PS4’ün PS2 emülatörü hakkında sızan haberler can sıkıcı…

Bir kullanıcının yakalayıp Twitter üzerinden duyurduğu detaya bakarsak PS2’nin kutulu oyunları ve PS3’ün Classics serisi PS4 emülatörü tarafından desteklenmeyecek.

Aslında ilk işaretler Sony ve EA’nin Battlefront bundle’ı ile beraber gelmişti. Bilindiği gibi özel Star Wars: Battlefront bundle’ında ana oyunun yanında eski klasiklerden Super Star Wars’un yanında PS2 oyunları Star Wars: Racer Revenge, Star Wars: Jedi Starfighter ve Star Wars: Bounty Hunter da bulunuyordu. Bizim gözden kaçırdığımız nokta ise şu oldu. Bu oyunlar PS4 versiyonları değildi ve PS4’ün geriye uyumluluk özelliğini ilk kullanan oyunlar olmakla şereflendirilmiş, direkt olarak emülatör vasıtası ile çalışan PS2 oyunlarıydı.

Sony nihayet bu çalışmayı birinci ağızdan onayladı ve PS2 oyunlarını PS4’e taşıyacak bir emülatör üzerinde çalıştıklarını ve şu aşamada başka hiç bir bilgi veremeyeceklerini duyurmuştu hatırlanacağı gibi.

report-ps4s-ps2-emulation-wont-support-discs-or-ps3-digital-purchases-144923636144

BradazKing adlı kullanıcının, bir PS2 oyunu olan Dark Cloud oyunun bilgileri arasında yakaladığı detayda şöyle bir bölüm var ki hayli canımız sıkıldı diyebiliriz. Buna göre Xbox One’ın çözümü Playstation 4’te desteklenmiyor ve ne PS2 disklerini takarak PSN’den ücretsiz indirebiliyorsunuz, ne de PS3’te oynadığımız PS2 Classics oyunlarını yeni sisteme aktarabiliyorsunuz.

Elbette bu ekran görüntüsünün orijinal veya Sony bağlantılı olduğunu söyleyecek kadar fazla kanıtımız yok ancak Playstation duyurularındaki genel formatın korunduğunu ve gözümüze çarpan bir aksaklık olmadığını da söylememiz gerek.

Eğer durum tahmin ettiğimiz gibiyse yukarıdaki veriler ışığında Sony’nin PS2 oyunlarını bu emülatör vasıtası ile bir kez daha size satmaya çalışacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bu da 1850 oyunluk muhteşem bir arşivin potansiyelinin kullanılamaması ve Xbox’ın geriye uyumluluk programına cevap verilememesi anlamına geliyor. Oyuncular tarafında yaratacağı hoşnutsuzluktan ise bahsetmek bile istemiyoruz.

Bakalım Sony’den bir açıklama veya yalanlama gelecek mi?

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

Arkadaşlar 25 adet WoW: Battle for Azeroth beta kodunu katılım yoğunluğuna göre sosyal medya kanallarımıza dağıttık… https://t.co/ZPjNP7TU4O
Yaz ayları oyun ayları! Yeni oyunlar, oyunlara yönelik koleksiyonlar ve yeni konsollar için kenara bir miktar para… https://t.co/GdDRAHfGDX

Flickr