div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Oyun Dünyasına Damga Vuranlar – 1. Bölüm

- Advertisement -

Nereden başlayacağımı bilemediğim ve sonunun nereye gideceğini kestiremediğim bir dosya konusuyla karşınızdayım şu anda. Oyun tarihine damgasını vurmuş o kadar çok karakter var ki… Sonuç olarak çözümü yine aklıma ilk gelenleri sıralayarak başlamakta buldum. Tanıdıklarınız, çok sevdikleriniz, belki adını ilk defa duyduklarınız olacak bu yazı dizisinde. Kimdir bu adamlar, ne yerler, ne içerler, olayları nedir, neden seviyoruz onları bu kadar… Kısa kısa değineceğiz her birinin geçmişine ve onları biraz daha yakından tanımış olacağız böylece.

RYU (Street Fighter)

street_fighter_iv_ryu

Dövüş oyunları furyasında en tanıdık isimlerden biridir Ryu. Öyle ki Street Fighter serisine ait tüm oyunlarda boy gösterecek kadar nam salmıştır oyun dünyasında. Ustası ve baba figürü olarak gördüğü Gouken’in evlatlığı olarak büyümüştür. Gouken, Ryu’yu “Ansatsuken” dövüş sanatıyla yetiştirmiştir. O yıllarda yine Gouken’in öğrencisi olarak kadroya katılan Ken Masters, Ryu’nun en yakın arkadaşı, bir anlamda kardeşi olmuştur. Ve 23 yaşına bastığı zaman, artık yolculuk zamanı gelmiştir. Dünyanın en iyi dövüşçüleriyle yüzleşmeli, dövüş sanatının inceliklerini keşfetmelidir. Bu amaçla yola çıkan Ryu, World Warrior turnuvasına katılacaktır. Ağır başlı, genellikle sessiz ve düşünceli bir karaktere sahiptir Ryu. Amacı dünyanın en iyisi olmak değildir, olayın daha çok felsefi tarafındadır. Ryu, Street Fighter serisinde yine önemli bir yeri olan Akuma’yı yaratan ve bir nevi kötü güç olarak özetleyebileceğimiz Satsui No Hado’ya kurban gitmemek için de direnmektedir. Ancak belalısı Sagat’la ilk dövüşünde ve yenilmek üzereyken, Satsui No Hado’nun dürtüsüne kapılarak Sagat’ın göğsünde ölümcül bir iz bırakır. Ryu, hikayesinin ilerleyen kısımlarında Akuma’nın kötü emellerine alet olarak Satsui No Hado’ya teslim olacaktır.

KRATOS (God of War)

kratos_eyes-wide

Kratos’un hayat hikayesi tam anlamıyla bir destandır; ancak o kadar yerimiz ve vaktimiz olmadığı için, Kratos’u Kratos yapan kilit noktalara değinmeye çalışacağım sadece. Sparta’da doğup büyüyen Kratos’un en büyük hayali, kardeşi Deimos’la birlikte şanlı Sparta ordusunun bir askeri olmaktır. Bir gün, yaşadıkları yere Centaur ordusuyla beraber Ares ve Athena saldırır. Ares, kaderinde yazan ve onu öldüreceğini bildiği “Marked Warrior”u bulmanın peşindedir. Bu savaşçı tabii ki Kratos’tur ama Ares, büyük bir hata yaparak Deimos’un doğum lekesini bir işaret olarak görür ve onu alıp götürür. Kratos, kardeşini bulmaya ant içerken, onun doğum lekesini kendi vücuduna dövme yaptırır ve böylece “Marked Warrior” doğmuş olur. Yıllar sonra Sparta ordusunda komutanlığa kadar yükselen Kratos, Ares’in onu en büyük savaşçı yapmak için düzenlediği kumpasa düşer ve kendi elleriyle karısı Lysandra ve kızı Calliope’yi öldürür. Kratos, cansız bedenleri yakarken, Ares’e lanetler savurur. Köyün kahini bunu görür ve Kratos’u lanetler. Kratos’un vücudu, karısı ve kızının külleriyle artık bembeyaz olmuştur ve Ghost of Sparta, böylece hayata gözlerini açar.

- Advertisement -

GORDON FREEMAN (Half Life)

hl2_gordon_freeman-wallpaper-1920x1080

Bu ismi tanımayanınız yoktur, sanmıyorum. Oyun tarihinin gelmiş geçmiş en önemli baş yapıtlarından biri olan Half Life serisinin Gordon Freeman’ından bahsediyoruz. Gordon Freeman’ın doğum yılı hakkında net bir bilgiye ulaşamadım ama Half Life’ın başlangıcında 27 yaşında ve Seattle, Washington doğumlu olduğu söyleniyor. Çoğumuz onu bir savaşçı olarak tanırız ama oldukça genç yaşlarda kuantum fiziğine ve görelilik kuramına merak salmış bir fizikçi, daha genel bir tabirle bilim adamıdır kendisi. Dolayısıyla Albert Einstein’a da büyük bir hayranlığı vardır. Freeman’in hikayesinin başlangıç noktası, zamanında bünyesinde çalıştığı Black Mesa’da yaşanan olaya dayanır. “Xen” boyutu denilen dünya dışı bir boyut keşfedilmiştir ve Freeman, bu boyuta giderek araştırma yapacaktır. Derken işler ters gider ve Xen boyutunun kapıları dünyaya tamamen açılır. Böylece Xen boyutunun tehlikeli yaratıkları bu kapıdan geçerek dünyaya saldırmaya başlar. Serinin asıl olayı olan ikinci oyunda, Freeman yine boy gösterir ve ilk oyunun sonunda insan olmadığını öğrendiği G-Man denilen o tuhaf varlık tarafından uzun uykusundan uyandırılır. Dünya Combine ırkı tarafından istila edilmiştir ve dünyayı kurtarmak, yine Gordon Freeman’ın ellerine teslim edilmiştir.

LEON S. KENNEDY (Resident Evil)

2335599-tumblr_mayoh7wwbn1r13p8ho5_1280

Resident Evil serisinden birkaç karakter yer alacak bu yazı dizisinde muhtemelen ama Leon’un çok ayrı bir yeri var bende. O yüzden ilk olarak onu ağırlamak istedim. Leon, Resident Evil serisinde zaman zaman kendini gösterir ama kadroya ilk dahil olduğu hikaye, onu benim gözümde ayrı bir kefeye koyuyor. Polis akademisinden 21 yaşında mezun olan Leon, akabinde Raccoon City Police Department’ta polis memuru olarak görev alır. Raccoon City’de o zamanlarda yaşanan olaylar, tüyler ürpertici hikayelerden oluşmaktadır. Söylenenler, bir çeşit virüsün insanlara bulaştığı ve ölüleri dirilterek saldırganlaştırdığı yönündedir. Kız arkadaşından yeni ayrılmış olan Leon, görevinin ilk gününde Raccoon City’e varır ve hayatını kabusa dönüştürecek olaylar zincirine böylece adım atmış olur. Leon’un seriye ağırlığını koyduğu diğer bir hikaye, serinin dördüncü oyununa denk geliyor. 2004 yılında, yeni seçilen Amerika başkanının kaçırılan kızının peşindeyken buluyoruz Leon’u. Los Illuminados diye bir tarikat, artık boyut atlamış olan ve bir çeşit bakteriye dönüşen T-Virus ve devamında olanlar…

NATHAN DRAKE (Uncharted)

nathan playstation allstar

Oyun karakterlerinin hikayelerini didikleyeceksek, Nathan’ı da ilk sıralara almamız gerekiyor haliyle. Nathan’ın gerçek adı bilinmiyor. Öyle ki Nathan Drake ismini kendi kendine vermiş. Daha beş yaşındayken ailesini kaybeden ve bir öksüzler yurdunda büyüyen Nate, orada en azından Latince öğrenmek gibi bir avantajı yakalıyor. İddiasına göre ünlü kaşif Francis Drake, onun uzaktan atası ve zaten serinin üçüncü oyununda ona ait sırların peşinden koştuğunu biliyoruz. Hatta yoldaşı Victor Sullivan’la karşılaştığı zaman da o yıllara denk geliyor. Uncharted serisinin üç oyunu, bu iki kafadarın çevresinde gelişiyor nerdeyse. Kadroya dahil olan başka birçok karakter de var tabii ki ama bir baba – oğul gibi sürekli ön planda olanlar, Nate ve Sully. Aslına bakarsanız, Nate’in hikayesini sıradışı yapan neredeyse hiçbir şey yok. Ama oyunun o klişe hikayesi o kadar güzel işleniyor ve o kadar güzel sunuluyor ki tadından yenmiyor resmen. Önemli olanın da bu olduğunu düşünüyorum bir yandan. Her hikaye bir yerden sonra klişe olmaya mahkumdur ama kurgu ve sunum, her zaman tadı damakta bırakabilir.

Dip not: Muhtemelen “Neden şu yok, neden bu yok!?” diye haykırmaya hazırlanıyorsunuz şu anda ama merak etmeyin, zamanla onların hepsi – en azından büyük bir çoğunluğu – yer alacak bu dizide. Yine de aklınıza gelenleri yazın yorumlara, büyük bir zevkle alırım kadroya.

Ertekin Bayındır

Haberler

8 YORUMLAR

  1. Captain Price nerede ?
    Bir battlefieldcı olarak CoD serisini Multiplayer olarak sevmesem de, Senaryoda MW serisinin üstüne bilmiyorum.Captain Price da orada efsaneleşmiş bir karakter, en başlarda olmalıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler