div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Naval Action’ı test ettik!

- Advertisement -

Simülasyon oyunlara hasret kaldığımız günlerde kendisini göstermeyi başaran Naval Action, beklenmedik derecede detaylı içeriği ile yakın zamanda piyasada olacak.

Peki, önce bir ilk bakışa ne dersiniz?

Simülasyon türü bir dönem Star Wars oyunları ile anılırdı. Akabinde üretilen uçak simülasyonları çıtayı çok daha farklı yerlere taşıdı. Nitekim her oyun tarzında simülasyon yapıma denk gelmek pek mümkün değil. Özellikle deniz üstünde geçen, çok sayıda kaliteli yapıma rastlayabildiğimiz söylenemez. İşte Naval Action, bu açığı tek seferde ortadan kaldırmak için yelkenlerini fora açmış bulunuyor.

Öncelikle değinmekte fayda var ki bu oyuna alışmak gerçekten çok zor. Neyin ne olduğunu anlamak için özellikle “chat”in yardım başlığı altında diğer oyuncularla uzun saatler boyunca konuşmam gerekti.

maxresdefault (1)

Oyunumuz iki temel kısım altında incelenebilir. Bunlardan ilki limanlar olarak karşımıza çıkıyor. Limanlarda yeni gemi satın alabildiğimiz gibi, olanları da upgrade edebiliyoruz. Upgrade’ler bu oyunda bir hayli detaylı. 18. y.y. kadırgalarını kullandığımız oyunda, sadece topların bile onlarca farklı upgrade’i bulunuyor. Farklı çapta gülle atan toplardan, farklı türde ateşleme yapan toplara kadar geniş bir ugprade menüsü bulunuyor. Ayrıca tüketilebilir eşyalar sekmesi altından gemimizi tamir edecek farklı seviyelerde eşyaya ulaşabiliyoruz. Son olarak materyal sekmesi altından oyun içinde kullanılabilir farklı kaynakları para karşılığında satın alabiliyoruz.

navalaction_2

- Advertisement -

Para kazanmak için görev yapmak ve bolca savaşmak gerekiyor. Görevleri farklı limanlardan alıyoruz. Aynı şekilde farklı noktalarda demirleyip, büyük ve küçük olarak ikiye ayrılmış savaş modlarına dalabiliyoruz. Küçük savaşlarda genelde birebir kapışmalar yaşanıyor ki bu da oyunun ikinci temel kısmını oluşturuyor.

Açık denizlerde olan savaşların haricinde, bu şekilde önceden planlanmış savaşlara girebiliyoruz. Savaşa girdiğimiz anda tek yapmamız gereken düşmanı yok etmek. Fakat Naval Action’un simülasyon yönü burada o kadar ağır basıyor ki, gemiyi tam anlamıyla kontrol etmek uzun süre alıyor.

Başta pusulamızın üzerinde bulunan rüzgâr yönünü iyi takip etmek gerekiyor. Karşıdan rüzgâr aldığımız zaman gemimiz olduğu yere çakılıp kalıyor. Hatta bazen onu döndürmek bile mümkün olmuyor. Böyle anlarda yelkenleri indirmemiz gerekiyor. Sonra manevra yapıp, akabinde ilerleyebiliyoruz. Düşünün, tüm bu işleri yaparken düşman üzerimize bombalar yağdırıyor…

navalaction_3

Gemilerin –eğer mevcutsa- ön, arka, sağ ve sol taraflarında büyüklüklerine göre değişen topları bulunuyor. Ateşlenebilen mühimmatlar içinde gülle, zincir ve yakın menzil için şarapnel atışı bulunuyor. Atışlar belirli sürelerle yapılabiliyor. Gemilerin zarar alabildiği dört kısmı bulunuyor ama özellikle zincir ile rakibin yelkenlerini parçalamak gibi farklı durumlar da söz konusu.

Anlayacağınız dopdolu bir gemi simülasyonu aramıza katılmak için gün sayıyor. Hemen her dakikasında fazlasıyla eğlendiğim doğrudur. Detaylar o kadar fazla ki içinde kaybolmadan hareket etmek, büyük sabır istiyor.

Beklenti: 4/5

Yapım: Game-Labs
Dağıtım: Game-Labs
Tür: Aksyion, Simülasyon
Platform: PC
Web: www.navalaction.com

Ertuğrul Süngü

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler