div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Brainly/Eodev ile Oyunlaştırma (Gamification) üzerine…

- Advertisement -

Çok kısaca, Eodev kimdir?

Eodev deyince aklımıza ne gelir? Her şeyi sorgula, her şeyi cevapla! 🙂

2009 yılında, Polonya’nın Kraków şehrinde Zadane.pl ismiyle kurulan ve bugün Brainly.com markası ile öne çıkan kuruluş, kısa zamanda ciddi başarı göstererek dünyanın en büyük sosyal öğrenim ağı konumuna erişmiştir. Öğrencileri eğitirken aynı zamanda da eğlendirebilmek, onları sosyalleştirmek ve birbirlerine yardımcı olmalarını sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Kısacası, Brainly üzerinde öğrenciler, birbirlerine ödevlerinde yardımcı olurlar, bilgi paylaşımı yaparak yeni arkadaşlar edinirler.

Aylık 40+ milyon kullanıcıya, 35 farklı ülkede, 12 farklı dildeki yerel arayüz sitesiyle hizmet vermeye devam eden Brainly’nin, Türkiye yerel arayüz sitesi olan Eodev.com ise, kurulduğu 2012 yılından beri aylık 5 milyonu aşan öğrencimize ödevlerinde yardımcı oluyor. Bu sıralar Eodev’in gündeminde, mobil uygulamaların son sürümlerinin yayınlanması yer alıyor. Yeni geçilen küresel uygulama formatıyla, Türk öğrenciler dünya çapında bir bilgi havuzunun da güç ortağı oluyorlar.

Eodev’de insanı çeken başka bir şeyler var…

“Moderatör olmak çok güzel bir duygu. Bu sayede sosyal ilişkilerim daha iyi oldu. Yazım kurallarına özen göstermeye başladım. Bildiğim konularda yardımcı olup yeni arkadaşlar edindim. Teşekkürler, Eodev!” – ByYakamoz0058

“Moderatör olmak başarının yolunu kendi kendine geliştirmek demek. Bana yeni hedefler veren ve bu hedefleri yerine getirme azmini veren, gönüllülük esasına dayanan bir uğraş…”
– SunFlowerSeeddss

Eodev’in kullanım amacı çok basittir: Başkalarına bildiğin konularda yardım et ve emin olmadığın konularda da başkalarından yardım al; grup çalışmasına katıl! Hal böyle olunca, birbirine yardım eden bir topluluk oluşuverir ve bu topluluğun hayatta kalabilmesi için gerekli olan özveri, güven ve yardımseverlik ruhu, kendi kendini yenileyebilen, sürekli aktif, sürekli enerjik, sürekli çok bilen ve yardım eden bir topluluk düzenini ortaya çıkarır.

8_brainly-eodev_kuresel_mobil

- Advertisement -

Topluluk derken?
Eodev.com topluluğu, kanka edasıyla anne emeğini birleştirerek, ödevlerinde yardım arayan öğrencilerin derdine derman olmak için 7/24 çalışır; hem de tamamen gönüllü olarak!
Brainly’de, dünyanın farklı ülkelerinden toplam 1000’i aşkın ve sadece Eodev’de ise 200’ü aşkın, tamamen gönüllü çalışan ve bilgi birikimlerini milyonlarca öğrenciyle paylaşan moderatör arkadaşlarımız bulunmaktadır. Moderatörlerimiz, içeriklerin kalitesini ve site güvenliğini kontrol etmekle ilgilenirler.
Eodev topluluğumuzda, topluluk düzeninden sorumlu olan Topluluk Yöneticimiz ve diğer üst düzey denetlemelerden sorumlu olan yönetici üyelerimiz, moderatörlerimizle birlikte düzenli olarak ortak çalışmaktadırlar. (Dilerseniz, bu linkten de moderatörlerimizi nasıl bir form ile seçtiğimizi görebilirsiniz: http://elit.eodev.com/moderator-basvurusu/)

Ödevle oyun mu olurmuş?…
Hem de alası olur! Eodev’deki topluluk ateşi, aslında bir nevi mevcut işleyen oyunlaştırma sisteminin doğal sonucudur. Eodev.com, oyunlaştırma yöntemi ile öğrencilere rekabet ortamı sunarak derslerini sevdirmeye çalışır.
Eodev üzerinden, anlamadığınız okul dersinizle ilgili bir soru sorup, sadece birkaç dakika içinde başka bir öğrenciden anlaşılabilir bir cevap alabilirsiniz. İsteyenler de, engin bilgilerini kullanarak cevap bekleyen diğer öğrencilere yardım eder! Ne kadar yardımcı olursanız, o kadar teşekkür ve puan toplar, toplulukta lider moderatörler olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Böylece, içerik kalitesi düzenli olarak kontrol edilirken, Eodev topluluğu da sürekli büyür ve grup çalışmasının avantajlarından faydalanmak mümkün hale gelir.

1_eodev_desktop_yepyeni

Oyunlaştırma sistemi nasıldır?
Eodev.com, bilgiye ulaşma kapsamında, soru sorma ve araştırma yapma ile bilgi paylaşımı kapsamında da, diğerlerine yardım etme, derslerini tekrar etme, kendini kanıtlama ve sosyal tanınırlık elde etme faaliyetlerini teşvik eder. Uygulamada yer alan gamification, yani oyunlaştırma sistemi ile öğrenciler kendi arasında bir rekabetin içine girmekle birlikte, verecekleri cevapların kalitesini artıramaya özen gösterirler.

Puanlar
Puanlar ile soru sorulabilir ve başarılar kazanılabilir. Siteye kayıt işleminden sonra, hesaba 50 puan ekstradan ücretsiz olarak eklenir. Bu ilk 50 puan ile aradığınız soruyu siteye yazarak paylaşabilirsiniz. Bundan sonra ise puan toplamak için, topluluğun paylaştığı sorulara cevap vererek devam edilir. Benzer şekilde, sorulara verimiş en iyi cevabı seçerek de ekstra puanlar kazanılır.

2_Brainly_press_S copy

Sıralama
Düzenli soru-cevap yöntemi ile kazanılan puanlar, günün, haftanın ve ayın en çok çözenleri olarak listelenir.

Teşekkürler
Toplulukta verilen emeğe saygı anlamı taşır. Verilen cevaplara ya da cevabı veren kişinin profiline eklenen teşekkürlerle toplulukta saygınlık kazanılır.

Rütbeler ve başarılar
Soru çözümü ve verilen cevapların kalitesi ile alınan teşekkürlerin birleşiminden yeni rütbeler kazanılır. Bu rütbeler Acemi kullanıcıdan Dahi’ye kadar ilerler. Benzer şekilde, soru çözüm hızı ve sıklığı, yeni arkadaşlar edinme ve benzeri faaliyetlerde, Radyoaktif Müzeyyen’den Zeus Şimşeği’ne kadar yeni başarılar kazanılabilir.

Tüm bunların yanısıra, topluluk içerisinde belirli tarihlerde gerçekleştirilen ödüllü soru-cevap yarışmaları ve anketler, rekabetin yanında grup çalışmasından elde edilebilecek avantajların önemine de vurgu yapar.

Petite fille et tablette

Haberler

1 Yorum

  1. Mükemmel! 🙂 E odev’in bana kazandırdığı çook şey var ! 🙂 Moderatör olmak ayrı bir duygu… Iletişim kurmak BU sitede daha kolay 🙂 Tavsiye ediyorum.
    Teşekkürler! E ödev.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler