div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Niffelheim’ı test ettik!

- Advertisement -

Tek başına kalmak zordur. Hele ki dağın başında, her şeyin senin eline baktığı bir yerde kendi kendine yetmek, inanın çok daha zordur. Bir yandan savaşıp, bir yandan toplayan ve tüm bunları bir arada yaparken hayatta kalmayı başaran bir karaktere merhaba deyin.

Viking teması şüphesiz “Vikings” isimli dizi ile fazlasıyla ana akım oldu. Bir dönemler fazlasıyla metal müzik dinleyenleri ya da mitoloji meraklıları ile anılan bu tema, ne yazık ki artık her yerde ve biraz da vıcık vıcık olmuş durumda. Hal böyleyken Viking temasına sahip farklı ürünlerle ile karşılaşmak işten bile değil. Böyle bir giriş yapınca sanki karşıma ne çıksa beğenmeyecekmişim gibi bir yazı dili oldu ama bahsedeceğimiz oyun bu duruma tezat oluşturacak derecede kaliteli.

Niffelheim, Kuzey yani Viking temasına sahip iki boyutlu, side-scrolling bir hayatta kalma oyunu. Aslında oyunu tek seferde açıklamaya çalışınca kabaca böyle bir tanım ortaya çıkıyor. Niffelheim tam anlamıyla iki boyutlu bir yapım. Side-Scrolling olması sebebiyle iki boyutlu olması birçok açıdan mantıklı. Diyebilirsiniz ki “Neden üç boyutlu yapılmadı?” tabii bu soruya verilecek onlarca farklı cevap mevcut. Fakat buradaki cevap çok daha farklı olacak: oyunu daha detaylı bir şekle sokabilmek için.

screenshot_1

Niffelheim büyük bir ihtimalle bugüne kadar üretilmiş en detaylı iki boyutlu oyun olabilir. Oyuna başlamadan önce bir tema seçmemiz gerekiyor. Bu tema kabaca oyunun arka planını ve görüntüsünü belirliyor. Kış zamanı ormanlık bir arazide farklı maceralara atılabildiğimiz gibi, yaz vakti dağlık bir arazide de etrafa koşturabiliyoruz. Niffelheim, ilk satırda da belirttiğim üzere, aynı zamanda bir hayatta kalma oyunu. Bu devasa iki boyutlu, sonu gelmez harita üzerinde hayatta kalmak ise düşündüğünüzden biraz daha zor.

unspecified-1

Oyuna başladığımız nokta, aynı zamanda birçok üretim yapabildiğimiz evimiz oluyor. Fakat üretime geçmek için önce etraftan kaynak toplamak şart. Kaynak olarak kullanılabilecekler arasında ağaçtan tavşana, kurttan mantara kadar haritada gördüğünüz birbirinden farklı obje bulunuyor. Cansız objeleri ele geçirmek nispeten kolayken, kurt, ayı ve benzeri doğa hayvanlarını öldürmek için kıyasıya mücadele etmemiz gerekiyor. Bu mücadeleler esnasında defalarca öleceğinizi şimdiden belirtmek isterim. Yine de Niffelheim oyuncuyu yıldırmadan bir şekilde kendisine bağlamayı başarıyor.

- Advertisement -

unspecified-5

Toplanan ham maddeler ile hem karnımızı doyuruyor, hem de karakterimizin kullandığı silahları geliştiriyoruz. Başlangıçtaki dandik sopadan kılıca olan geçiş, oyunu büyük anlamda rahatlatıyor olsa da gerçekten ilerlemek için sürekli gelişmemiz gerekiyor. Bu noktada devreye çoklu oyuncu modu giriyor. Tek başımıza atılacağımız maceralardansa aynı yolu bir arkadaşımız ile yürümek çok daha eğlenceli ve avantajlı.

Biz ilerledikçe karşımıza çıkan düşmanlar da zorlaşıyor. Özellikle boss savaşları için gerçekten iyi hazırlanmamız gerekiyor. Niffelheim yarattığı dünyanın her köşesinden yararlanmamızı sağladığı için hemen her dakika farklı bir çözüm ile zorlukların karşısına çıkabiliyoruz.

unspecified

Genel olarak iki boyutlu bir oyunun çok ötesine geçiyor olsa da bir noktadan sonra sürekli yola koyulmak, sonra en başa geri dönüp yeni şeyler üretmek insanı bunaltıyor. Oyunun çok yavaş olmasıysa bir diğer can sıkıcı başlık. Bir noktadan diğerine on saatte hareket etmek, düşmanlara dakikalarca vurmak dev sıkıcı!

Artıları ve eksileri bir kenara bırakırsak, Niffelheim’ın kesinlikle farklı ve iddialı bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bakalım gelecekte yeni içeriklerle karşılaşacak mıyız?

Beklenti: 3/5

Ertuğrul Süngü
@ErtuğrulSungu

Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler