Blackguards 2

Gönderen - - İncelemeler, 4 Fazlasi
close [x]

Blackguard 2

Bir kadın, bir gün kendini yerin altında buluyor, oraya neden atıldığını bilmeden. Oturuyor, düşünüyor, onunla muhabbet etmek istemeyen gardiyanla konuşmaya çalışıyor, örümceklerle arkadaş oluyor ve tam dört sene sonra bir çıkış yolu bulup zindandan kaçıyor. “Cassia” adındaki kadın, güçlü bir imparatorun karısı aslında lakin onu zindana atan kocasından başkası değil; hatta öldü bile sanılıyor Cassia. Buradan çıktıktan sonra da hemen intikam peşine düşüyor kahramanımız ve ekibine güçlü savaşçıları da katarak büyük bir maceraya atılıyor.

02

Daedalic Entertainment yapımı olan Blackguards 2, tek kelimeyle bağımlılık yaratan bir oyun. Bunun nedeni de Cassia’nın intikam macerası değil, oyunun sıra tabanlı stratejik oynanışı ve oyundaki RPG öğelerinin son derece iyi kullanılmış olması.

Cassia ve arkadaşları, büyük intikam macerasında imparatorun elinde bulunan önemli noktaları ele geçirmeye çalışıyorlar ve her bölge, bir büyük savaş demek. Mesela Dragon Age’de önünüze çıkan üç – beş tane düşmanla karşılaştığınız o basit savaşların yerinde burada her biri birbirinden zorlu ve dikkat etmezseniz “wipe” yiyebileceğiniz savaşlar bulunuyor. Lakin Daedalic olayı aşırı zorlaştırıp bir savaşı art arda tekrar oynamanızı da engellemiş, işler daha eğlenceli hale gelmiş.

Savaşlara, savaştığınız bölgenin koşullarına göre belirli sayıda adamla katılıyorsunuz. Genelde dört tane kahraman ve sayısı değişen paralı askerler ile giriyorsunuz savaşa. Kahramanlarınız -Cassia dışında- genellikle bir alanda uzmanlık gösteriyorlar. Örneğin, grubunuzdaki Cüce’yi bir büyücüye dönüştürmeniz mümkün değil. Cassia’yı ise istediğiniz şekilde geliştirebiliyorsunuz. Dilerseniz güçlü bir savaşçı yapın ya da benim gibi hasar büyülerinde uzmanlaşan bir büyücüye…

Her savaşın koşulları da farklılık gösteriyor. Bir savaşta amacınız hızla çıkışa ulaşmakken, bir diğerinde tüm düşmanlarınızı öldürmeye çalışıyorsunuz. Bazen savaş sonunda bazı kararlar da vermeniz isteniyor ve bu da hikâyenin bazı bölümlerini etkileyebiliyor. Savaşlarda en önemli şey karakterlerinizi nasıl kullandığınız. Hareketlerinizin altıgenlerle belirtildiği bir düzlemde sınırlı sayıda hareket kabiliyetiniz oluyor ve sıranızı nasıl kullanacağınız da büyük önem taşıyor. Karşınızdaki düşmanın tam önünde sıranızı tamamlayıp kafanıza baltayı yemek istemiyorsanız örneğin, hareketinizi düşmandan biraz uzakta bitirip onun sizin ayağınıza gelmesini sağlıyorsunuz. Her savaş alanında da mutlaka birtakım, tuzak olarak kullanılabilecek eşya bulunuyor ve bunlarla düşmanlarınızın stratejisini bozabiliyorsunuz.

10

Diablo veya Dragon Age gibi, bolca eşya bulup bunlarla karakterlerinizi güçlendirebildiğiniz oyunda çok sağlam bir yetenek geliştirme kısmı da bulunuyor ama karakterlerin farklı özellikleri olsa hiç de fena olmazdı diyorum. (Black Mage diye birini alıyorsunuz gruba ama niye böyle anıldığına dair bir yetenek göremiyorsunuz.)

Strateji ve RPG oyunlarını seviyorsanız, Blackguards 2’den bir hayli keyif alacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bu oyunu kaçırmayın…

Tuna Şentuna

İyi

  • Dengeli ve eğlenceli oynanış
  • Bolca yetenek ve eşya

Kötü

  • Hikâye daha etkileyici olabilirdi
  • Karakterlerin kendilerine has özellikleri yok
8,3


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.