div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Bir oyuncunun offline günlüğü…

- Advertisement -

0-giris

Video oyuncuları hakkındaki şu ön yargılardan sizler de bıkmadınız mı? 7/24 bilgisayarın, oyun konsolunun başında video oyunlarıyla oynayan; oyun oynamaktan yemek yemeye, uyumaya bile vakit bulamayan; oyun oynamaktan derslerine çalışamayan, oyunlar yüzünden perdeleri çekili loş odalarda günler geçiren video oyunu bağımlısı kurban genç görüntüsü son derece haksız bir imaj. Video oyunlarını seven insanların çoğu bu uydurma ve ön yargılı imajla hiç de uyuşmuyorlar. Bu ön yargıların sahipleri oyun severleri bir de bizden dinlesinler. İşte bir oyun severin, oyunlar dışındaki günlük hayatı.

1
1- Ders çalışmak için her gün saatler harcarlar
Video oyununu sevmeyen öğrenci gördünüz mü? Biz görmedik. Peki okullardaki milyonlarca oyun sever genç, sınavlarından sürekli zayıf notlar alıp sınıfta mı kalıyorlar? Elbette hayır! Oyun sever öğrenciler ne zaman oyun oynayacaklarını, ne zaman ders çalışacaklarını çok iyi biliyorlar. Hatta çoğu öğrenci, video oyunlarını derslerden yorulan zihinlerini dinlendirmek, boşaltmak, rahatlamak ve sonraki derse/sınava hazırlanmak için kullanıyorlar. Hepsinin de notları gayet güzel, hepsi de en güzel üniversiteleri kazanıyorlar, en güzel eğitimleri alıyorlar! Bu çocuklarla alıp veremediğiniz nedir? Düşün artık yakalarından.

2
2- İletişim yetenekleri son derece gelişmiştir
Bu eski Hollywood filmlerinde oyun severleri çevresindeki insanlarla iletişim kurmaktan, konuşmaktan aciz gösteren o propaganda filmlerinin yapımcılarını, yönetmenlerini dava edip tazminat alsak, yeridir. Oyun sever gençler, çevresiyle son derece başarılı biçimde iletişim kurabilen, zengin kelime dağarcığına sahip, medeni cesareti yüksek, hatta özgüvenleri de zirve yapmış bireylerdir. O safsatalara inanmayın. Oyun forumları, insanoğlu medeniyetinin yazıyı keşfettiği on bin yıldan bu yana yazdığı toplam yazı miktarından daha çok metinle dolu. Aman ha!

3
3-Şehir içinde veya dışında düzenli aktivitelere katılırlar
Video oyunlarını sevenleri odalarından çıkmayan insanlar olarak gösterenlerin sözlerine hiç aldırış etmeyin. Video oyunları milyonlarca gencin sosyalleşmesini sağlayan çok etkili bir mecra. Online oyunlarda tanışan, gruplaşan, arkadaş olan sayısız genç düzenli olarak buluşur, toplanırlar. Uzun uzun sohbet edip eğlenirler, hatta çoğu zaman trekking gibi aktivitelere akan, şehir ve kültür turlarına katılan multiplayer gruplarına tanık olabilirsiniz. Oyunsever gençlerin hakkını yemeyi bırakın.

4
4- Spor yapmak için fırsatları kaçırmazlar
Halı sahaları dolduran sayısız genç sporcuyu kenara çekip bir sorun bakalım, aralarında video oyunu oynamayan var mıymış! Peki ya, liselerin, üniversitelerin hergün saatlerce antrenman yapan atletizm, futbol, basketbol, voleybol takımlarındaki oyuncular video oyunlarıyla oynamıyor mu sanıyorsunuz? Evinin salonunda, konsolun başında iki tur Fifa atan arkadaşların, oyundan sonra “var mısınız yan sokaktaki çim sahada tek kale maça” gazıyla sokaklara indiklerini bilmeyenlerin uydurmalarıyla oyun severleri mahkum etmeyelim, lütfen. Bu klişeler hızlı bir ivmeyle azalarak bitsin artık.

5
5- Oyun oynamayanlardan daha çok yürürler
Evet, oyun severlerin üzerine atılmış bir diğer iftira, bütün gün odalarından çıkmadıkları ve koltuğa gömülüp yaşadıkları safsatasıdır. Oysa oyunseverler yaşları itibarıyla, henüz otomobil sahibi olmayan gençlerin yoğunlukta olduğu bir kitledir. Oysa tüm suçları video oyunlarını sevmek olan bu gençlere o iftiraları atan yetişkinler, oyun sever gençlerden çok daha hareketsiz bir yaşam sürerler. İş, güç, ‘hayat gaiyesi’ peşinde koşturayım derken aslında bütün gün ofiste oturan, ofisten çıkınca otomobilinde/ servisinde oturan, eve geldiğinde yemek masasında oturan ve sonra da TV karşısında oturan yetişkinlerin aksine gençler her yere yürüyerek giderler, gün boyunca çok aktif şekilde hareket etmek zorundadırlar. Sadece AVM’nin yemek katında, hangi restorandan yemek yiyelim diye dolaşan öğrenci grupları, tek bir turda bir yetişkinin bir haftalık toplam adım sayısını geçiyor! Sonra birisi çıkıp ‘oyunseverler bütün gün hareketsiz yaşıyor,’ demez mi? En sakin insanı bile zorla sinirlendirir bunlar!

- Advertisement -

6
[title type=”h3″]6-Bize her gün Kinetix![/title]
Renkli ve enerjik modelleri ile hareketi, aktif hayatı seven, rahatlık ve şıklıktan vazgeçemeyen gençlerin tercih ettiği Kinetix, günün her anına eşlik edecek ayakkabılar üretiyor.

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler