Deceit

Gönderen - - İncelemeler, 2 Fazlasi

İnceleme: Deceit

Son zamanlarda oyun dünyasında MMOFPS\MMOTPS türü aksiyon oyunları oldukça dikkat çekici bir popülerliğe kavuştu. Eğer Dead By Daylight ve PlayerUnknown’s Battlegrounds‘u seviyorsanız, FPS yani birinci kişi görüş açısıyla oynanan Deceit sizleri gerilimin ve maceranın doruk noktalarına çıkarmayı bekliyor.

Oyuna başladığınızda diğer beş kişiyle birlikte kendinizi yıkık, harabe haldeki bir evde buluyorsunuz. Bu gruptaki her üç kişiden biri, bulunulan ortamdaki bir virüsten dolayı enfekte oluyor. Virüs, enfekte olan kişileri insan yiyen ve kana doymayan bir yaratığa dönüştürüyor. Burada grup ikiye ayrılıyor. Enfekte olanlar normal insanları öldürme planları yapıyor. Enfekte olmayanlar da bir yandan kimin virüslü olduğunu bulmaya çalışırken, diğer yandan kaçmanın yollarını arıyorlar.

Kimseye Güvenme
Deceit’te enfekte olmayan kişiyi oynuyorsanız; en başta etrafta toplayabileceğiniz mermilerin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu mermileri toplayarak kendinizi savunabiliyorsunuz. Diğer yandan hayatta kalma şansınızı arttırmak için kendinize müttefikler bulmanız gerekiyor. Ancak yanlış kişiye güvenirseniz, bu güvenin bedelini canınızla ödüyorsunuz. Bu durum da oyunu oldukça gergin bir havaya sokuyor. Ölüm şeklinizden bahsetmişken, aşağı katlarda alanlarda çok fazla vakit kaybettiğinizde ölüm sebebiniz yaratık değil zehirli bir gaz oluyor.

Öte yandan haritada ilerlemek ve çıkışa ulaşmak için belirli sistemleri çalıştırmanız gerekiyor. Bu sistemleri çalıştırırken gözlerinizi dört açmalısınız. Çünkü çalıştırdığınız sistemleri enfekte kişiler tekrar devre dışı bırakıyor.

Öldüren Karanlık
Oyunda enfekte olan kişiyi oynuyorsanız; öncelikle insan formundayken şüphe uyandırmamanız gerekiyor. Çünkü her oyuncuda silah bulunuyor. Eğer virüslü olduğunuz fark edilirse, bir anda avcıyken ava dönüşmek mümkün. Yaratık formuna dönüşebilmeniz için ihtiyacınız olan şey ise karanlık. Bu formdayken çok daha hızlı, daha güçlü ve gece görüşüne sahip oluyorsunuz. Bu sebeple enfekte olan kişi, diğer kişiler için çok daha korkutucu oluyor. Şiddetli öldürme animasyonları da bu noktada oldukça dehşet verici. Elbette zayıf bir noktanız da var, ışık sizi güçsüzleştiriyor. Etraftaki kan torbalarını topladıkça daha da güçleniyorsunuz.

Sizlere kısaca oyunun genel özelliklerinden de bahsedeyim. Deceit, CryEngine 5 ile tasarlanan grafikleri sayesinde oynayanlara oldukça gerçekçi bir görsellik sunuyor. Bu gerçekçi görsellik başarılı ses efektleriyle de birleşince korkunun ve gerilimin dozu -haliyle- katlanıyor. Özellikle karanlık saatlerdeki grafik geçişleri muazzam bir şekilde gerçekleşiyor. Oyunun bir diğer dikkat çeken özelliği de daha az oyuncuyla oynama seçeneği sunuyor olması. Tabi ki bu seçenekte oynamayı seçtiğiniz takdirde çok daha fazla dikkatli oynamanız gerekiyor. Oyunla ilgili bilmeniz gereken bir başka bilgi de, oyun içinde kazandığınız parayla hayatta kalmanızı kolaylaştıracak bir takım eşyalar almanız mümkün. Bunun için oynadığınız her bölüm içinde oyun parası kazanıyorsunuz.

Harita konusunda da oyun oldukça iddialı görünüyor. Harabe bir evde başlayan korku ve gerilim dolu macera orman, hastane gibi pek çok farklı haritada devam ediyor. Bu haritaların her birinin stratejik konumları bulunuyor.

Son sözler
Oyunun kontrolleri başlarda karışık gelebiliyor. Bunun sebebi oyun içerisinde çok fazla şeyi kontrol etmek zorunda olmanızdan kaynaklanıyor. Özellikle oyuna alışma süresi boyunca, yaratıkla tempolu bir mücadeleye girildiğinde (karanlık saatlerde) kontrol sağlamak oldukça zorlu olabiliyor.

Deceit, arayüz olarak oldukça gelişmiş bir şekilde karşınıza çıkıyor. İngilizce, Rusça, Almanca ve İspanyolca dillerini arayüzde bulabiliyorsunuz. Eğer Türkçe arayüz kullanmak istiyorsanız, maalesef oyunda Türkçe arayüz desteği bulunmuyor. Arayüzlerin çeşitliliğine rağmen oyun seslendirmelerinin tamamı İngilizce olarak mevcut ve altyazı desteği yok.

Özetleyecek olursam, Deceit bilinmeyenin verdiği korku ve gerilim hissini oldukça başarılı bir şekilde oyuncuya aktarıyor. Bu psikolojik gerilim, hikayeyle ve hayli kaliteli görsel grafiklerle birleşince ortaya muhteşem bir korku macera oyunu çıkıyor. Diğer taraftan oyun, aynı zamanda arkadaşlarınızla toplu halde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyuna da dönüşebiliyor.

Automaton’un geliştiriciliğini yaptığı oyun, şimdiden dünyada hayli ilgi çekmiş durumda görünüyor. Korku ve macerayı bir arada bulacağınız bir oyun istiyorsanız Deceit’te mutlaka oynamalısınız. Steam üzerinden 24 TL ‘ye sahip olabileceğiniz bu oyun, harika bir FPS tecrübesi yaşatmak için sizleri bekliyor.

Ayrıca LEVEL’ın Instagram hesabını takip ederek 17 Mayıs gününe kadar devam eden yarışmada iki Deceit oyunundan birisinin sahibi olabilirsiniz.

NESRİN KARATAŞTAN

İyi

  • Gayet başarılı grafikler
  • Oynanış ve hikaye bütünlüğü
  • Tadında oyun içi ekonomi

Kötü

  • Kontroller bir tuhaf
  • Altyazı yok
7.8


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.