olarak oynandı ve gördük ki karşımızda anlaması ve oynaması çok da kolay olmayan, Limbo benzeri elementlere sahip bir oyun. Bazı yönlerden Ori’yi de andırıyor. Oyun 2016 yılında piyasaya çıkacak.

Crackdown 3

Reagent Games tarfından hazırlanan, oynanışı oldukça merak edilen oyun Crackdown 3’e dair oyunun açık dünya sistemine dair ve oynanışına dair ipuçları veren bir video yayınlandı Gamescom’da.

Yayınlanan bu video oyunun geçeceği yeni şehri ve şehirdeki binaların yıkılış efektlerini detaylı bir biçimde gösteriyor. Yapımcıların yaptığı açıklamaya göre oyundaki her şey yıkılabilir olacak. Bunun dışında oyundaki araçların nasıl geliştirilebileceğine dair ufak ipuçları yakaladık. Yıkımın, aksiyonun ve multiplayer oynanışın bol olacağı henüz erken alfa testinde olan Cracdown 3’ün çıkış tarihinin bir hayli uzak olduğunu öğrenmek sizi üzebilir. Ne yazık ki Crackdown 3 2016 yazından önce çıkmayacak.

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.