Hover: Revolt of Gamers

Gönderen - - İncelemeler, 4 Fazlasi

İnceleme – Hover: Revolt of Gamers

Aylar önce ilk defa Hover: Revolt of Gamers’ın erken erişim versiyonunu incelemiştim.

O dönemler parkour sporuyla da yakından ilgilenmek istediğim için, konsepti beni oldukça kendine çekmişti. Parkour hevesim bir şekilde yarıda kalmış, Mirror’s Edge: Catalyst ise yeni duyurulmuştu ve henüz oynama imkanımız yoktu. Bu esnada Hover karşıma çıktı. Oyun beni bir süre başında tutmayı başarsa da o dönem henüz erken erişim aşamasında olduğu için oldukça sınırlı bir içeriğe sahipti. Haliyle kısa sürede monotona bağlamış ve bir süre sonra da sıkılmama yol açmıştı.

Oyun fazla uzatmadan erken erişim sürecini tamamladı ve nihayet piyasada. Bakalım ne kadar gelişim göstermiş?

Bir Kickstarter projesi olarak ortaya çıkan Hover: Revolt of Gamers, simülasyon benzeri bir oynanışa sahip değil. Yani Hover’dan beklentiniz gerçekçi bir parkour oyunu olması yönündeyse şimdiden hayal kırıklığına uğrayacağınızı belirtmek istiyorum. Hover, arcade ögelerini bünyesinde barındıran, cyberpunk atmosfere sahip bir parkour oyunu. Çok yükseklerden yere düşebiliyor, normal bir insanın zıplayamayacağı kadar yükseğe sıçrayabiliyor ve bir kez kontrollere hakim olduğunuzda uzunca bir süre duvarlardan koşabiliyorsunuz. Oyunun başında ise tün bunları öğrenebilmek için sizi pek germeyecek bir turorial oynuyorsunuz.

Tutorial’ın ardından şehre büyük bir hızla kendinizi salıyor, varoş mahallelerden şehrin lüks semtlerine kadar her yerde “koşuyorsunuz”.

Şehir içinde yapabileceğiniz birçok görev bulunuyor ve oyunun erken erişimdeki en büyük eksiği de görev kıtlığının var olmasıydı. Oyunda daha çok parkour mücadelesi şeklinde görevler olsa da puan tabanlı ve meydan okumaya dayalı görevler ve farklı etkinlikler de mevcut. Görevleri tamamladıkça tecrübe puanları ile seviye atlıyorsunuz. Seviye atladığınızda ise yetenek ağacınızda yeni özellik ekleyebileceğiniz bir alan açılıyor. Jetona benzeyen bu özellikler arasından oyun stilinize en uygun olanı seçiyorsunuz.

Bunlardan kimisi hack özelliklerinizi geliştiriyor, kimisi koşu hızınızı artırıyor, kimisi zıplama yeteneğinizi artırarak daha üst noktalara erişmenizi sağlıyor, kimisi ise kayma işlemi esnasında daha hızlı olmanızı sağlıyor.

Erken erişime oranla çok daha fazla oyuncu ile karşılaşabiliyorsunuz. Artık erken erişimdeki gibi saat başına bir oyuncu ile değil, oynadığınız her an çevrenizde koşuşan birkaç oyuncu ile karşılaşabilmeniz olası.

Yine de hala oyunda eksik bir şeyler var gibi görünüyor. Birçok görev olsa da bu durum sadece oyun süresini biraz daha artırıyor ve oyunun monoton yapıdan çıkmasını engellemiyor. Müziklerin de çok çekici olmadığı oyun cyberpunk atmosferi ve grafik tarzıyla dikkat çekecek gibi.

Hover: Revolt of Gamers, her ne kadar gerçek bir parkour sporcusu için gerçeklerden uzak ve arcade bir yapıda olsa da bir süreliğine eğlence vaat eden bir yapım. 31 liralık fiyatıyla, hareketin ve aksiyonun içinde olduğu Hover, bir şansı hak ediyor.

Kim bilir, belki de siz oyunun içinde kaybolacaksınız ve parkour konusundaki yeteneklerinizi keşfedeceksiniz. Bu arada unutmadan, halihazırda Steam’de olan oyunun 2017’nin son çeyreğinde PS4 ve Xbox One’a çıkacağını da belirtmek isterim.

Enes Özdemir

İyi

  • Başarılı atmosfer
  • Aksiyon dozajı yüksek yarışlar
  • Erken erişim süreci iyi kullanılmış

Kötü

  • Bir süre sonra monotona bağlıyor
  • Müzikler sıkıcı
8.1


Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.