Starcraft’ta şike skandalına 9 tutuklama!

Starcraft 2 maçları sırasında şike ve maç ayarlama konuları ile ilişkili oldukları ortaya çıkan, aralarında oyuncuların da olduğu dokuz kişi tutuklandı.

Kore eSports Organizasyonu (KeSPA) dün yaptığı açıklamada, yapılan derin soruşturmanın ardından aralarında PRIME takım koçu Park Wae-Sik (“Gerrard”) ile profesyonel oyuncular Choi Byeong-Heon (“YoDa”) ve Choi Jong-Hyuk (“BBoongBBoong”)’un da bulunduğu 9 kişinin organizasyonlar sırasında şike yaptığına ilişkin yeterli kanıta ulaştıklarını açıkladı. Diğer tutuklananlar arasında oyuncu ve koçların organize suç grupları ile aralarında köprü vazifesi gören kişilerin de bulunduğu bildirildi.

Starcraft’ın Kore’deki durumu malumunuz, birden fazla televizyon kanalının 24 saat Starcraft yayınları yaptığı müthiş bir sektör oluşturmuş ve adeta “milli spor” konumuna evrilmiş durumda. KeSPA’dan yapılan açıklamada oyuncu ve koçların adalet sisteminden alacakları ceza ne olursa olsun, ömür boyu tüm turnuva ve maçlardan men edildikleri de ayrıca duyuruldu.

Dört duvar arasında yapılan LANParty’lerden (DFI’ın aynı isimli anakartını piyasaya sürdüğü günler dün gibi.) onlarca milyon doların döndüğü organizasyonlara dönüşen eSporlar artık bu ekonomiye göz diken suç gruplarının da ilgisini çekmeye başlamış durumda, maalesef.

Henüz yorum yok.

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

LEVELONLINE

Burası Türkiye'nin en çok satan oyun dergisi LEVEL'ın web sitesi... Site, dergiden bağımsız bir yapıya sahip. Yani site içeriği ayrı, dergi içeriği ayrı...

Her gün onlarca; haber, özel haber, inceleme ve makale yazıyoruz. Her gün güncelleniyoruz. Birçok son dakika haberi de cabası... Tüm bunları Türkiye'nin en tecrübeli oyun editörleri yapıyor.

TWITTER

Arkadaşlar 25 adet WoW: Battle for Azeroth beta kodunu katılım yoğunluğuna göre sosyal medya kanallarımıza dağıttık… https://t.co/ZPjNP7TU4O
Yaz ayları oyun ayları! Yeni oyunlar, oyunlara yönelik koleksiyonlar ve yeni konsollar için kenara bir miktar para… https://t.co/GdDRAHfGDX

Flickr