div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

MOBA Serüveni #1: Alternatif MOBA oyunları!

- Advertisement -

Bu tür nasıl oldu da bu derece tutabildi anlamış değilim. Daha doğrusu bir oyun türü nasıl olur da bir anda bu kadar büyük bir patlama yapar ve nasıl oyuncuları kendine bağlar? Hatırlarsanız bir dönem Uzakdoğu temalı MMORPG oyunları sürü gibi piyasaya çıkıyordu. Hemen hemen her gün yeni bir MMORPG oyununu piyasada görmek mümkündü ve bunların birkaçı hariç hepsi kısa sürede tarihe gömülüyordu. Aynı patlamayı çok daha kısa bir zaman içinde MOBA türünde de gördük. Aslında maceranın ilk DOTA ile başladığını düşünürsek çok da kısa bir süre değil, ancak League of Legends ve DOTA 2’nin ortaya çıkışı MOBA piyasasının pimini çeken olaylar oldu. Bu iki oyunun rekabeti gün geçtikçe büyüdü. Her iki oyunda milyonlarca oyuncu tarafından sevildi oynandı. Yapımcılar birbirinden büyük e-spor organizasyonlarıyla kitlesini genişletti. E-spor devasa bir pazar haline geldi. E-spor’u elbet bu iki oyunla sınırlandırmak doğru değil; ancak e-spor piyasasının gelişiminde son birkaç yılda en büyük payın bu iki oyunda olduğunu yadsımak gerçekçi olmaz.

1

Evet League of Legends ve DOTA 2 gerçekten büyük bir kitleye sahip ve bu kitleler bu oyunları çok seviyor. Ancak her oyuncuya olabileceği gibi MOBA piyasasını domine eden bu oyunlardan da en nihayetinde sıkılabiliriz. İnsanız sonuçta ve sanmıyorum ki dünyada insanoğlunun belli bir süreden sonra sıkılmayacağı bir uğraş olsun.

Elbette bu piyasada ekmek olduğunu gören yapımcılar da her geçen gün yeni bir MOBA oyununu piyasaya sürdü. Ancak bu oyunların kimi hak ettiği değeri görmüyor ve piyasanın altında ezilip gidiyor. Birçoğu ise ezilip gidiyor. Bu makalede bir şekilde kendini piyasanın zorluklarından korumuş ve kendi kitlesini oluşturmuş yapımlardan örnek vereceğim. Belki siz de artık MOBA’nın devi iki isimden biraz sıkıldıysanız ve farklı bir oyun türüne geçiş düşünmüyorsanız bu alternatiflere yönelebilirsiniz.
ÖNEMLİ NOT: Sıralama da hiçbir krater göz önüne alınmamıştır ve tamamen rastgele bir sıralama oluşturulmuştur!

[title type=”h4″]1) Smite[/title]
Yapım: Hi-Rez Studios
Dağıtım: Hi-Rez Studios
Platform: PC, Xbox One

2

Smite benim gerçekten sevdiğim ve bir dönem oynamama rağmen artık vakit bulamadığım için bir türlü üzerinde ustalaşamadığım bir oyun oldu. Smite’ın diğer MOBA oyunlarından en büyük farkı oyunu üçüncü şahıs kamerasından oynayabiliyor olabilmemiz. Bu nedenle oynanış da haliyle klasik MOBA oyunlarından sıyrılıyor ve kendine has bir yapıya bürünüyor. Hi-Rez Studios’un oyunu Smite barındırdığı konsept ile de dikkat çekiyor. Atmosferini mitolojiden alan Smite seçebileceğiniz karakterleri tanrı ve tanrıçalar olarak belirlemiş. Mısır, Yunan, Hint, Çin, Maya ve Norveç mitolojisinde geçen tanrıları ve tanrıçaları takımlar halinde savaştırdığımız oyun eğlenceli oyun modlarıyla da dikkat çekiyor.

- Advertisement -

[title type=”h4″]2) Strife[/title]
Yapım: S2 Games
Dağıtım: S2 Games
Platform: Pc, Mac, Linux

3

Heroes of Newerth hiçbir zaman devasa bir kitle yaratamamış; ancak sahip olduğu kitle sayesinde klasikleşmiş hale gelen bir yapım. Oyunun ilk ve artık eski yapımcısı S2 Games yepyeni bir MOBA macerasına atılmak için Strife’ı geliştirmeye başlamıştı. Strife şu anda Steam’de oynanabilir durumda ve renkli dünyasıyla oyuncular için oldukça iyi bir alternatif haline geliyor. Klasik MOBA oynanışa sahip olan Strife hoş bir görselliğe sahip. Karakter çeşitliliği biraz kısır olsa da bu eksikliğini ilerleyen zamanlarda kapatacaktır.

[title type=”h4″]3) Magicka: Wizard Wars[/title]
Yapım: Paradox North
Dağıtım: Paradox Interactive
Platform: PC

4

Magicka ilk oyunuyla oldukça iyi bir iş ortaya koymuş ve pek çok DLC arka arkaya gelmişti. Magicka her ne kadar güzel bir oyun olsa da oyunun zorluk derecesi bazen oyundan nefret etmenize neden olabiliyordu. Oyunda her farklı büyüye bir tuş atanmış olması ve bu büyüleri birleştirerek düşmanlara kombo halinde saldırmak güzel olsa da bazen parmak reflekslerimizin karışması sonucu çabucak ölmeyi başarabiliyorduk. Magicka: Wizard Wars da oynanış açısında aynı ilk Magicka oyunu gibi zor olsa da tamamen farklı bir konseptte bir MOBA oyunu olarak karşımıza çıktı. Direk olarak rakibin merkezini yıkmaya çalıştığımız oyunda gerek orman yaratıklarının zorluğu, gerekse takım savaşlarında kendi arkadaşlarımıza da zarar verebiliyor olmamız nedeniyle diğer MOBA’lara göre çok daha fazla dikkatli olmamızı gerektiriyor. Ayrıca her bir oyuncu oyunda o bilindik büyücü karakterine sahip oluyor ve her oyuncu oyundaki rolünü hazırladığı büyülerle belirliyor. Yani bir oyunda hem saldırı rolü hem de destek rolü üstlenebiliyorsunuz ve istediğini anda istediğiniz role bürünebiliyorsunuz. Eğer parmak reflekslerinizi geliştirmek ve zor bir MOBA arıyorsanız en iyi seçim kesinlikle Magicka: Wizard Wars olacaktır.

[title type=”h4″]4) Heroes of the Storm[/title]
Yapım: Blizzard
Dağıtım: Blizzard
Platform: PC

5

Benim için listenin açık ara favorisi olan Heroes of the Storm’u büyük bir heyecanla bekledik. Oyun geldi deli gibi başına çöktük. Şüphesiz farklı bir oyun tarzı arayanlar için Heroes of the Storm en iyi alternatif olacaktır. League of Legends ve DOTA 2’ye en büyük rakip olarak gösterilen HotS’un daha yapım aşamasındayken arkasında Blizzard gibi bir devin oluşu oyunu piyasaya girmek isteyen diğer MOBA oyunlarına göre çok daha avantajlı kılıyordu. Blizzard’ın usta yapımcıları da oyunu açıkçası benim beklediğimden çok daha iyi yapınca, kendi adıma konuşacak olursam HotS’un benim uzun zamandır MOBA oyunu olduğunu anlamak uzun sürmedi. Eşya sisteminin olmayışı, seviye atlama sisteminin oldukça farklı olması ve ideal maç süreleri HotS’u sond erece sevmeme sebep olan birkaç unsur ylanızca. Bunun yanında Warcraft, Starcraft ve Diablo evreninden karakterler barındıran Heroes of the Storm’u kesinlikle denemeden geçmeyin. Oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek için Tuna’nın hazırlamış olduğu rehber videoları da izlemeyi unutmayın zira içimizde oyunun en büyük fanatiği kendisi. 🙂

[title type=”h4″]5) Sins of a Dark Age[/title]
Yapım: Ironclad Games
Dağıtım: Ironclad Games
Platform: PC

6

Geçtiğimiz aylarda denediğim Sins of a Dark Age açık konuşmak gerekirse listenin en zayıf halkası olmasına rağmen bazı ilginç yönleri nedeniyle listeye aldığım bir yapım. Oyun genel olarak üç koridorlu MOBA sistemini içerisinde barındırsa da karşılaşmalar sırasında verilen görevler sayesinde güçlenebildiğimiz bir oyun. Karşılaşma sırasında verilen görevlerin bir anda oyuncuların yönlerini görev bölgelerine yönlendirmesine ve takım savaşlarının artmasına neden olması oyunun hoş taraflarından biri. Bunun dışında bir MOBA oyununda ne kadar senaryo arasınız bilmem ancak oyunu oynadıkça oyuna dair senaryoyu açığa çıkarabiliyor oluşunuz da Sins of a Dark Age’i diğer MOBA oyunlarından ayıran bir özellik. Oyunun en büyük eksiği ise yeterli harita ve kahraman olmaması dolayısıyla çok kısa sürede monoton haline gelmesi. Temel oynanışa dair elementlerin de zayıf olması ne yazık ki Sins of a Dark Age’i tercih sebeplerini azaltsa da yukarıda bahsettiğim özellikleri merak edecek oyuncu kitlesinin var olduğunu biliyorum.

MOBA dünyasının iki devinden sıkıldıysanız size birkaç alternatif MOBA oyununu açıklamalarıyla beraber sırlamaya çalıştım. MOBA dünyası daha bir süre daha hızlı gelişimine devam edecek ve daha pek çok oyun gelip geçecek gibi görünüyor. Haftalık MMO makalemde haftaya da MOBA serüvenine devam edeceğiz ve bu defa merakla beklediğimiz, yapım aşamasında olan MOBA oyunlarına göz atacağız. Sağlıcakla kalın efendim. 🙂

Enes Özdemir

Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler