City Car Driving

Gönderen - - İncelemeler, 3 Fazlasi

City Car Driving

Otomobil kullanmayı bilmeyenler, trafik kurallarını hala öğrenemeyenler müjde! Bu oyun sizin için geldi!

Nasıl ama? Ucuz internet reklamları gibi oldu mu böyle söyleyince?

Daha da meraklandırmadan söyleyeyim. Piyasadaki en gerçekçi otomobil simülasyonlarından biri olan ve beta hali uzun zamandır kendi sitesi üzerinden indirilebilen City Car Driving nihayet Steam’e geldi.

Ortalama bir erkeğin hayali üç aşağı beş yukarı şudur: “18 yaşıma girdiğimde ilk işim ehliyet almak olacak!”. Bu oyun ise ehliyete hazırlık gibi bir şey. Oyun grafik olarak beklentileri yüksek olanları çok tatmin etmeyecek olsa da debriyaj-gaz gibi detaylarıyla ya da trafikte karşılaşabileceğiniz ani, bir o kadar da günlük hayatın parçası olaylarla, gerçekçi bir sürüş deneyimi yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Bu arada bazı sorunları da yok değil ancak onlara birazdan değineceğim.

Oyunun yapımcısı Forward Global Group’un Rus kökenli olmasından dolayı, oyunun faunasını da Lada ve GAZ gibi araçlar oluşturmakta. Oyunda direksiyonuna geçtiğiniz ilk araç ise efsanevi Lada VAZ 2107. Bilmeyenler için, Murat 124 olur kendisi. Sürüşü de o kadar keyifli ki bu hergelenin, satın almayı bile düşünebilirsiniz!

City Car Driving, iki farklı oyun modu sunuyor. İlki “Hür Sürüş” adıyla sunulan (Evet, oyunda Türkçe desteği mevcut!) serbest sürüş. İstediğiniz arabayı seçip, istediğiniz hava koşulunda sürüş yapabiliyorsunuz. Diğeri ise “Kariyer” modu. Başta, arabayı kullanmayı öğretiyor. Burada ilerledikçe serbest sürüş modunda kullanabileceğiniz arabalar ve haritalar açılıyor. Geliştikçe trafikte karşınıza çıkabilecek olaylar da simüle ediliyor. Simüle ediliyor derken de yolda önünüze yaya atlaması, birisinin olmadık zamanda üzerinize direksiyon kırması gibi olaylardan bahsediyoruz.

Oyunda, debriyaj-gaz ayarı da mevcut fakat klavye ile oynaması o kadar keyif vermiyor. Biz oyunu Logitech G29‘da inceledik ve açıkçası oyunun hakkını verebilmeniz için iyi bir direksiyon setine ihtiyacınız var. Tıpkı gerçekte olduğu gibi, debriyajdan ayağınızı çekerken gaza basmanız gerek sevgili okuyucu. Haliyle, klavyede öyle yavaş çekme olmadığı için bir anda arabayı şaha kaldırabilir, stop ettirebilir yada çok bağırtabilirsiniz. Ha, eninde sonunda kullandığınız araç da Murat 124 olunca, çok yadırganmıyor.

Oyunun türlü güzellikleri olduğu kadar basit hataları da var. Bir yere çarpmadığınız halde oyun eğitimizi yarıda kesebiliyor ve ekranda kocaman “çarptınız, baştan başlayın” yazıyor. Bir yerden sonra sinir olmanız işten değil. Ya da nizami dönüşlerde ters yola girdiniz uyarısı yapıp oyundan atabiliyor. Kısaca görev akışının stabil olduğunu söylemek zor, biraz daha gelişmesi lazım…

Steam’e geldiği gibi dahil olduğu Steam Workshop bölümü ise ana baba gününe dönmüş durumda. Toyota Corolla’dan Lamborghini Diablo’ya kadar her tür aracı indirip ücretsiz olarak deneyebilirsiniz. İsteyebileceğiniz hemen tüm arabalar mevcut.

City Car Driving herkese hitap etmediği gibi, türü sevenlerin de satın almadan önce iyice incelemesi gereken bir oyun. Size göre olduğuna karar verdiyseniz, keyif alacağınız kesin.

Doruk Demirüstü

İyi

  • Grafikler beklediğimden iyi
  • Gerçekçi sürüş deneyimi

Kötü

  • Görevlerin bitmesini engelleyen bazı buglar
  • Ufak bir hata bile başarısızlık demek
7.5


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.