div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

The Elder Scrolls Online: Morrowind beta izlenimleri

- Advertisement -

Morrowind serisi özellikle RPG oyuncuları tarafından hep yüceltilen başlıklardan birisi olmuştur.

Piyasaya çıkardığında neredeyse tüm oyunlarıyla dikkat çekmeyi başarmış, bir şekilde milyonlara hitap etmiştir.

The Elder Scrolls Online içinse çalışmalar oyunun piyasaya çıktığı tarih olan 2014’ten yedi yıl kadar önce başlanmıştı. Yapım aşaması esnasında hakkında birçok dedikodunu çıkan oyun, nihayet 2014 yılında kendisini göstermeyi başardı. Başlangıçta aylık ücrete tabi olan oyun, kısa süre içerisinde ödeme metodunu opsiyonel hale getirdi. Tüm bu yenilikleri getiren Tamriel Unlimited isimli indirilebilir içeriği, 2016 yılında içerisinde Imperial City, Orsinium, Thieves Guild ve Dark Brotherhood gibi büyük DLC’leri barındıran Gold Edition takip etti.

Piyasaya çıktığı dönemde büyük yankı uyandıran yapım, tarihi gelişmelerinden de yola çıkarak anlayacağımız üzere, ne yazık ki tek kişilik oyunlarının ulaştığı başarının yanından bile geçemedi. Bu duruma birçok etken vardı. Özellikle piyasaya çıkıştaki buglar, birçok oyuncuyu kısa sürede TESO’dan uzaklaştırdı. Ayrıca piyasayı elinde tutan WoW, ne yazık ki son kullanıcıları her daim “alışılan sisteme” çekmeyi başardı. Konu hakkında birçok madde sıralamak pek tabii mümkün ama bizim işimiz TESO’nun sıkıntılarından ziyade, 6 Haziranda piyasada olması beklenen TESO: Morrowind eklentisi.

Yenilikler
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki oyun esnasında yaşadığım her şeyi yazmam mümkün değil zira bazı yasal engeller bulunuyor. O yüzden kimseyi gücendirmeden, bizi nelerin beklediğini kaba hatları ile anlatmaya çalışacağım…

TESO piyasada olduğu süre içerisinde kendisini düzenli olarak yenilemeyi başaran MMO’lardan. Evet, belki hedeflediği oyuncu miktarına ulaşamadı ama an itibariyle hiç de azımsanmayacak miktarda oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Yeni gelen eklentimiz Morrowind’se bu miktarı birazcık arttıracak gibi gözüküyor. Oyunumuz adından da anlaşılabileceği üzere Morrowind bölgesinde bulunan Vvardenfell adasında geçiyor.

- Advertisement -

Bu bölgeyi zaten The Elder Scrolls III: Morrowind’de de deneyim etmiştik. O yüzden bu oyunu severler için çok daha heyecan verici bir eklenti geliyor diyebiliriz. Serinin hayranları için de şöyle bir not düşmekte fayda var; yeni eklenti, The Elder Scrolls III: Morrowind’den 700 yıl öncesini konu alıyor. Maceranız boyunca ana seriyle alakalı birçok ince detayla karşılaşacağınızın da garantisini verebilirim. Özellikle Vivec City’yi gördüğünüz zaman biraz heyecanlanabilirsiniz zira kendisi daha yapım aşamasında…

Dediğim gibi, görsel olarak Morrowind haritasında olmak, keyifli bir deneyim fakat bazı klişelerden de ne yazık ki kaçılamadığını gözlemledim. Oyuna yeni bir karakter yaratıp başladığımız zaman, yine bir tutsak olarak dünyaya merhaba diyoruz. Geçirdiğimiz gemi kazasından, bir Assassin tarafından kurtarılıyoruz ve kısa süre sonra kendisiyle bir ekip olup tüm Morrowind’i kurtarmaya çalışıyoruz. (Neden? İşte onu da siz keşfedeceksiniz.)

Oyuna eklenen şüphesiz en büyük yenilik The Warden sınıfı. TESO üretildiğinden bu zamana kadar geçen sürede birçok yenilik görmüş olsak da yeni bir sınıf ile ilk defa karşılaşıyoruz. The Warden sınıfını deneyim etmek için birinci seviye karakter açmamız gerekiyor. En azından erken erişimde sistem bu şekilde çalışıyordu. Karakterimiz doğadan güç alıyor.

Bir yandan bu güç ile farklı iyileştirme büyüleri yapabiliyorken, bir yandan da düşmanlarına zarar vermek için kullanabiliyor. Sahip olduğu yetenek ağaçları şu şekilde sıralanıyor; Animal Companios, Green Balance ve Winter’s Embrace. Farklı silahlar kullanabiliyor olsa da yeteneklerine en çok yay yakışıyor diyebilirim. Özellikle Animal Companion seviyesi 12’e ulaştığında yanına bir adet ayı alabiliyor olması yay kullanmayı benim için biraz daha ön plana çıkardı; yine de başka silahlar kullanarak değişik karakter kullanımlarına açık olması da ayrı güzel.

Aslında duyduklarınız çoğu kulağa tanıdık geliyor, farkındayım. The Warden sınıfı bir yetenek ağacı dışında, kabaca “Ranger” diye tabir ettiğimiz sınıfın TESO’da hayat bulmuş hali. Tabii Winter’s Embrace ağacındaki özellikle onu genel geçer bir Ranger temasından da farklı kılıyor. Anlayacağınız alengirli bir sınıf ile karşı karşıyayız.

Yeni karakterimizin haricinde, oyuna bolca yeni içerik de ekleniyor. Bunların en başında yeni Trial’lar geliyor. Toplamda 12 adet yeni Trial’ın ekleneceği TESO: Morrowind’de, Clockwork City’yi çok daha yakından görebilme şansına erişeceğiz. Tabii işin multiplayer kısmı da unutulmamış. Dileyen oyuncular Ashlands’a gidip, bu bölgede deathmatch tarzda savaşlara katılabilecekler.

Açıkçası oyuna bir seneden beri girmiyordum bile. Büyük bir gazla başladığım, akabinde beni kendisinden soğutan bug’lar ve yapımcı firmanın aldığı kritik kararlardan sonra bir daha pek de bakmam diyordum ama Morrowind eklentisi geçtiğimiz yıl içerisinde oyunda yaşanan değişiklikleri tekrardan görmemi sağladı. Halen savaş mekaniklerine ve oyunun bazı teknik sorunlarına alıştığımı söyleyemeyeceğim ama kesinlikle muazzam bir atmosfer sunduğu su götürmez bir gerçek. Bakalım 6 Haziran tarihi ZeniMax Online ekibine sahilden sağ çıkabilme gücünü verebilecek mi?

Beklenti: 4/5

Ertuğrul Süngü
https://twitter.com/ertugrulsungu

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler