Starpoint Gemini 2

  0
  31

  Starpoint Gemini, 2010 yılında Hırvat küçük bir oyun geliştiricisi olan Little Green Men Games tarafından yaratılmıştı. Hırvatistan hükümetinden destek alarak geliştirilen oyunu çok genel biçimde anlatmak istersek, bilimkurgu temalı ve uzay gemileriyle oynanan Diablo olarak tanıtabiliriz. Ancak elbette ki oyun bundan çok daha fazlasına sahipti. İlk oyun, doğruları ve yanlışlarıyla bir şekilde oyun dünyasında başarı sağladı. Benim de geliştirme aşamasından itibaren takip ettiğim bu “uzay gemili” RPG oyunu, 2010 yılında oyun dünyasının henüz çok da adapte olmadığı sosyal medyayı da gayet güzel kullanıyordu; geliştiriciler Facebook’tan oyuncularla iletişim kuruyor, oyun hakkında geri bildirimler alıyor ve sık sık duyurular yapıyorlardı.

  01

  Birinci oyunun kurtlar sofrasındaki başarısının ardından kaçınılmaz olarak ikinci oyun da geldi. Starpoint Gemini 2, birinci oyuna göre çok daha gelişmiş, çok daha etkileyici bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir uzay haritasında serbest bir şekilde dolaşmaya izin veren oyun, gezegenler ve uzay istasyonları arasında ticarete, ödül avcılığına, farklı görevlere izin veriyor, kaptanı olduğumuz geminin yanında paralı asker olarak destek gemileri kiralamamıza fırsat tanıyor ve öykü boyunca karakterimizi adım adım geliştirip yeni yetenekler kazanarak büyük uzay savaşlarında kahramanlaşmamıza kadar gidiyor iş.

  Oyun, filo komutanı olan babasını beklenmedik şekilde kaybeden genç bir pilotun, elinde kalan gemisi ve mürettebatı ile uzayda babasının vasiyetinin peşine düşmesini konu alıyor. Bu sırada farklı fraksiyonlarla iletişime geçiyor, bazılarıyla düşman, bazılarıyla dost oluyorsunuz. Elbette ki her fraksiyonun size sağladığı farklı teknolojiler, farklı gemiler, farklı silahlar bulunuyor. Ancak bir fraksiyonla düşman olup onun istasyonlarına inemediğiniz için üzülmeyin. O fraksiyonun ürettiği gemilerden birini bir savaşta piyadelerinizle basıp ele geçirebilir ve yine kullanabilirsiniz.

  Açıkçası uzay temalı RPG’lerden çok daha derin, daha detaylı, daha kompleks oyunlar olmalarını bekliyorum ama ben beklentileri çok yüksek bir adam olduğum için hayal kırıklığını sık yaşıyorum. Oyuna da haksızlık etmemek lazım; küçük bir geliştirici tarafından hazırlanmış, düşük bütçeli bir oyun olmasına rağmen, uzun saatler boyunca sıkılmadan oynayabileceğiniz, benzerlerine oranla çok daha derin ve detaylı bir oyun ortaya çıkmış. Öyküyü anbean takip etmenize gerek olmadığını ve oyunu “açık dünya” yapıda dilediğiniz kadar oynayabileceğinizi de hatırlatayım.

  04

  Şahsen Fallout 3 ve The Elder Scrolls V: Skyrim detaycılığında bilimkurgular seven biri olarak pek çok oyuna artık burun kıvırıyorum ama bilimkurgu ve RPG türü oyunlarını sevenler için tadına bakılması gereken bir lezzet olduğunu da kabul ediyorum.

  Cem Şancı