Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – First Assault Online

Gönderen - - İncelemeler, 2 Fazlasi

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex – First Assault Online

Ghost in the Shell her zaman inanılmaz merak ettiğim ancak bir o kadar da uzak kaldığım bir anime oldu.

Her yıl pek çok farklı anime izlememe rağmen bir türlü sırayı Ghost in the Shell’e getiremedim. Biliyorum ki bir başlasam devamı gelecek ama olmadı işte. Diğer taraftan ben ne kadar uzaklaşsam da Ghost in the Shell peşimi bırakmadı ve animesiyle olmasa bile oyunu ile karşıma çıkıverdi. Birkaç ay önce duyurulan yapım nihayet piyasadaki yerini aldı.

Tam adı hayli uzun olsa da ben oyunu First Assault olarak telaffuz edeceğim.

first-assault-online-21

First Assault, Ghost in the Shell dünyasını bize ücretsiz bir MMOFPS oyunu olarak sunuyor. Tamamen Türkçe arayüze sahip olan First Assault, en son Dirty Bomb’da oynadığım MMOFPS oyun tipine sahip. Yani oyunda seçebileceğiniz pek çok karakter bulunuyor ve bu karakterlerin her birinin özel bir yeteneği var. Fakat Dirty Bomb’da olduğu gibi her karakter kendine özgü bir silah kullanmıyor. First Assault’ta karakterler aynı silahları kullanabilseler de, kendine has güçleri ile ön plana çıkıyorlar. Mesela karakterlerin biri görünmezlik yeteneğine sahip iken başka bir karakter büyükçe bir robotu taret olarak ortaya bırakabiliyor.

Düşmanı patlatan bir drone kullanabilen karakterin yanı sıra, duvar arkasında yer alan rakiplerinizi görmenizi sağlayacak bir diğer karakter mevcut oyunda mesela. Kısaca, halihazırda sekiz farklı karakterin bulunduğu First Assault yeterince oynanış çeşitliliği sunuyor. Aslında her bir karakterin diğer karakterlerin yeteneklerini kullanmasının da bir yolu bulunuyor. Skillsync sistemi sayesinde bir karakter kendi yeteneğini kullandığında, yakınında olan oyuncular da eğer isterlerse bu yeteneği çok kısa bir süre için kullanabiliyorlar.

maxresdefault-1

Oyun, harita ve harita üzerindeki görevler konusunda ise ne yazık ki yeni ve orijinal bir içerik sunmuyor. Takım Ölüm Maçı, İmha ve Terminal Fethi olmak üzere üç farklı oyun modu bulunuyor. Takım ölüm maçında rakip takım oyuncularını yok edip takım halinde 10 bin puana ulaşmaya çalışıyorsunuz. Her bir kill 100 puan ediyor; ancak ikili veya üçlü öldürmeler, kafadan vuruşlar, bomba veya yakın dövüş silahları ile alınan killer ekstra puan sağlıyor. İmha modunda ise bir takım bomba kurmaya çalışırken diğer takım bu bombayı inha etmeye veya kurulmasını engellemeye çalışıyor.

Beşinci elde takımların görevi değişiyor ve altı eli kazanan oyunun galibi oluyor. Terminal fethi de yine tanıdık başka bir mod. Conquest moduna benzer olsa da bazı farklılıkları var. Bu modda belirlenen bölgeyi ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Eğer ele geçirebilirseniz bir sonraki bölgeye ilerliyorsunuz. Bu şekilde toplamda beş bölgeyi ele geçiren takım oyunu kazanıyor. Eğer süre yetmez ise o zamana kadar en çok bölgeyi ele geçirmiş olan takım galip sayılıyor.

game-2016-09-16-22-23-11-37

Silahlarınızı oyun parası biriktirerek satın aldığınız gibi bu silahları çeşitli şekillerde geliştirebiliyorsunuz, bunun dışında ise Tachikoma adındaki dronalrınızı da aynı şekilde geliştirebiliyorsunuz. Oyunda yer alan silah ve karakter skinleri ise First Assault’un temel geçim kaynağını oluşturuyor ve bu içerikler ücretli kısma giriyor. First Assault son derece eğlenceli; ancak biraz klasik bir oyun yapısı sunuyor.

Enes Özdemir

İyi

  • Ghost in the Shell atmosferi
  • Güzel grafikler
  • "Pay to Win" değil

Kötü

  • Türe bir şey katmıyor
  • Silahlar arası denge sıkıntılı
7.5

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.