World of Warplanes 2.0: İlk bakış ve izlenimler

World of Tanks ile milyonlara ulaşan Wargaming’in 2013 yılı sonlarında oyunculara sunduğu World of Warplanes, ikinci hayatına merhaba dedi.

World of Tanks’in sevilen ve çok başarılı olan oyun içi mekaniğini alarak gökyüzüne taşıyan oyun, her ne kadar ciddi kitlelere ulaşsa da World of Tanks ve daha sonra piyasaya çıkan World of Warships’in popülerliği ile yarışmakta zorlanmıştı. Aradan geçen dört yılın ardından Persha Studio ve Wargaming oyunun nerelerde geliştirilmesi gerektiği konusunda dersine hayli iyi çalışmış gözüküyor, isterseniz gelin biraz daha detaya girelim.

World of Warplanes, ilk günden itibaren grafikleri, 100’den fazla uçak seçeneği (Şu an +250) ve pay-to-win olmayan yapısı ile övgüleri toplamıştı aslında. Diğer taraftan oyunun World of Tanks gibi bir efsane ve hemen ardından da Wargaming’in en iyi oyunu olarak görülen World of Warships ile sürekli olarak kıyaslanması, oyun modlarındaki çeşitlilik eksiği, uçakların fiziklerinin keyif vermiyor olması, kaçınma manevralarının sıkça sonsuz döngüye girmesi ve HP mantığının getirdiği sorunlar sebebiyle, WoWp’un kemik kitle dışındaki yeni oyunculara ulaşması hayli zorlaşmıştı.

Wargaming’in daveti üzerine şirketin Paris’teki stüdyolarına gittiğimizde ise oyunun yeni sürümünü sunumun hemen ardından iki saat süresince deneme şansımız oldu. Öncelikle basın sunumu Wargaming’in öz eleştirisi ve oyunun nerelerde eksik kaldığının kısaca üzerinden geçilmesi ile başladı.

Ne var, ne yok?
World of Warplanes 2.0, oyuna bugüne kadar gelen en kallavi güncelleme, açık ara. Üstelik bunu ana menüden hissetmeniz de zor, zira kullanıcı arayüzü, uçakların parçalarının görüntüyü etkilemesi ve upgrade mekanikleri zaten sorunsuzdu, haliyle firma bu taraf üzerinde gereksiz mesai harcamamış, iyi de etmiş.

Oyunun yeni modu olan “Fetih”ten önce, kanımca oyunun en fazla aksayan tarafı olan uçak fiziklerinden bahsetmek istiyorum. Evet World of Warplanes, ana teması “uçmak” olan bir oyunun uçarken keyif vermemesi gibi korkunç bir durumun içinde bulmuştu kendisini. Fizikler, üzerinde ciddi G-yüklerinin bulunduğu bir savaş uçağından ziyade X-Wing’i hatırlatıyordu ve herhangi bir kaçınma manevrasını uygulamak da arkanızdan takip eden düşmanınız ile sonsuz bir daire çizme döngüsüne girmenizle sonuçlanıyordu.

Bu durum değişmiş, haberler iyi.

Yeni fizikler
World of Warplanes 2.0’da uçakların kontrolleri artık çok daha gerçekçi, çok daha keyifli. Anlık hızların halen çok doğru olmadığını bir kenara bırakırsak oyunda “uçtuğunuzun” gerçekten de farkına varıyorsunuz ve artık önünüzdeki düşmanınızı takip etmek veya Scissors gibi basit kaçış manevraları ile arkadaki düşmandan kurtulabilmek mümkün.

Yine de kontrollerin halen biraz dağınık olduğunu ve tam olarak istediğiniz kaçış manevrasını yapabilmek için çok sayıda tuşa basmanız gerektiğini eklemem gerek. Aynı şekilde silahların geri tepme mekaniğinin ve flapların eklenmesi de daha zevkli dogfight’ları beraberinde getirecektir. Yapımcılar 2.0’ın son büyük güncelleme olmadığını, 2.1 ve 2.2 güncellemelerinde de yapılacak pek çok değişiklik olduğunu belirtiyorlar ki bu kesinlikle iyi haber zira oyun son derece gelişime açık durumda.

Yeni mod: Fetih
World of Warplanes’in potansiyelini en fazla açığa çıkartabileceği alanlardan biri elbette yeni eklenecek olan oyun modları. Fetih modu da tam olarak buna hizmet ediyor ve bireysel performanstan ziyade, takım halinde yapılan görevlerin sonucu etkileyeceği yeni bir oyun modeli ile karşımıza geliyor. Sürekli olarak verilen yeni görevleri en iyi takip eden, haritadaki kilit noktaları en önce ele geçiren takım avantajlı konuma geçiyor ki bu noktada oyuna yeni eklenen bombardıman uçaklarının da önemli bir rolü var.

Yeni uçak sınıfı: Bombardıman Uçakları
Oyunda bulunan Fighter, Attack Fighter, Heavy Fighter ve Multirole uçak türlerine artık on küsür makineli tüfeği ile adeta uçan bir kaleyi andıran bombardıman uçakları da ekleniyor. Başlarda adedi kısıtlı olan bu uçaklar premium olarak edinilebilecek ancak kısa sürede her ülkenin kendisine ait bir teknoloji ağacı olması bekleniyor. Ayrıca yeni yama ile beraber başlayacak etkiliği takip edip görevleri yaptığınızda bir Blenheim bombardıman uçağı da sizi bekliyor olacak.

Bir diğer iyi haber, hem bu uçakların hem de Attack Fighter’ların arka taretlerini artık manuel olarak kontrol edebileceksiniz.

Yeni görevler ve Respawn mekaniği
Artık oyun modları sadece havadaki uçakları düşürme görevlerinden veya sonucu pek etkilemeyen önemsiz bombardıman görevlerinden oluşmuyor. Bundan böyle oyun içerisinde sizlere farklı görevler verilebilecek ve bu görevleri yaptığınızda da zafere giden yolu bir dereceye kadar kısaltmış olacaksınız. Elbette bunlar harita üzerinde farklı bölümlerden ve binalardan oluşmakta. Hepsinin de ele geçirilme yolu farklı farklı. Kimini bombalamanız, kimindeki uçaksavar bataryalarını bombacılar gelmeden önce susturmanız, kimine ise roket saldırısı yaparak zarar vermeniz gerekiyor.

Havaalanları: Respawn noktası olarak seçilebilmelerinin yanında hasarlı uçakları tamir edebilir ve respawn sırasında farklı uçak tiplerine geçebilirsiniz.
Komuta Merkezleri: Eğer bombacıysanız kulak kabartın, emirler buradan geliyor.
Askeri Üsler: Düşman bölgelerine roket yağdırmak mı istiyorsunuz? İstikamet belli.
Maden Tesisleri: Savaşın sonunda kıymeti anlaşılacak etki puanlarını kazanmak için ele geçirilmesi gereken yer bu.

Grafikler & Arayüz ve Ekonomi
Oyunun grafikleri eskiden de çok iyiydi, yetmemiş biraz daha göz okşar hale gelmiş. Aynı zamanda menü neredeyse aynı kalsa da savaş içindeki HUD artık çok daha sade ve ekranı istatistikler ve bilgiler ile doldurmayıp savaşa odaklanmanızı sağlıyor. Bu da her tarafı kontrol etmeniz gereken bir oyunda son derece önemli. Ayrıca oyunda bulunan mühimmat ve sarf malzemeleri de oyuna daha fazla etki edecek şekilde elden geçirilmiş ama sonuç şu diyebilmek için daha fazla deneyim etmemiz gerekiyor.

Kürşat Zaman

6 Yorum Eklenmiş

Tartışmaya katıl
 1. Alp 2 years ago | Cevapla
  Fighter, Attack Fighter, Heavy Fighter ve Multirole gibi kavramların hepsi türkçe olarak mevcut, isterseniz onları da kullanın makalelerinizde :)
 2. eren 2 years ago | Cevapla
  Oyun tam olarak test edilmeden güncelleme ! yapılmış. buna güncelleme denmez yeni bir oyun yapılmış ve çok tanıdık, war thunder çakması bir şey olmuş .eski ağırlığını yitirmiş orjinalliğini kaybederek taklit haline gelmiş. açıkcası bir war palanes oyuncusu olarak üzüldüm. Benim gibi düşünen bir çok oyuncu bu haliyle oynamama kararı aldılar. yazık olmuş...
 3. Adnan 2 years ago | Cevapla
  WOWP oyununu aşağı yukarı ilk çıktığı günlerden itibaren oynayan biriyim. Oyun gerçekten mükemmel denilebilecek bir yapıya V1.9 sürümü ile geldiğini söyleyebilirim. Ta ki V2.0 sürümüne kadar. Binlerce kemikleşmiş oyuncu kadrosuna sahipti. Yıllarını vermiş bu oyuncuların hiçbir fikri alınmadan, V2.0'ı yaşama geçirdiler.Oyun çok basit bir kavramla çocuklara yönelik oynanabilecek bir hale getirilmişti. İlk intibalar olarak hayal kırıklığına uğramış binlece pilot tepkilerini dile getirdi. Bu sürümün yanında, eski sürümün V1.9 de gündemde kalması istenilmekteydi. Oyunun mükemmelliği konusunda, medyaya tanıtımda, deneme imkanı bulan basın mensupları, o kadar süre içinde, oyun hakkında yorum yapabilmeleri mümkün değildir. Oyunu ne kadar uzun soluklu oynarsanız, oyunun mantığını ve heyacanını alabilirsiniz. Kısaca V2.0 sürümü, kemikleşmiş eski oyunculara cevap verememektedir. V1.9 sürümü tekrar oynanabilir olmaması halinde, binlerce pilot arkadaşımız WG'in hiç bir oyununu oynamamak üzere oyunu bilgisayarlarından silecektir.
 4. RaptoR 2 years ago | Cevapla
  Cep telefonu ve tablet için harika bir güncelleme,biraz War Thunder esintisi ve işte müthiş bir oyun mekaniği.Benzersiz,üstün bir fikir.. Sizinde belirtiğiniz gibi ''WoWp’un kemik kitle dışındaki yeni oyunculara ulaşması hayli zorlaşmıştı.''İşte bu yüzden oyuna yıllarını vermiş,emek sarf etmiş,para harcamış,arkadaşlarına da oyunu sevdirip oynatmış, bu kemik kitleye verilebilecek en güzel cevap buydu.,
 5. RaptoR 2 years ago | Cevapla
  Bu arada söylemeden geçemiycem, Oyuna ne zaman dayanamayıp girsem WG ekibini tekrar tekrar tebrik ediyorum.Hemde sesli :)) ve kapatıyorum..
 6. leyrn 3 months ago | Cevapla
  senelerce oynadım ama 2.0 yasamasın dan sonra bıraktım oyunu full ucaklarım vardı ama dogfight olmadan bu oyun i işe yaramaz war thunder dan bi farkı yok eski mekanikler yok cok dsacma olmus ayrıca selerde cok kotu kısacası sırf 1 oyun için alınan 2k moniyoru ve bilg ı bosa cıkardılar helal olsun basları dertten kalkmasın ins

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.