div class="empower-ad" data-empower-zone="157462">

Netmarble oyunlarına yakından bir bakış!

- Advertisement -

Paramanya, Seven Knights ve Marvel Future Fight mercek altında!

Bu ay LEVEL Dergisi ile birlikte herkese 70 TL değerinde Netmarble kodu dağıttık. Üç oyun için geçerli bu kodlar neticesinde elmaslar, yakutlar sizin oldu veya hala dergiyi almadıysanız sizin olmayı bekliyorlar.

Netmarble’ın mobil kısımdaki üç iddialı oyunu Paramanya, Seven Knights ve Marvel Future Fight’ta neler olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki incelemeyi okuyun ve bu oyunlarda neler yapıyoruz, yakından inceleyin.

paramanya_1_1280x800

[title type=”h3″]Paramanya[/title]
Android linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.netmarbletr.momatr&hl=tr
iOS linki: https://itunes.apple.com/tr/app/paramanya/id970016305?l=tr

Netmarble’ın en iddialı ve en büyük yerelleştirme süreçlerinden birine maruz kalan oyunu Paramanya, kesinlikle bağımlılık yapması kaçınılmaz oyunlarından bir tanesi.

Oyunun mantığı çok basit: Karelere ayrılmış bir “board”da iki tane zar atarak ilerliyor ve üstüne düştüğünüz karelerdeki “olaya” dahil oluyorsunuz. Bu üstüne geldiğiniz şehri satın almak olabilir, şehir başkasına aitse kira ödemek (Ve ardından devralmak) olabilir, denizin ortasına turistik bir ada kurmak olabilir, hapse düşmek, yazı-tura yarışmasına katılmak ve dahası olabilir. Amacınız başlangıç paranız olan 2 milyon lira ile oyunda daha çok para kazanmak, daha çok şehir kurup zafere ulaşmak.
Oyunda zafere ulaşmanın çeşitli yolları var. Diğer yarışmacının iflas etmesini sağlayabiliyor veya çeşitli farklı zafer şekillerine ulaşabiliyorsunuz. Üçlü zaferler, turistik zafer gibi çeşitli zafer türleri rakibinize ters köşe yaptırtabiliyor; sizden çok daha fazla parası olan bir oyuncu, üçlü zafere ulaştığınızda o kadar parasıyla bile yenilmiş oluyor.

- Advertisement -

Paramanya’yı bedava olarak mobil cihazınıza indirdikten sonra ilk yapmanız gereken bir karakter seçmek. Giriş yaptığınızda zaten size bir takım karakterler hediye ediliyor ve bunlardan biriyle oyuna başlayabiliyorsunuz. Karakterler çok çeşitli ve tüm karakterler Türkiye’ye uyarlanmış durumda. Mesela benim ilk karakterim Nasreddin Hoca oldu. Dilerseniz ortalıkta Hürrem Sultan’lar, Bihter’ler, Serenay’lar, Adnanlar, Beyefendi Yusuf’lar cirit atıyor.
Her karakter S+ ile C sınıfı arasında bir sınıfa sahip. Bu sınıflara göre de çeşitli özelliklerle birlikte geliyorlar. S+ sınıfı karakterler elbette en çok bonusa sahip karakterler lakin bu karakterler oyunda belirli bir avantaja sahip olsa da S+ karaktere sahip bir oyuncunun C sınıfındaki bir karakterle oyuna katılan bir oyuncuya karşı illa başarılı olacağı yönünde bir kural yok.

maxresdefault

Karakterleri bir albümde toplamak ve çeşitli ödüller kazanmak mümkün. (Altın ve elmas.) Bu karakterlerle işiniz bittikten sonra da asıl karakterlerinizi geliştirmek için birer kaynak olarak da kullanabiliyorsunuz. Bunu yaparken istemediğiniz kartları diziyor ve güçlendir diyerek sahip olduğunuz karakteri güçlendirmeniz mümkün. Bu işlemde bolca altın da gidiyor, haberiniz olsun.

Karakterlerin yanında oyundaki başarınızda faydası olabilecek iki önemli etken daha var: Zar ve Aksesuarlar. Zarlar elmaslarla satın alınıyor ve size oyunda yine bir takım avantajlar sağlayabiliyor. Aksesuarlar ise çok daha etkili bir konumda. Kira muafiyetleri, başlangıçta daha fazla para alma, Issız Ada’ya düşünce maaş alma gibi birçok özellik aksesuarlarda gizli. Elbette karakterler ve zarlar gibi aksesuarlar da geliştirilebiliyor. Bunların geliştirilme mantığı da yine karakterlerle aynı: İşinize yaramayan aksesuarları bileşen olarak ekliyor ve asıl aksesuarınızı güçlendirebiliyorsunuz.

Oyunda bir de küp kazanımı var. Küpler genellikle açtığınız hediye sandıklarından çıkıyor ve bunların kalitesine göre çözülme süreleri bulunuyor. Aynı anda üç tane küpü çözülmek üzere beklemeye bırakabiliyorsunuz ve dilerseniz hızla çözülmeleri için Mistik Toz’larla güçlendirebiliyorsunuz. Daha sonra da elmaslarınızı harcayarak küpü direkt çözmek de mümkün oluyor. (Zamanınız bolsa bırakın kendi kendilerine çözülsünler…)

Başlangıç, Acemi, Orta Seviye, İleri Seviye, Profesyonel sınıfları olarak beş sınıfa ayrılan oyun tiplerinde Başlangıç ve Acemi sadece 1 tane Yonca harcayarak yarışmanıza olanak tanıyor lakin Orta ve İleri seviyelerde, çeşitli altın miktarlarından satılan biletlere ihtiyaç duyuyorsunuz. 10. seviyeden sonra girmeye hak kazandığınız Profesyonel sınıfları (Elmas ve Platin olarak 2’ye ayrılıyor.) ise bu oyuna kendini adamış olanların çok daha profesyonelce yarışabildiği klasmanları temsil ediyor.

Çoğu mobil oyunun aksine sizden hediyeleri (Elmas, Altın, karakter) esirgemeyen Paramanya, her anlamda çok başarılı bir oyun olmuş. Türkiye’ye özgü Türkiye Haritası, el öpme emote’u ve Nazar Boncuğu aksesuarlarını başka bir oyunda görmeniz mümkün değil, şimdiden söyleyeyim.

Bu ay LEVEL Dergisi’ni satın aldığınızda oyunu Android’de oynayanlar için 40 elmas da hediyeniz olacak, aklınızda olsun…

seven-knights-hack-tool-android-iOS

[title type=”h3″]Seven Knights[/title]
Android linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.netmarble.sknightsgb&hl=tr
iOS linki: https://itunes.apple.com/us/app/seven-knights/id970818035?mt=8

İşte pilinizi alıp yanında götürecek bir oyun daha: Seven Knights! Bu oyunu o kadar çok oynadım ki telefonum sonunda beyaz bayrak çıkartıp pes ettiğini belirtti ama dinlemedim ve devam ettim. Sonuç: Ben eğlendim, o ağladı.

Seven Knights temelde beş tane karakter seçip bu karakterlerle maceraya çıktığınız ve geneli otomatik olarak oynanan, sizin özel hareketlere karar verdiğiniz bir aksiyon RPG oyunu. Oyunda elbette envaiçeşit karakter bulunuyor ve elbette yüzlerce bölüm var; günlük görevlerle birlikte sıkılma olasılığınız sıfıra yakın.

Oyunu açtığınızda sizi Savaş ve Macera modları karşılıyor. Macera ilk olarak atılmanız gereken alan ve bu menü altında da Macera, Gök Kule, Günlük Zindan ve Yağma başlıklarıyla karşılaşıyorsunuz. Oyunun başlarında Günlük Zindan ve Yağma kısımlarıyla alakanız olmuyor, o yüzden Macera’ya yönelmenizi tavsiye ederim.

Macera kısmında sahip olduğunuz karakterlerle uzunca bir yolculuğa çıkıyor ve oyunun asıl kısmında rol alıyorsunuz. Buradaki en güzel olay oyunun bir konusu olması ve bunun ara sahnelerle, diyaloglarla size aktarılması. (Üstelik hepsi Türkçe!) Macera kısmında karakterlerinizi geliştiriyor, ödüller buluyor ve hikayenin sonuna kadar yolunuza devam ediyorsunuz. Kolay seviyede oyunu tamamladıktan sonra Normal, onu tamamladıktan sonra da Zor seviyeleri açılıyor ki bunlarda ilerlemek için karakterlerinizin de güçlü olması gerekiyor.

sevenkinghts

Gök Kule, size her katta çeşitli yaratıkları öldürmenizi ön koşul olarak getiren ama akabinde de belirtilen güzel hediyeleri veren, her katta zorlaşan ve bir noktada iyice kazık hale gelen bir mod. Burada bolca altın, yakut, kahraman ve aksesuar kazanmak mümkün ama dediğim gibi bir noktadan sonra gerçekten güçlü kahramanlarınız olması gerekiyor.

Kahramanlarınız –çoğu oyunda olduğu gibi- seviye atlıyor ama en fazla 40. seviyeye kadar yolları var –ki 30’dan sonra ilerleme şekli daha farklı oluyor. Bunun için 6 yıldızlı bir kahramanınız olmalı ve aynı seviyede, aynı kahramanla onu birleştirerek “üstün hale” getirmelisiniz. (Oyunu Türkçeleştirenlere not: Üstünleştirme diye bir kelime yok 🙂
Asıl olay kahramanlarınızın yıldız seviyelerini artırmak. 6 yıldızlı kahramanlar oyunun en güçlü kahramanları ve bir karaktere yıldız eklemek için tek yapmanız gereken onun bağlı olduğu türdeki elementten bir yaratık bulmak. Mesela May adındaki karakteri geliştirmek için, kaç yıldıza sahipse o kadar yıldızdaki bir Fire Element’i bulmanız gerekiyor. (Günlük Zindanlar bunun için en iyi yöntem.) Daha sonra 50.000 altın ödeyerek May’i bir sonraki yıldız seviyesine taşıyabiliyorsunuz. (4’ten 5’e geçerken bu kadar para lazımdı.) Yıldız seviyesi çok olan kahramanlar elbette güçlü oluyor ama karakterin kim olduğu da biraz önemli. Ana ekranda “Bilgi” kısmından ulaşabileceğiniz Kahraman listesinde de görülebilecek olan 7 Şövalye ve 4 Lord kısımlarındaki kahramanlar bir hayli güçlü örneğin; onların peşine düşmenizde fayda var.

unnamed

Oyunun Savaş bölümünün altında yer alan Arena, Kale Kuşatması, Birlik Savaşı ve Baş Düşman Savaşı bölümleri daha çok multiplayer olarak adlandırabileceğimiz alanlar. Arena’da direkt bir başka oyuncuyla dövüşüyor, Kale Kuşatmasında saldırıya çıkmak için de bir “Birliğe” üye olmanız gerekiyor. (Klan, Guild, ne derseniz…) Birlik Savaşı da birliklerin birbirlerine karşı olan savaşını konu alıyor ama bu kısma atlamak için oyunda biraz ilerlemeniz gerekiyor. (En az 3. seviye lonca gereksinimi var.)

Açıkçası Paramanya kadar cömert bir oyun değil Seven Knights. Ödüllere, daha iyi kahramanlara, yakutlara, altınlara ulaşmak için uğraşmanız gerekiyor ama bu kötü bir uğraş değil; aksine sizi oyunda bulunmaya ve “iyi”, “güçlü” olmaya itiyor. Bir birliğe üye değilseniz zorlanıyorsunuz, arkadaşlarınız oyunda değilse Şöhret Puanı’ndan mahrum kalıyorsunuz (Şöhret puanı aksesuar ve kahraman almaya yarıyor.), günlük görevleri yapmazsanız oyunda geri kalma olasılığınız oluşuyor. Elbette oyunu daha “causal” bir formatta oynamak da mümkün. Yine de Seven Knights’ı kendisini bir oyuna adamaya uygun oyunculara daha çok tavsiye ediyorum.

Bu ay LEVEL Dergisi’nin Seven Knights (Android) oyuncularına hediyesi de 100 Yakut. Oyunda yakutların nasıl zor kazanıldığını bilenler bu 100 Yakut’un ne kadar değerli olduğunu da biliyordur.

55a00b9b6957a

[title type=”h3″]Marvel Future Fight[/title]
Android linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.netmarble.mherosgb&hl=tr
iOS linki: https://itunes.apple.com/tr/app/marvel-future-fight/id955705796?mt=8

Marvel ve DC patlama yaşıyor farkındaysanız. Süper kahraman filmleri, figürleri, çizgi-romanları dört bir yanımızda… Zamanında bir tane Marvel çizgi-romanı bulmak için Amerika’dan sipariş vermek gerekirken şimdi her yer bu ürünlerle doldu, ortam bayağı güzelleşti.

Netmarble’ın Marvel’a selam demesi de Future Fight adındaki oyunla oldu –ki oyunu oynadığım anda, “Vay canına!” demekten kendimi alamadım. Düşünün ki Marvel Future Fight da karakter odaklı bir oyun ve fakat burada pek adını duymadığınız, ancak oyunla birlikte karşılaştığınız karakterler yerine zaten ezelden beri tanıdığınız karakterler elinizin altında! Iron Man, Hulk, Thor, Spider-Man, Vision, Punisher, Luke Cage, Groot, Rocket Raccoon gibi kahramanların yanında kötü adamlar tarafında Venom, Ultron, Loki, Red Skull, Carnage, Dr. Octopus, M.O.D.O.K., Green Goblin gibi karakterler yer alıyor, bir karakter satın alma şansınız olduğunda eliniz ayağınıza dolaşıyor zira hepsini denemek istiyorsunuz.

Seven Knights ve türevi oyunlarda yer alan otomatik oynamanın yerine burada karakterler tamamıyla sizin kontrolünüze bırakılıyor. Elbette savaşlarda hepsini aynı anda kontrol etmiyorsunuz ama bir tanesini seçtikten sonra diğer takım arkadaşlarınız arasında dilediğiniz an geçiş yapabiliyorsunuz. Her bölüm belirli aşamalardan oluşuyor, belirli sayıda düşmanı alt etmeniz gerekiyor ve sonlarda bir tane de boss’la karşılaşıyorsunuz ve ardından bölüm tamamlanıyor, aynı Seven Knights’taki gibi bir hikaye doğrultusunda macerada ilerlemeye devam ediyorsunuz.

20150614231656a0e4fhznrczgya97

Savaş sırasında kahramanınızı yönlendirip sıradan saldırılar yapabilmenin yanında, kahramanınızın seviyesine göre değişen ekstra özel güçleri de kullanarak büyük hasarlar verebiliyorsunuz. Düşmanları toplu şekilde yok etmek, boss’lara ağır darbeler vurmak için bu özel saldırıları en etkin biçimde kullanmak gerekiyor. Özel saldırılarınız belirli bir zaman sonra tekrar aktive edilebilir hale geliyor; o yüzden zamanlamayı da göz önünde bulundurmak lazım.

Hikaye kısmı oyunun ana modu dedik. Burada biraz zaman geçirdikten, biraz kahraman topladıktan sonra Özel bölümlere geçebilirsiniz. Bunları da yan hikaye görevleri olarak düşünün. Hepsi belirli bir Marvel evreni (Galaksinin Koruyucuları veya Ant-Man) üzerinde dönüyor ve belirli karakterlerle muhatap oluyorsunuz.

Arena kısmında da yine diğer oyunculara karşı çeşitli müsabakalara girmeniz gerekiyor ama bu kısımdaki oyun modlarına uğramadan önce de sağlam bir takıma sahip olduğunuzdan emin olmanızı tavsiye ediyorum.

34

Kahramanlarınızın seviyelerini artırmanın ötesinde Rütbe artışı da söz konusu. Rütbe artırmak için biometri puanları gerekiyor ve buna ek olarak belirtilen miktarda altına da sahip olmalısınız. Rütbesi artan karakterler hem güçleniyor, hem de ek yetenekler kazanıyor.

Aksesuar konusu burada da etkin ve bolca aksesuarı, çeşitli şekillerde geliştirerek kahramanlarınıza sağlamak mümkün. Başlarda her türlü kolay ilerleyen oyun, ilerleyen kısımlarda ve özellikle Arena kısmında karakterlerinizin sağlam bir donanıma sahip olmasını istiyor.

Marvel kahramanlarını konu etmesinin ötesinde çok sağlam bir oynanışa ve görselliğe sahip olan Future Fight, özellikle Marvel hayranıysanız derhal denemeniz gereken bir oyun. LEVEL Dergisi’ni satın aldığınız takdirde de 550 adet kristal sizin olacak, bildirelim. Elbette oyunu Android’de oynayanlar için.

Tuna Şentuna

Haberler

12 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Önerilen Haberler