div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Oyunların Platform Karmaşası

- Advertisement -

Hemen en başından altını çizeyim, buraya “Şu platformu kullanın, yok bu daha iyi, vay bunda şu var!” demek için gelmedim. Aksine bu karmaşanın özünde ne kadar gereksiz olduğunu kendimce anlatmaya geldim. Modern konsolların piyasaya çıkmasından sonra önünü bir türlü alamadığımız bu “Oyun hangi platformda oynanır?” konusu, artık kabak tadı vermeye başladı. Sözde özgür bireyler olarak istediğimizi seçme hakkımız var ama bu karmaşanın derinlerine bakınca olan tek ey, oyun piyasasının tuzaklarına tıpış tıpış düşmemizden başka bir şey değil.

Özünde iki platform var sürekli didiklenen; birisi PC platformu, diğeri de konsol platformu. Birini diğerine çarptığınız zaman komik tartışmalar çıkıyor ortaya. Hele bir de konsolların kendi arasındaki rekabeti de var ki apayrı bir konu o zaten… Olayın en dibine vurursanız, PC platformundan gayrısına pek ihtiyaç duymazsınız, bu su götürmez bir gerçek. Ama konsolların öne çıktığı taraflar da var ki bu da bu kulvarı ister istemez tercih sırasına koyuyor.

Karmaşa diyorum ama aslında ortamda öyle büyük bir karmaşa yok. Ortamı bulandıran, özellikle konsol piyasasındaki markaların müşteri yakalamak adına ortaya attığı gereksiz detaylar sadece. Bu da bize yersiz masraflar ve her şeyden önemlisi, oyun oynamanın o eğlenceli tarafını işkenceye dönüştürmek olarak geri dönüyor. Düşünsenize, piyasadaki tüm oyunları sorunsuz bir şekilde oynayabilmek için nasıl bir masraf yapmanız gerekir?

Bir kez daha hangi platformun ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu özetlemeye çalışacağım şimdi ve görüntüyü biraz daha netleştireceğiz böylece. Bakalım, hangi platformun ne gibi avantajları ve dezavantajları var. Tekrar altını çizmek gerekirse, en iyi platformun hangisi olduğuna karar vermek değil amacımız, sadece olanı ortaya dökmek.

excellent-computer-gaming-setup-with-the-crimson-dragon-3-monitor-gaming-pc-desk-setup

PC (Personal Computer)

+ Konsollara özel oyunlar hariç, tüm oyun piyasasını bu kulvarda bulabilirsiniz.
+ MMORPG, Strateji, MOBA vb. tarzların en verimli şekilde oynanabileceği platform burasıdır.
+ Oyun fiyatları bu platformda daha katlanılır seviyededir.
+ Tek bir Steam hesabıyla oyunlarınızın eskimesi ve çöpe gitmesi gibi bir ihtimal yoktur.
+ Görsel kalite, PC kulvarında her zaman ve en az bir tık daha ileridedir.
+ İyi bir Gamepad, klavye ve mouse’un keyif vermediği zamanlarda devreye girebilir.

- Advertisement -

– İyi ve eksiksiz bir PC donanımı, genellikle yüksek bir maliyete karşılık gelir.
– Bazı konsollara özel oyunlardan mahrum kalırsınız.
– Oyunların optimizasyon seviyesi standart değildir, her oyunu her PC ile oynayamazsınız.
– Korsan kullanımı, bu platformda daha yaygındır.

Next-gen-COnsoles-FEatured

KONSOL (PlayStation, Xbox, Nintendo)

+ Exclusive oyunlar. (Sadece o konsolda oynayabileceğiniz oyunlar.)
+ Bu oyun bende çalışır mı gibi bir derdiniz olmaz. (Standart donanım.)
+ Ergonomi. (Oyunu aç, koltuğuna yerleş, keyfine bak.)
+ Bir konsolun tek başına fiyatı, ortalama bir PC donanımından çok daha ucuzdur.
+ Futbol ve dövüş oyunları gibi aynı ortamda oynanan oyunlar, konsol platformuna daha uygundur.

– Oyun fiyatları cep yakacak derecede pahalıdır.
– MMORPG, Strateji, MOBA gibi tarzlardan büyük ölçüde mahrum kalırsınız.
– Bir konsol yeni bir versiyona geçtiğinde, eski oyunlarınız evlatlık olur.
– Kısmen de olsa depolama sorunu yaşarsınız.

Evet… Unuttuğum ve hiç değinmek istemediğim kriterler de vardır burda mutlaka ama olayın özeti, aşağı yukarı böyle. Bana sorarsanız, bu bile fazla detaylı aslında. Bence her iki platform arasında Exclusive oyunlar ve ergonomiden başka fark yok. Hatta ve hatta, olay tamamen tercih aşamasında sabit ama ne yazık ki birer insan olarak tercih yaparken diğer kulvara savaş açmak gibi gereksiz huylarımız var.

51dowu3fw1lsl1000

Çok taze bir haber var dikkatime takılan, onu da buraya sıkıştırayım hazır konumuza dahilken. FPS oyunların “klavye&mouse vs. Gamepad” savaşını hepiniz bilirsiniz. Bu savaşın mağduru da aparat eksikliğinden dolayı her zaman konsol kulvarı olmuştur doğal olarak. HORI’nin tasarladığı yeni bir donanım, konsol tarafında dengeleri sağlayacak gibi görünüyor, zira konsollar için özel olarak tasarlanmış olan klavye&mouse aparatı, yakın bir zamanda görücüye çıkacak. Peki bu, aradaki gerginliği yumuşatacak mı? Hiç sanmıyorum…

Ben size çok net bir tavsiye vereyim mi? Oyun oynamayı Gamepad’le seviyorsanız, bir konsol alın kendinize. Yok eğer klavye&mouse derseniz, PC’nin kapıları sonuna kadar açık size. (Yeterli imkanınız varsa, bir PC ve bir konsol da gayet iyi bir tercih olacaktır tabii ki.) Bu iki kriter yeterli bence ki geri kalan her şey, markaların biz oyuncular için ortaya attığı para tuzaklarından başka bir şey değil.

Ertekin BAYINDIR

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler